Spis treści
Wyposażenie
Jakość rozmów głosowych
Testowane urządzenie świetnie sprawdza się w swojej pierwotnej funkcji, czyli połączeniach głosowych. Wszystkie komponenty tj. głośnik i podwójny mikrofon gwarantują duży komfort prowadzenia rozmów. Dialer nie został w żaden sposób zmieniony względem domyślnej aplikacji, więc jego wygląd i działanie są takie, jak w większości sprzętów z Androidem.
Głośnik główny
Głośnik główny znajduje się na dolnej krawędzi, pod jedną z kratek. Początkowo podejrzewałem Doogee o montaż układu stereofonicznego, ale niestety, do dyspozycji mamy tylko monofoniczny głośniczek, który jest w stanie emitować dźwięk o maksymalnej mocy 82 dB. Ten ostatni jest słabej jakości – płaski i pozbawiony niskich tonów.
Łączność i GPS
Moduł WiFi jest dwuzakresowy (2,4 GHz i 5 GHz), ale nie wspiera łączności ac. W czasie testowania telefonu nie zauważyłem problemów ze stabilnością połączenia, także w testach syntetycznych smartfon przeszedł z powodzeniem wszystkie z naszych scenariuszy. Plus należy się również za obsługę technologii strumieniowania obrazu Miracast.
Moduł GPS (z obsługą A-GPS) znajduje sygnał szybko – z reguły w kilka sekund. Nie jest jednak precyzyjny, co doskonale pokazuje screen z naszego testu. Nie polecam używać go więc do nawigacji pieszej (chyba, że z wsparciem A-GPS), z samochodową powinien sobie poradzić.
Czytnik linii papilarnych
F5 jest pierwszym modelem od Doogee, który posiada czytnik biometryczny. Znajduje się on tuż pod obiektywem aparatu i działa zaskakująco dobrze: około 90% naszych prób odblokowywania telefonu tym sposobem zakończyło się powodzeniem.
Pamięć wbudowana i OTG
Telefon obsługuje USB OTG. Dzięki temu możemy podłączyć do urządzenia zewnętrzne akcesoria, takie jak: pamięć flash, zewnętrzny dysk twardy z własnym zasilaniem i urządzenia wskazujące (myszka czy klawiatura). Warunkiem obsługi tych pierwszych jest jednak format plików FAT32.
Pamięć wewnętrzna smartfona ma pojemność 16 GB. Do użytku, w praktyce pozostaje jednak dokładnie 11,28 GB. W razie gdy byłoby to za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 64 GB (za pomocą dedykowanego gniazda pod obudową). Na uzyskaną w ten sposób przestrzeń można przenosić część danych zainstalowanych aplikacji.
Wydajność i system
Doogee F5 został oparty na chipsecie MediaTek MT6753 – typowym przedstawicielu średniej półki. Układ składa się z ośmiordzeniowego procesora ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz oraz GPU Mali-T720. Nietypowa jest jedynie ilość pamięci operacyjnej RAM, która wynosi aż 3 GB!
W benchmarkach telefon wypada zgodnie z oczekiwaniami. Osiągi w testach syntetycznych pozycjonują go tuż obok podobnych modeli, z podobnej półki cenowej.
Jak wygląda praktyka? Jeszcze lepiej. Telefon ma wystarczający zapas mocy, aby zapewnić szybkie i bezproblemowe działanie w obrębie zarówno systemowych, jak i zewnętrznych aplikacji. Większa, niż standardowa pamięć operacyjna pozwala na jeszcze przyjemniejsze korzystanie z zalet multitaskingu i widocznie usprawnia pracę urządzenia.
Urządzenie dobrze poradziło sobie także w naszym teście gier. Wszystkie tytuły (Dead Trigger 2, Real Racing 3, Asphalt 8) uruchomiły się, a płynność rozgrywki była wystarczająca. Co prawda w przypadku ostatniej pozycji wiązało się to ze zredukowaniem ilości detali graficznych do średnich, ale w tej klasie telefonów jest to normalne.
Po zainstalowaniu aplikacji MX Player oraz najnowszego zestawu kodeków, telefon bez problemu otworzył większość naszych sampli wideo. Poległ dopiero przy pliku w jakości 4K, co jest akceptowalnym wynikiem.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Telefon nie ma większego problemu z nagrzewaniem się. Owszem, przy dużym obciążeniu temperatura obudowy dochodzi miejscowo do 38 stopni Celsjusza, ale nie jest to jeszcze wartość powodująca dyskomfort, szczególnie że pojawia się jedynie w okolicach obiektywu aparatu. Dolnej części obudowy nie udało mi się rozgrzać do temperatury wyższej niż 32 stopnie.
Urządzenie pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop z delikatną nakładką graficzną producenta. Ingeruje ona w system jedynie na poziomie ikon w menu głównym i ustawieniach. Na szczęście kolorystyka motywu jest znacznie bardziej optymistyczna niż w przypadku HomToma HT6. Wciąż brakuje jednak możliwości jakiejkolwiek personalizacji wyglądu interfejsu.
Środowisko systemowe funkcjonuje bardzo sprawnie. Nie można mieć żadnych zastrzeżeń co do szybkości i stabilności jego działania. Problemem są jedynie wszechobecne braku i błędy w tłumaczeniach, które możemy spotkać niemal na każdym kroku.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.