W wyposażeniu myPhone’a CUBE znalazł się głośnik multimedialny zamontowany na tylnym panelu. Nie poruszyłem tej kwestii wcześniej, ale takie położenie tego elementu przeszkadza mu w pracy. Próbowałem słuchać muzyki bez użycia słuchawek i dźwięk, choć spłaszczony i dość kiepski, był akceptowalny. Niestety, duże natężenie dźwięku, jakie generuje głośnik (84 dB) maleje, kiedy odłożymy telefon. Chcąc słuchać muzyki odtwarzanej z telefonu jesteśmy zmuszeni do położenia go na ekranie.
Wbudowany moduł Wi-Fi jest zgodny ze standardami 802.1 b/g/n, ale co ciekawe, pracuje w dwóch zakresach — 2.4 i 5 GHz. To rzadkość wśród modeli tej klasy. Jeżeli dysponujemy odpowiednim routerem możemy skorzystać z drugiego pasma, aby zapewnić sobie szybszą przepustowość łącza. Sam moduł działał bezawaryjnie, a jego czułość jest adekwatna do ceny urządzenia. Kiedy poruszamy się na tym samym piętrze co router nie zauważymy problemów z dostępem do sieci bezprzewodowej. Zmiana kondygnacji spowoduje jednak, że połączenie to zostanie utracone.
Moduł GPS zachowuje się zgodnie z moimi oczekiwaniami — zdarza się, że rejestruje ścieżkę bardzo zbliżoną do przebytej przeze mnie trasy, ale ma chwile zwątpienia, kiedy błądzi na mapie. W warunkach miejskich, gdzie liczy się większa dokładność, warto korzystać ze wspomagania siecią komórkową, która pomoże w większej precyzji.
Zgodnie z przyjętą już konwencją, myPhone CUBE LTE posiada funkcję obsługi dwóch kart SIM o rozmiarze micro. Telefon nie ma problemu z siecią Aero2, oba sloty pozwalają też na skorzystanie z łączności LTE. System posiada standardowe menu do obsługi funkcji — możemy przypisać karcie konkretne zadanie (obsługę transmisji danych, odbiór i wysyłanie wiadomości oraz wykonywanie połączeń głosowych) lub zaznaczyć, aby system każdorazowo pytał nas o numer, z którego chcemy daną czynność wykonać.
Nie mam większych zastrzeżeń do jakości rozmów głosowych, ponieważ zamontowany głośnik oferuje przyzwoity dźwięk — słyszalny i wystarczająco czysty. Nie miałem problemów z porozumieniem się z moimi rozmówcami niezależnie od miejsca, w którym przebywałem. Myślę, że większość użytkowników powinna być zadowolona.
Standardową klawiaturę ekranową myPhone podmienił na SwiftKey — elegancką i dosyć rozbudowaną alternatywę, która jest możliwa do pobrania ze sklepu Google’a. Jeśli ktoś chciałby się z nią zapoznać, warto ją przetestować na własnym smartfonie. Dialer to już standardowa aplikacja Androida, wygodna w użyciu i przejrzysta.
Telefon posiada 8 GB pamięci wbudowanej — trochę za mało, aby mógł pomieścić multimedia, jakie ma w zanadrzu Google Play. Sam system zajmuje na tyle dużo, że do naszej dyspozycji zostaje około 4,5 GB, więc zmieścimy tam kilkanaście aplikacji, ale chcąc ściągać więcej gier musimy wykorzystać kartę microSD.
Zamontowałem nośnik o pojemności 64 GB i telefon nie miał problemów z jego rozpoznaniem. System posiada też funkcję domyślnej alokacji programów, dzięki czemu nie musimy niczego transportować manualnie, a wszystkie aplikacje automatycznie będą lądować na karcie pamięci.
Model nie obsługuje akcesoriów OTG, nawet myszki czy pendrive’a. Znalazłem w ustawieniach menu do obsługi technologii Miracast, ale pomimo kilku prób, nie udało mi się połączyć telefonu z urządzeniem podłączonym do telewizora. Element wyszukany w telefonie nie widnieje nigdzie poza listą wyrzucaną przez wyszukiwarkę w ustawieniach telefonu — być może opcja strumieniowania bezprzewodowo obrazu została zablokowana przez producenta.
Spora ilość telefonów budżetowych bazuje na układach Qualcomma, natomiast tutaj mamy do czynienia z jednym z nowszych MediaTeków opatrzonym oznaczeniem MT6735M. To dzięki temu układowi myPhone CUBE uzyskał kompatybilność z siecią LTE, ale skok wydajnościowy jest tutaj praktycznie znikomy. Układ bazuje na 32-bitowej architekturze ARMv7 i znajdziemy tu 4-rdzeniowy procesor Cortex-A53 o taktowaniu 1 GHz. Do tego dołożono jeszcze jednordzeniową grafikę Mali-T720 oraz 1 GB pamięci operacyjnej.
W testach syntetycznych urządzenie sprawuje się niewiele lepiej od swojego poprzednika, notując w AnTuTu ok 700 punktów więcej i równając się tym samym z myPhone’em L-Line (bez wielkich niespodzianek, bo urządzenie działa na tym samym układzie!). Model wciąż pozostaje w tyle za Kruger&Matzem Flow (Snapdragon 410), który posiadając łączność LTE jednocześnie osiąga w AnTuTu 2 tys. punktów więcej.
Według pomiarów dokonanych w GFXBench, grafika CUBE’a notuje trochę mniejsze noty niż jego konkurenci, w tym LG G3s bazujący na Snapdragonie 400. Jednordzeniowa grafika nie da więc fantastycznych wrażeń podczas grania, ale tytuły pokroju Asphalt 8 czy Dead Trigger 2 model ten obsłuży z większym lub mniejszym powodzeniem. Zazwyczaj będzie się to wiązać z uproszczoną grafiką, jak miało to miejsce w przypadku wyżej wymienionych gier. Układ pozwala też na odtworzenie filmów Full HD (1080p, h264, 40mbps), lecz już 4K wykracza poza jego możliwości.
Stosunkowo niewielka wydajność układu odbija się na kulturze pracy telefonu — menu systemowe czasami potrzebuje chwili na przemyślenie kilku spraw, a wraz z większą ilością uruchomionych programów telefon traci biegłość w wykonywanych operacjach. Prostsze aplikacje myPhone CUBE uruchomi bez większych przeszkód, ale z lekkim opóźnieniem. Trzeba będzie przywyknąć do tego, że przeglądarkę zadławi zbyt ciężka strona. Warto oczyszczać pamięć operacyjną (opcja dostępna w widoku listy ostatnio otwartych aplikacji).
Temperatura obudowy, zgodnie z naturą MediaTeków, jest utrzymana na rozsądnym poziomie i nie zauważyłem, aby rosła spontanicznie w trakcie korzystania z telefonu. Pod większym obciążeniem zanotowałem, że górna część urządzenia nagrzała się do 36 st. C, ale tylko w jednym punkcie. Plastik ma to do siebie, że nie rozprowadza ciepła po całym korpusie telefonu, dlatego zjawisko ma charakter punktowy.
Telefon działa w oparciu o system Android w wersji 5.1 Lollipop bez większych upiększeń czy dodatkowych funkcjonalności. W siatce aplikacji znajdziemy dodatkowe pozycje: nawigację, przeglądarkę plików i inne aplikacje, które można odinstalować. Z punktu użytkownika jest ważna jedna pozycja — moduł do aktualizowania oprogramowania, który daje nadzieję na poprawki i usprawnienia systemu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip6 może być Twój całkiem za darmo. O ten model…
Producent niemal oficjalnie dał nam do zrozumienia, że realme GT 7 Neo otrzyma ogromną baterię…
Uber nie chce wozić już tylko Polaków, ale także ich paczki i przesyłki. Taka nowość…
Black Friday 2024 rozpoczął się na dobre. Multum promocji zaczęło pojawiać się w sklepach i…
Android zyska świetną nowość, którą warto będzie znać. Nowa funkcja sama zaloguje nas do wszystkich…
WhatsApp wprowadza globalnie funkcję transkrypcji wiadomości głosowych. To genialne rozwiązanie, które pozwoli odsłuchać głosówkę nawet…