Spis treści
Wyposażenie
Jakość rozmów głosowych
V2 Viper dobrze sprawdza się w swojej podstawowej roili. Mimo, iż posiada tylko jeden mikrofon, dostarcza głos w zrozumiałej formie do rozmówcy, a ten, jest przez nas dobrze słyszalny właściwie niezależnie od warunków.
Aplikacja dialera jest nieco zmodyfikowana względem natywnej, ale wpływa to na wygodę użytkowania jedynie pozytywnie. Jest to program funkcjonalny i ładny, a przy tym bardzo szybko się uruchamia.
Głośnik główny i wyjście słuchawkowe
Głośnik główny znajduje się w dolnej części, tylnej ściany obudowy. Emituje dźwięk o maksymalnej głośności 84 dB. Jego jakość jest niestety mierna, szczególnie w kwestii czystości i niskich tonów. Chcąc słuchać muzyki zdecydowanie lepiej przesiąść się na słuchawki. Wyjście audio zapewnia całkiem dobre podstawy do zapewnienia zadowalających efektów dźwiękowych. Co więcej, producent zaimplementował sporo systemowych dodatków w postaci rozbudowanego equalizera i efektów specjalnych.
Funkcja Dual-SIM
Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM. Działają one w trybie standby, czyli nie mogą pracować równocześnie. Oba obsługują łączność 4G i są kompatybilne z Aero2. Telefon nie ma problemu z przełączaniem się pomiędzy kartami, a poszczególne funkcje można im dowolnie przypisywać.
Łączność i GPS
Moduł WiFi pracuje w standardzie b/g/n i dwóch czestotliwościach: 2 GHz i 5 GHz. Nawet w najbardziej wymagającym z naszych testów (telefon znajdował się piętro niżej niż, router) została jeszcze jedna kreska zasięgu. Warto wspomnieć także, że smartfon obsługuje technologię Miracast, dzięki czemu możemy streamować obraz z telefonu na większy ekran.
Moduł GPS w niemal ekspresowym tempie łapie sygnał i radzi sobie całkiem nieźle z lokalizowaniem urządzenia na mapie. Nie jest może mistrzem precyzji, ale do nawigacji, nawet pieszej powinien w zupełności wystarczyć.
Pamięć wbudowana i OTG
Jak wspomniałem przy okazji opisywania obudowy, Viper został wyposażony w najnowszy typ gniazda USB-C. Wiąże się z tym duża korzyść, jaką jest znacznie większa przepustowość kabla, ale też póki co dyskomfort posiadania innego wejścia niż większość ładowarek. Wejście obsługuje funkcję USB OTG, dzięki czemu podłączymy do telefonu różnego rodzaju akcesoria i pamięci zewnętrzne. Warunkiem obsługi tych drugich jest jednak format plików FAT32.
Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność 16 GB, do użytku pozostaje jednak niecałe 11 GB. W razie gdyby tego było za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1) za pomocą gniazda pod tylną klapką. Na nośnik można przenosić dane aplikacji.
Wydajność i system
Nie trzeba być wybitnie spostrzegawczym żeby zauważyć, że pośród modeli ze średniej półki, szczególnie mniej znanych marek, królują ostatnio układy MediaTeka. Allview V2 Viper X został wyposażony w jeden z najbardziej popularnych chipsetów – MT6753, który znamy między innymi z Meizu M2 Note. Bazuje on na ośmiu rdzeniach Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz i GPU Mali T720. W wypadku testowanego urządzenia został on przez 1,5-gigabajtową pamięcią RAM.
O ile w kwestii samego procesora nie miałem większych obaw – w końcu sprawdza się w wielu podobnych urządzeniach – to moją obawę wzbudziła mniejsza niż standardowa pamięć operacyjna. Na szczęście, praktyka pokazała, że te pół gigabajta mniej, w dobrze zoptymalizowanym urządzeniu nie robi praktycznie żadnej różnicy.
AnTuTu
PC Mark Android
3DMark: Unlimited
Nasze testowe tytuły, takie jak Asphalt 8, Real Racing 3 i Dead Trigger 2 uruchomiły się bez problemu. Co więcej, działały bez większych problemów również na wysokich ustawieniach graficznych!
Tradycyjnie zainstalowaliśmy na telefonie również program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Większość naszych plików testowych uruchomiła się, a problemy z płynnością pojawiły się dopiero przy rozdzielczości 4K.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Przy dużym obciążeniu telefon lubi się rozgrzać, ale temperatury nie są na tyle wysokie, aby stwarzać dyskomfort w użytkowaniu. Najwyższe wartości jakie zarejestrował nasz redaKcyjny termometr to 39 stopni Celsjusza w górnej części obudowy i 30 w dolnej.
Telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.1 z charakterystyczną, rozbudowaną nakładką producenta. Mocno modyfikuje ona zarówno wygląd, jak i funkcjonalność interfejsu wprowadzając spore zamieszanie już od poziomu ekranu głównego. Niczym w iOS, na górnym pasku znajdziemy tylko powiadomienia, szybkie ustawienia są wysuwane z dołu. Do listy aplikacji przechodzimy klikając na niedużą ikonkę nad skrótami podstawowych aplikacji, a po przyciśnięciu lewego przycisku dotykowego otwiera nam się bardzo ładny przegląd otwartych aplikacji. Sporych roszad dokonano także w menu ustawień.
Producent dodał od siebie kilka aplikacji, takich jak Notatki, Pogoda, Menedżer systemu który pozwala łatwiej zarządzać pamięcią, czy Kameleon pozwalający na personalizację interfejsu. Niestety, nawet nie zagłębiając się zbytnio w gąszcz ustawień natrafimy na braki lub błędy w tłumaczeniach. Ogólnie jednak, środowisko systemowe należy uznać za bardzo ładne, przyjazne i funkcjonalne. Zaskakuje także jego szybkość działania, która w niektórych przypadkach (np.szybkość otwierania dialera) potrafi zawstydzić nawet mocniejsze telefony.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.