Motorola Moto X Style / fot. gsmManiaK.pl
Spis treści
O ile w Moto X Play jakość połączeń głosowych była przeciętna, o tyle w X Style widzę wyraźną poprawę. Nie miałem problemów z usłyszeniem moich rozmówców, nawet podczas telefonowania w pobliżu hałaśliwej ulicy. Druga strona także nie zgłaszała żadnych problemów ze zrozumieniem mnie. Co ciekawe, trzymanie telefonu przy uchu nawet przez dłuższy czas nie jest specjalnym wyzwaniem.
Telefon posiada duży i przejrzysty dialer, a wpisywanie tekstu odbywa się przy użyciu stockowej klawiatury Androida — dość charakterystycznej i według mnie mało praktycznej. Pisze się łatwo i szybko, o czym przekonałem się dopiero testując Moto X Play, ale wygląd klawiatury po prostu do mnie nie przemawia.
To jedyny model z całej rodziny nowych Motek, jakie dotychczas testowaliśmy na łamach naszego serwisu, w którym faktycznie spotykamy się z głośnikami stereo. Oba umieszczono po frontowej stronie telefonu, dzięki czemu dają fantastyczne wrażenia podczas słuchania muzyki lub grania. Warto zwrócić uwagę na duże natężenie dźwięku dochodzące do 90 dB oraz jakość, która moim zdaniem dorównuje, a nawet i przewyższa HTC One M9 czy Xperie.
Wbudowany moduł Wi-Fi działa w standardach 802.11 a/b/g/n/ac, obsługuje dwa zakresy (2.4 i 5 GHz) oraz technologię MIMO. Podczas testowania telefonu nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem modułu, nawet podczas ściągania większych paczek danych. Nie było też kłopotu z zasięgiem, o ile Moto X Style znajdowała się na tym samym piętrze, co router. Przy zmianie kondygnacji połączenie zanika lub zostaje mocno ograniczone.
Moduł GPS szybko łapał zasięg, ale nie jest nazbyt skrupulatny, kiedy pomijamy wsparcie A-GPS-u. Widać niewielkie różnice pomiędzy ścieżką, którą zarejestrował telefon a tą, którą faktycznie przebyłem. Mimo wszystko nie mam większych powodów do narzekań, zwłaszcza, że producent dodał jeszcze wsparcie dla GLONASS oraz BeiDou.
Telefon posiada wbudowaną pamięć o pojemności 32 GB z czego użytkownik może zapełnić ok. 21 GB. Możemy tę przestrzeń rozbudować o karty pamięci — producent deklaruje kompatybilność z kartami do 128 GB. Istnieje też alternatywa, np. akcesoria OTG spośród których telefon obsłuży pendrive’y oraz dysk twardy z własnym zasilaniem (tel. obsługuje systemy plików FAT32 i NTFS). Możemy też użyć myszki i HUB-ów (aktywnego i pasywnego). Nie znalazłem tylko funkcji bezprzewodowego strumieniowania obrazu na ekran zewnętrzny.
Spośród trzech modeli Motoroli, które testowaliśmy, Moto X Style posiada najbogatsze wyposażenie w skład którego wchodzi wydajny układ — Snapdragon 808 z dwoma procesorami opartymi o architekturę big.LITTLE. Jeden posiada cztery rdzenie i jest to Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz, drugi Cortex-A57 i ten ma 2 rdzenie taktowane prędkością 1,8 GHz. Do tego jest jeszcze grafika Adreno 418 i aż 3 GB pamięci operacyjnej.
Przy takiej specyfikacji Android Lollipop radzi sobie naprawdę dobrze. Kultura pracy telefonu stoi na najwyższym poziomie. Specjalnie próbowałem korzystać z kilku aplikacji pomiędzy którymi bardzo szybko się przełączałem, ale nie zauważyłem, aby takie korzystanie z telefonu powodowało jakieś problemy z płynnością działania czy to aplikacji, czy samego interfejsu systemowego.
Telefon jest zatem dobrze przygotowany do tego, aby korzystać z różnego rodzaju multimediów — przeglądarka internetowa w widoku komputerowym działa płynnie, MX Player bez przeszkód odtwarza filmy 4K (3840×2160, h264, 34mbps), a i gry chodzą płynnie. Wprawdzie Mortal Kombat X ulegał wyłączeniu, ale wszelkie pozostałe wymagające tytuły działały bez problemu.
Porównując wydajność telefonu z konkurencją warto przywołać Samsunga Galaxy S6 / S6 Edge oraz LG G4, ponieważ obciążają one układ taką samą rozdzielczością ekranu, co więcej, LG G4 działa w oparciu o ten sam układ od Qualcomma.
Jak można zauważyć, LG G4 z Moto X Style prezentują wyrównany poziom pokazując jednocześnie, że nakładka systemowa LG G4 nie obciąża układu. Widać też, że Snapdragon 808 nie radzi sobie z rozdzielczością QHD tak dobrze, jak zamontowany w obu Samsungach Exynos 7420 z układem graficznym Mali-T760. Galaxy S6 Edge Plus ma jeszcze jeden atut — 4-gigabajtową pamięć operacyjną.
Mimo wszystko, Moto X Style posiada na tyle dobre wyposażenie, że nie powinno zabraknąć jej mocy, niezależnie od gry lub aplikacji, które będziemy chcieli zainstalować i uruchomić. Telefon nie przejawia przy tym specjalnie dużych problemów z ciepłotą obudowy. Próbowałem obciążyć telefon dłuższą rozgrywką w grach, ale temperatury jakie rejestrowałem to maksymalnie 31 st. C (CPU 48 st. C).
Moto X Style posiada właściwie ten sam system, co Moto X Play — nie różni ich wersja (5.1.1; wkrótce możliwa aktualizacja do 6.0) oraz dodatkowe oprogramowanie, które w tym przypadku zawęża się do kilku aplikacji dodanych od Motoroli. Aplikacja MOTO umożliwia sterowanie głosem (niestety nie wspiera języka polskiego), a także posiada kilka dodatkowych funkcji:
Jest też ekran Moto — podrzucający informacje o aktualnych zdarzeniach i powiadomieniach bez potrzeby aktywowania ekranu oraz funkcja Uważny ekran, która steruje podświetleniem ekranu w zależności od tego czy na niego patrzymy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Strategia należąca do kultowej serii jest obecnie do kupienia za śmieszne pieniądze. Zgadza się, Tropico…
OnePlus Nord 4 to dla wielu najbardziej opłacalny telefon do 2000 złotych. Teraz nowa aktualizacja…
Xiaomi Civi 5 Pro to następca pięknego smartfona z pogranicza średniaków i flagowców. Dzięki przeciekowi…
OPPO Reno 13 Pro 5G i OPPO Reno 13 FS 5G to dwa zupełnie różne…
MediaTek Dimensity 9400e to nowy procesor dla zabójców flagowców. Jako pierwsze skorzystać mają z niego…
Sony Xperia 1 VII po dwóch rozczarowujących przeciekach nareszcie zdradza coś ciekawego. Nowy teleobiektyw i…