Wyposażenie
Jakość rozmów głosowych
Ulefone Paris jest wygodnym narzędziem do prowadzenia rozmów głosowych. Ma optymalne gabaryty, a podzespoły w postaci głośnika i mikrofonu sprawują się należycie. Rozmówca jest słyszalny wyraźnie i głośno, a nasz głos, mimo tylko jednego mikrofonu jest zbierany z należytą czułością. Dialer został minimalnie zmodyfikowany względem systemowego, jednak są to tylko delikatne, graficzne zmiany.
Głośnik główny i wyjście audio
Głośnik główny znajduje się pod kratką, na dolnej krawędzi. Mimo obiecującego napisu 3D Sound nie może on się popisać dobrą jakością dźwięku. Owszem, ten ostatni jest donośny i nie występują zakłócenia nawet przy maksymalnej głośności (84 dB), ale jednostka praktycznie jest pozbawiona niskich tonów.
Producent chwali się, że Paris został wyposażony w procesor dźwiękowy Bes Smart, który ma gwarantować świetną jakość muzyki i dużą moc wyjścia słuchawkowego. Rzeczywiście, trzeba przyznać, że telefon ma dobre zaplecze dźwiękowe, jednak żeby go doświadczyć trzeba podłączyć lepsze słuchawki niż te, które są w zestawie. Odważę się nawet na stwierdzenie, że jest to poziom konkurencyjny dla Meizu MX4, który jest jednym z lepszych muzycznych smartfonów, z jakimi miałem do czynienia.
Funkcja Dual-SIM
Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Działają one w trybie standby, czyli nie mogą pracować równocześnie. Tylko jedno z nich obsługuje łączność 4G.
Łączność i GPS
Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. Nawet w najbardziej ekstremalnym z naszych scenariuszy, czyli gdy telefon znajdował się na innym piętrze niż modem, Paris był stanie zagwarantować stabilne połączenie. Pochwała należy się również za bezproblemową obsługę streamowania obrazu za pomocą technologii Miracast.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS) bardzo szybko łapie sygnał (z reguły kilka sekund) i nie gubi go na trasie. Jeśli chodzi o precyzję lokalizacji, nie jest idealnie, ale też różnice w rejestrowaniu trasy nie są na tyle duże, aby stanowiło to problem – nawet dla pieszej nawigacji.
Pamięć wbudowana i OTG
Telefon obsługuje USB OTG, dzięki czemu można do niego podłączyć zewnętrzne urządzenia wskazujące i nośniki pamięci. Warunkiem współpracy z tymi drugimi jest jednak format plików FAT32.
Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 16 GB, do użytku pozostaje jednak niecałe 11 GB. W razie gdyby tego było za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 64 GB za pomocą gniazda pod demontowalną, tylną klapką. Na kartę można przenosić dane aplikacji.
Wydajność i system
Za wydajność telefonu odpowiada chipset MediaTek MT6753. Układ bazuje na ośmiordzeniowym procesorze ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz i grafice Mali-T720. Wspiera go 2-gigabajtowa pamięć RAM. Jest to typowa konfiguracja z tegorocznej, średniej półki.
Jak pokazują testy syntetyczne i nasze praktycznie doświadczenia, taki zestaw pozwala na bezstresowe cieszenie się wszystkimi możliwościami telefonu. Wszystkie aplikacje działają bez spowolnień, nawet w trybie wielozadaniowości, podobnie jak gry, nawet te najbardziej zaawansowane.
AnTuTu
GFXBench
PC Mark Android
3DMark: Unlimited
Z naszego testowego pakietu przetestowaliśmy takie tytuły, jak Asphalt 8, Real Racing 3 i Dead Trigger 2. Wszystkie pozycje uruchomiły się bez najmniejszego problemu i były grywalne nawet na wysokich detalach graficznych.
Tradycyjnie zainstalowaliśmy na telefonie również program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Większość naszych plików testowych uruchomiła się, a problemy z płynnością pojawiły się dopiero przy rozdzielczości 4K.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Urządzenie pracuje w oparciu o system Android 5.1 Lollipop z producencką nakładką o nazwie U Launcher.
System został zmodyfikowany głównie pod względem graficznym. Mowa tutaj o ikonkach, niektórych czcionkach i układzie menu, który notabene jest bardzo podobny do iOS. Jeśli komuś nie odpowiada domyślna, szara kolorystyka można ją zmienić jednym kliknięciem, za pomocą ikonki Change Skin. Do wyboru są trzy motywy, jeśli nie będzie to dla kogoś ilość wystarczająca, można ich pobrać znacznie więcej za pomocą aplikacji Theme. Oprócz tego, jest jeszcze jeden program dodany przez producenta – przeglądarka U Browser, która działa znacznie szybciej, niż systemowa.
Interfejs urządzenia działa bardzo szybko, stabilnie i bezproblemowo. W okresie testowania nie spotkałem się z żadnym błędem systemowym, ani bezpodstawnym spowolnieniem. Jedynym zastrzeżeniem, jakie mogę mieć do oprogramowania Ulefona, są pojawiające się co jakiś czas reklamy gier w pasku powiadomień. Nie znalazłem w systemie funkcji mogącej tę przypadłość dezaktywować.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.