18 milionów złotych i 3,5 tysiąca potencjalnych użytkowników systemu – od Prezydenta po szefów Policji i Straży Granicznej. A wszystko po to, aby móc przekazywać drogą telefoniczną informacje z klauzulami zastrzeżona i poufna.
Urządzenia, mimo że wyglądają jak zwykłe smartfony czy laptopy, zostały zabezpieczone przed podsłuchem. Jeśli jeden z użytkowników systemu zgubi aparat, może go zdalnie zniszczyć poprzez powrót do ustawień fabrycznych systemu lub całkowite zablokowanie.
Zgodnie z zapewnieniami ABW, zastosowane metody szyfrowania dają gwarancję, że nawet gdyby ktoś zdołał przechwycić strumień danych to jego odczytanie potrwa do 50 lat. W telefonach nie można zainstalować zewnętrznej karty pamięci, nie można też za ich pomocą łączyć się z internetem, za wyjątkiem wewnętrznych sieci instytucji i urzędów, które ów system obsługuje.
System CATEL, który napędza całą sieć, pozwala na przekazywanie informacji zastrzeżonych i poufnych. Połączenia obsługuje Polkomtel, jednak gdy użytkownik systemu chce przeprowadzić rozmowę szyfrowaną, za jej przeprowadzenie odpowiada Centrala Telefonii Niejawnej, działająca przy ABW. Co ciekawe, poza „górą”, nikt nie wie, gdzie owa centrala może się znajdować, co umiejętnie wprowadza nas w klimat filmów o agencie 007 😉
źródło: telix.pl
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Oppo Find X8 Mini będzie bardzo smukłym smartfonem, który do tego nie zrezygnuje z wielkiej…
Ulefone Armor 28 Ultra rozbił bank. Smartfon ma 16 GB RAM, MediaTeka Dimensity 9300+, 1…
Choć może się to wydawać niesłychane, Huawei dominuje na rynku smartfonów. Składane telefony w Chinach…
Samsung Galaxy M35 5G ma nową cenę w Polsce. Teraz najbardziej opłacalnego Samsunga kupisz u…
Świeżutki iPhone 17 Air jednak nie będzie taki, jak się spodziewaliśmy. Jego rozmiary mogą niestety…
Motorola Razr 60 przed premierą zdradza pierwsze detale specyfikacji technicznej. Tańsza składana Motorola przynosi dobre…