18 milionów złotych i 3,5 tysiąca potencjalnych użytkowników systemu – od Prezydenta po szefów Policji i Straży Granicznej. A wszystko po to, aby móc przekazywać drogą telefoniczną informacje z klauzulami zastrzeżona i poufna.
Urządzenia, mimo że wyglądają jak zwykłe smartfony czy laptopy, zostały zabezpieczone przed podsłuchem. Jeśli jeden z użytkowników systemu zgubi aparat, może go zdalnie zniszczyć poprzez powrót do ustawień fabrycznych systemu lub całkowite zablokowanie.
Zgodnie z zapewnieniami ABW, zastosowane metody szyfrowania dają gwarancję, że nawet gdyby ktoś zdołał przechwycić strumień danych to jego odczytanie potrwa do 50 lat. W telefonach nie można zainstalować zewnętrznej karty pamięci, nie można też za ich pomocą łączyć się z internetem, za wyjątkiem wewnętrznych sieci instytucji i urzędów, które ów system obsługuje.
System CATEL, który napędza całą sieć, pozwala na przekazywanie informacji zastrzeżonych i poufnych. Połączenia obsługuje Polkomtel, jednak gdy użytkownik systemu chce przeprowadzić rozmowę szyfrowaną, za jej przeprowadzenie odpowiada Centrala Telefonii Niejawnej, działająca przy ABW. Co ciekawe, poza „górą”, nikt nie wie, gdzie owa centrala może się znajdować, co umiejętnie wprowadza nas w klimat filmów o agencie 007 😉
źródło: telix.pl
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Na oficjalnej polskiej stronie Xiaomi wystartowały promocje na smartfony i nie tylko. W ramach rewelacyjnej…
W końcu mamy oficjalnej potwierdzenie! nubia Z70 Ultra za kilka dni będzie dostępna globalnie. Smartfon…
Xiaomi Redmi K80 Pro będzie świetnym smartfonem dla gracza. Wyniki w wymagających tytułach mówią same…
Smartwatche Huawei otrzymują właśnie aktualizację, która daje użytkownikom możliwość korzystania z płatności zbliżeniowych we współpracy…
Motorola potężnie zyskuje na popularności w USA. Producent zajmuje już zasłużone 3 miejsce. Czyżby Amerykanom…
Spróbujesz zgadnąć w ciemno, co tak naprawdę zmieni się w specyfikacji Samsunga Galaxy S25? To…