Bateria
Telefon uzbrojono w baterię o pojemności 3150 mAh. Jest to litowo-polimerowe ogniwo, które według producenta gwarantuje komfort użytkowania bez ciągłej obawy o stan naładowania. Nasze testy pokazują, że rzeczywiście, przez większość czasu nie będzie się czum martwić.
Podczas umiarkowanego użytkowania możemy liczyć na dwa dni pracy. Przy większej dbałości o oszczędzanie energii ten czas może się oczywiście wydłużyć, a jeśli sytuacja zmusi, możemy skorzystać z systemowego trybu ekstremalnego oszczędzania energii. Zmienia on interfejs na ciemny i pozostawia w menu tylko funkcje związane z podstawową łącznością jak dialer czy aplikację wiadomości.
Rezultaty naszych testów zestawiliśmy z Zopo Speed 7 Plus i Meizu M2 Note. Wszystkie próby przeprowadzaliśmy przy jasności sprowadzonej do 120 cd/m2.
Aparat fotograficzny
13-megapikselowy aparat główny to jednostka oparta na sensorze Samsunga, a dokładniej modelu S5K3M2. Jest to matryca CMOS, wykonująca fotografie o maksymalnej rozdzielczości 4208×3120, przy pojedynczym pikselu o wielkości 1.12um. Z parametrów fotografii możemy wyczytać, że ogniskowa soczewki aparatu wynosi 3.5 mm, a przysłona ma wartość f/2.0.
Domyślnie do wykonywania zdjęć służy rozbudowana aplikacja, znana z większości modeli Allview, a przynajmniej tych testowanych przez nas (np. X2 Soul Pro). We wszystkich recenzjach bardzo ją chwaliliśmy za mnogość funkcji, szybkość działania i tryb manualny. Z Viperem nie jest inaczej – program pozwala na dostosowanie praktycznie wszystkich parametrów zdjęcia pod potrzeby użytkownika, działa szybko i oferuje kilka ciekawych funkcji, jak na przykład tryb Ultra piksele, który interpoluje rozdzielczość fotografii aż do 64 megapikseli.
Jakość zdjęć
Pod względem jakości fotografii telefon należy sklasyfikować jako solidną, średnią półkę. Zdjęcia wykonywane w dobrym oświetleniu są ładne, z nasyconymi kolorami i prawidłowo dobraną wartością ekspozycji. Szczegółowość nie jest idealna, co widać przy oglądaniu kadrów w rzeczywistym rozmiarze, ale na tle innych, konkurencyjnych sprzętów, Allview nie wypada najgorszej.
Aparat nieco gorzej radzi sobie ze słabszym oświetleniem. Wówczas, automatycznie podnoszona jest wartość ISO, maksymalnie do poziomu ok. 1200, co polepsza widoczność, ale jednocześnie drastycznie zwiększa ilość szumów.Tryb automatyczny działa tutaj poprawnie, więc niestety niewiele jesteśmy w stanie w tej kwestii poprawić w trybie ręcznym.
Aparat wyposażono w pojedynczą diodę doświetlającą LED. Nie jest to mocne ogniwo, ale za to emituje światło o mocno białym zabarwieniu.
Jakość filmów
Filmy nagrywane w jakości 1080p 23 kl./s. cechują się stosunkowo wysokim poziomem szczegółowości, ale niezbyt dobrą płynnością. Podobnie jak w przypadku zdjęć, kamera jest też czuła na zmiany światła i w gorzej oświetlonej scenerii widoczne są liczne szumy. W celu zwiększenia płynności wideo warto zmniejszyć rozdzielczość o jeden stopień – do jakości 720p. Daje to na prawdę zadowalający efekt.
Selfie
Do autoportretów służy 5-megapikselowy układ nieznanej produkcji. Aparat nie wykonuje dobrej jakości zdjęć, choć na siłę stara się to zatuszować systemowymi zabiegami. Kolory są przez to bardzo nienaturalne, przesadnie podbite, a po zbliżeniu krawędzie obiektów zlewają się, przez co fotografia wygląda, jakbyśmy mieli do czynienia z obrazem namalowanym farbkami.
Nieco lepiej aparat radzi sobie z filmami. Domyślnie aparat nagrywa w rozdzielczości 720p przy 25 kl./s. i jest to szczyt jego możliwości. Płynność jest poprawna, a szczegółowość akceptowalna – oczywiście jak na standardy przednich kamerek.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.