>
Kategorie: Allview Android Telefony Testy

Allview V2 Viper X – test ciekawego phabletu z mocną baterią

Allview to producent specjalizujący się w ciekawych urządzeniach z szeroko pojętej średniej półki, które zwykle są oferowane w atrakcyjnych cenach. Dziś przyjrzymy się bliżej phabletowi o zadziornie brzmiącej nazwie – V2 Viper X. Sprzęt możecie nabyć za niecałe 900 zł.

Specyfikacja Allview V2 Viper X

Dane podstawowe
Wymiary 154 x 77 x 7.2 mm
Waga 155 g
Obudowa klasyczna (zdejmowana osłona baterii)
Standard sim Micro-sim + Micro-sim, Dual SIM
Data premiery 2015
Ekran
Typ AMOLED 5.5'', rozdzielczość 1280x720, 267 ppi
Kluczowe podzespoły
SoC Mediatek MT6753
Procesor 1.3 GHz, 8 rdzeni (ARM Cortex-A53)
GPU Mali-T720
RAM 1.5 GB
Bateria 3150 mAh
Obsługa kart pamięci microSD, do 128GB
Porty USB (microUSB typu C, obsługuje OTG)
Pamięć użytkowa 16 GB
System operacyjny
Wersja Android 5.1.0 Lollipop
Łączność
Transmisja danych LTE 150 Mb/s
WIFI 802.11 b/g/n, Miracast
GPS A-GPS
Bluetooth 4.0
NFC Brak
Aparat fotograficzny
Główny 13 MP, wideo FullHD (1920x1080), 30 kl/s, lampa błyskowa
Dodatkowy 5 MP, wideo HD Ready (1280x720), 30 kl/s

Obudowa i jakość wykonania

V2 Viper X robi niezłe pierwsze wrażenie – obudowa jest bardzo ładna, błyszczy się, ale jednocześnie nie wygląda przy tym tandetnie. Mimo wykorzystania tworzywa sztucznego można odnieść wrażenie, że obcujemy z produktem drogim i ekskluzywnym. Niestety, już po kilku minutach użytkowania czar pryska, a po kilku dniach wręcz wyklinamy takie, a nie inne wykończenie telefonu. Dlaczego? Z wielu powodów, zarówno estetycznych jak i funkcjonalnych.

Allview V2 Viper X / fot. gsmManiaK.pl

Przede wszystkim, cała obudowa okrutnie zbiera odciski palców, co w granatowej wersji kolorystycznej (taką testujemy) odbiera telefonowi praktycznie cały urok. Twardy, błyszczący plastik jest również nadzwyczajnie podatny na zarysowania. Szczęście w nieszczęściu, przez większość czasu mikroryski są przykryte tłustymi plamami, więc ich nie widać…

W wymiarze praktycznym specyficzny design również nieco przeszkadza. Obudowa telefonu, mimo niezbyt dużej wagi i dobrych wymiarów nie leży w dłoni pewnie. Używając smartfona ciągle miałem wrażenie, że w każdej chwili urządzenie może mi wypaść z dłoni.

Jakość wykonania i spasowania obudowy nie zachwyca. Tylna klapka jest demontowalna co, daje dostęp do baterii, ale przy okazji jest również powodem skrzypień i luzów w całej konstrukcji. Zdarza się, że pod wpływem ucisku na obudowę, ząbki będące jej zaczepieniem wyskakują ze swoich miejsc co dodatkowo pogarsza sprawę. Dobrego słowa nie można powiedzieć także o trzech przyciskach fizycznych znajdujących się na prawej krawędzi – są luźno osadzone i wyraźnie grzechoczą podczas posługiwania się telefonem.

Allview V2 Viper X / fot.gsmManiaK.pl

Na koniec, aby nieco osłodzić ten gorzki wywód wspomnę o kilku plusach. Najważniejszym jest bez dwóch zdań solidne szkło Gorilla Glass 3 chroniące ekran. Ze względu na zastosowanie technologii AMOLED nie wiemy dokładnie jak jest ze sztywnością panelu, ale organoleptycznie można stwierdzić, że nie jest najgorzej. Poza tym, po ponad dwóch tygodniach użytkowania nie pojawiły się na szkiełku żadne widoczne zarysowania. Ponad wyświetlaczem znajdziemy diodę powiadomień, która pulsuje dyskretnym, ale zauważalnym z daleka światłem. Dwa gniazda przewodowe (USB typu C i audio 3.5 mm) zostały mądrze rozmieszczone – na górnej krawędzi po lewej stronie i dolnej, po prawej.

Ekran

Czego oczekujemy od wyświetlacza ze średniej półki? W tej chwili już tego samego, co od flagowców – perfekcji. Ekran V2 Viper X nie jest nienaganny, ale bardzo niewiele mu brakuje do ideału.

Allview V2 Viper X / fot.gsmManiaK.pl

5,5-calowy AMOLED posiada rozdzielczość 1280×720. Takie parametry przekładają się na zagęszczenie pikseli równe 267/cal. I to jest właściwie jedyny punkt, do którego można mieć zastrzeżenia. Ostrość obrazu jest dobra, czcionki może nie są mocno poszarpane, jednak da się dostrzec pojedyncze punkty. Za to pod względem odwzorowania barw nie ma na co narzekać. Kolory są mocno nasycone, ale nie przesadnie, biel jest czysta, a czerń (jak przystało na AMOLED) bardzo głęboka.

Kąty widzenia nie pozostawiają wiele do życzenia. Niemal w każdym kierunku i przy każdym stopniu odchylenia kolory zachowują swój naturalny odcień.

Nasz kalibrator wskazał nieco ponad 300 cd/m2 w pomiarze maksymalnej jasności ekranu – w rzeczywistości jednak (co zaobserwowaliśmy również w innych panelach AMOLED), obraz jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Polecam jednak dostrajać siłę podświetlania ręcznie – tryb automatyczny nie nadąża za szybkimi zmianami oświetlenia.

Panel dotykowy obsługuje 5 punktów jednocześnie. Do jego działania nie można mieć żadnych zastrzeżeń, bo digitizer reaguje prawidłowo nawet na najlżejsze muśnięcia.

 
 

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Artykuł sponsorowany

Czym różni się Xiaomi Redmi Note 14 PRO od standardowej wersji? Wyjaśniamy

Xiaomi Redmi Note 14 to nowy model chińskiego giganta rynku elektronicznego. Na salony razem z…

17 stycznia 2025
  • Promocje

Mroczny RTS do kupienia taniej o 65%. To oferta, która przekona każdego fana gatunku

Mroczny RTS na premierę objęty został rewelacyjnym 65% rabatem. Teraz każdy z was może zgarnąć…

17 stycznia 2025
  • Huawei
  • Newsy
  • Telefony

Potężny Huawei Mate X6 już dziś zdradza cenę w Polsce. Premiera na dniach

Składany Huawei Mate X6 zdradza cenę na polskim rynku. To pozytywne zaskoczenie – tak tanio…

17 stycznia 2025
  • Newsy
  • Samsung
  • Tablety

Aż trzy tablety Samsung na horyzoncie. Odporny na wszystko model będzie największą gwiazdą

Do premiery przygotowuje się wytrzymały tablet Samsunga, który otrzyma standard MIL-STD-810H oraz IP68. Niejaki Samsung…

17 stycznia 2025
  • Newsy

Ogromny atak hakerski. Wyciekły PESELE, adresy, a nawet wizerunki Polaków

Eurocert padł ofiarą ogromnego ataku hakerskiego. O zgrozo, firma zajmuje się dbaniem o bezpieczeństwo naszych…

17 stycznia 2025
  • Bankowość
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Klienci Santander są robieni w bambuko. Bank wydał pilny komunikat

Klienci Santander są w niemałych opałach. Bank wydał arcyważny komunikat do wszystkich użytkowników banku. Ci,…

17 stycznia 2025