Głośnik do rozmów jest ponadprzeciętnie donośny, więc nikt nie powinien mieć problemów z usłyszeniem swojego rozmówcy. Mikrofon także pracuje jak należy i mimo iż nie posiada wsparcia drugiego, odpowiadającego za tłumienie dźwięków z otoczenia, to radzi sobie bardzo dobrze. Dialer to standardowa, Windowsowa aplikacja, która jest prosta i przyjemna w użyciu.
Głośnik główny został umieszczony w niefortunnym miejscu, a mianowicie pod tą samą kratką, co głośnik do rozmów. Bardzo możliwe, że jest to po prostu jedna jednostka, mająca szeroki zakres regulacji. Jakość dźwięku emitowanego przy powiadomieniach lub multimediach jest niestety kiepska, mimo stosunkowo wysokiej maksymalnej głośności (88 dB). Przy zbyt intensywnych dźwiękach, na maksymalnej głośności są wyraźnie słyszalne zakłócenia.
Urządzenie zostało wyposażone w dwa wejścia na karty micro SIM. Pracują one tylko w trybie stand-by, czyli nie mogą pracować równocześnie. Warto wspomnieć, że oba gniazda obsługują łączność 3G.
Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. Ze względu na ograniczenia systemowe nie byliśmy w stanie sprawdzić dokładnej jego czułości, ale przeprowadziliśmy test praktyczny. Wynika z niego, że w pierwszych dwóch testowych scenariuszach (ten sam pokój co router i inny pokój na tym samym piętrze) sygnał był silny i stabilny. Niestety, w trzecim teście (piętro niżej niż router) było on praktycznie nieuchwytny, a nawet jeśli telefon się połączył to za chwilę znów pokazywał brak dostępnych sieci.
Moduł GPS obsługuje funkcję wspomagania lokalizacji siecią komórkową (A-GPS). Mimo tego, długo każe nam czekać na połączenie z satelitami. Zwykle trwa to około 3 minuty, a czasem nawet dłużej – zależy od miejsca. Jeśli chodzi o precyzję, to przez większość testu była ona zaskakująco dobra – niemal idealna. Pod koniec jednak (najprawdopodobniej przez chwilową utratę połączenia) telefon zabłądził.
Microsoft wielokrotnie obiecywał wprowadzenie obsługi USB OTG w swoich telefonach. Póki co jednak Windows Phone nie przewiduje takiej funkcji, a więc podłączanie jakiegokolwiek zewnętrznego akcesorium za pomocą wejścia micro USB będzie wiązało się z brakiem reakcji.
Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 8 GB. Do użytku, w praktyce pozostaje jednak dokładnie 6,68 GB. W razie gdy byłoby to za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1) za pomocą slotu na karty SD.
Telefon oparto na nieco leciwym, ale za to sprawdzonym układzie Qualcomm Snapdragon 200 z czterema rdzeniami ARM Cortex A7 o taktowaniu 1,2 GHz. Renderowanie grafiki powierzono GPU Adreno 302, a pamięć RAM ma pojemność 1 GB. Cała konfiguracja jest więc taka sama, jak w przypadku wszystkich budżetowych Lumii z serii 4XX i 5XX.
Należy więc oczekiwać podobnych osiągów i w praktyce takie właśnie są. System i aplikacje działają z zadowalającą płynnością, a wyniki benchmarków prezentują się bardzo podobnie.
Co więcej, sprzęt jest w stanie sobie poradzić z najbardziej wymagającymi tytułami ze Sklepu. Niesamowite, że można to powiedzieć o jednym z najtańszych telefonów na rynku! Przykładem jest Asphalt 8, który nawet na najwyższych detalach graficznych był w pełni grywalny (drobne przycięcia występowały, jednak nie uniemożliwiały rozgrywki). Analogicznie, słabsze tytuły również będą więc działały bez większych problemów.
Mimo niezłej wydajności w grach, multimedia w MOVE 4 kuleją. Po zainstalowaniu odtwarzacza MoliPlayer Pro sprawdziliśmy kompatybilność wszystkich naszych testowych sampli i najdalej udało się dojść do rozdzielczości 720p, 3mbps.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3 (brak płynności);
– mkv, 1080p, h264, 10mbps (brak płynności);
– mkv, 1080p, h264, 40mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Telefon pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1. Producent nie wprowadza żadnych zmian w intefejsie, ani wachlarzu aplikacji więc każdy potencjalny użytkownik powinien wiedzieć czego się spodziewać. Kafelkowe środowisko, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, zostało odtworzone na MOVE 4. Niestety, jest ono uboższe o wiele aplikacji Microsoftu, które znajdziemy na telefonach z serii Lumia. Część z nich możemy znaleźć w Sklepie, ale kluczowe, takie jaki nawigacja HERE, czy Lumia Camera są niedostępne w żaden sposób.
Wątpliwa jest również kwestia aktualizacji do Windowsa 10. Producent nie udziela żadnej informacji na ten temat na swojej stronie, więc trzeba założyć, że telefon się jej nie doczeka.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…