Głośnik rozmów jest donośny i wyraźny, a mikrofon świetnie spełnia swoją funkcję mimo braku wsparcia ze strony dodatkowej jednostki wyłapującej odgłosy z otoczenia. Dialer nie został w żaden sposób zmieniony względem domyślnej aplikacji. Działa więc szybko, jest funkcjonalny a material design wygląda klasycznie i ładnie.
Głośnik główny znajduje się w dolnej części tylnej ściany obudowy. Jest to monofoniczna jednostka, będąca w stanie emitować dźwięk o maksymalnej mocy 83 dB. Jego jakość jest standardowa dla telefonu tej klasy. Oznacza to że dźwięk jest spłaszczony i pozbawiony niskich tonów.
Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty SIM. Warto odnotować, że jeden z nich obsługuje karty micro a drugi mini SIM. Za pomocą obu możemy łączyć się z siecią 4G, bądź też Aero2. Każdy więc może wybrać coś dla siebie.
Jednozakresowy moduł WiFi (2,4 GHz) obsługuje standardy b/g/n. W czasie testowania telefonu nie zauważyłem problemów ze stabilnością połączenia, także w testach syntetycznych smartfon przeszedł z powodzeniem wszystkie z naszych scenariuszy – warto jednak dodać, że po przesunięciu telefonu na niższe piętro (względem routera) dały się już zauważyć sporadyczne problemy z utrzymaniem stabilnego połączenia. Na plus należy zaliczyć obsługę bezprzewodowego strumieniowania obrazu Miracast.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS) nie jest idealnie precyzyjny, ale powinien wystarczyć do nawigacji – również pieszej. Nie mamy na szczęście zastrzeżeń co do szybkości odnajdywania sygnału.
Telefon obsługuje funkcję USB OTG. Dzięki temu możemy podłączyć do niego zewnętrzne akcesoria, takie jak: pamięć flash, zewnętrzny dysk twardy, urządzenia wskazujące takie jak myszka czy klawiatura. Warunkiem obsługi tych pierwszych jest jednak format plików FAT32. Warto przy tej okazji przypomnieć o funkcji ładowania innych urządzeń za pomocą przełączki USB.
Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 16 GB. Do użytku, w praktyce pozostaje jednak niecałe 12,11 GB. W razie gdy byłoby to za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 64 GB (za pomocą dedykowanego slotu pod obudową). Na uzyskaną w ten sposób przestrzeń można przenosić dane zainstalowanych aplikacji.
Pod obudową Cubota H1 drzemie układ MedaTek MTK6735P, który stworzony został z myślą właśnie o telefonach niedrogich, ale od których wymaga się jednocześnie niezłej wydajności. Jednostka bazuje na czterordzeniowym procesorze ARM Cortex A53 o taktowaniu 1 GHz, a za grafikę jest odpowiedzialny układ Mali-T720. Całość wspiera 2-gigabajtowa pamięć RAM.
Patrząc od strony czysto liczbowej, można mieć pewne obawy związane z efektywnością powyższej konfiguracji. Praktyka pokazuje jednak, że wszystko zostało tutaj dobrze przemyślane. Dzięki zastosowaniu stosunkowo niskiej rozdzielczości i dobrej optymalizacji systemu, pomimo przeciętnych wyników benchmarków, rzeczywista wydajność jest w pełni wystarczająca. Co więcej, niska częstotliwość taktowania procesora rzutuje dodatkowo na mniejsze zużycie energii.
Na telefonie uruchomiły się wszystkie tytuły z naszego testowego pakietu gier. Nawet te najbardziej zaawansowane (Asphalt 8, Modern Combat 5, Dead Trigger 2), przy ustawieniu detali graficznych na średnie lub niskie, nie stanowiły większego wyzwania dla H1. Przy najwyższych, rozgrywka wciąż była możliwa, jednak z drobnymi przycięciami w animacjach.
Po zainstalowaniu aplikacji MX Player oraz najnowszego zestawu kodeków, telefon bez problemu otworzył większość naszych sampli wideo. Poległ dopiero przy pliku w jakości 4K, co jest w pełni akceptowalnym wynikiem.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Cubot H1 pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lolipop z domyślnie zainstalowaną nakładką graficzną producenta. Od strony wizualnej, zmieniono przede wszystkim wygląd ikonek i układ menu. Ogólnie, interfejs jest całkiem ładny, ale brakuje wielu tłumaczeń. Ta niedogodność występuje głównie w menu ustawień i komunikatach systemowych.
System działa bardzo szybko. Interfejs nie spowalnia nawet przy aplikacjach uruchomionych w tle. Podczas testów nie wystąpiły także żadne problemy z programami i procesami systemowymi.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…