LG Nuclun 2 to autorski układ koreańskiego producenta, który ma trafić do pierwszego smartfonu już w przyszłym roku. Co prawda pierwsze testy sugerują, że SoC ten nie miałby się czego wstydzić pod kątem wydajności, jednak według LG to za mało i najprawdopodobniej nie trafi on do flagowego G5, a do następcy modelu V10.
LG to jeden z tych producentów, którego ambicją jest nie tylko osiągnięcie sukcesu sprzedażowego, ale również jak najdalej idąca samodzielność. W tym celu Koreańczycy sami produkują m.in. wyświetlacze do swoich smartfonów, a także pracują nad własnym SoC przeznaczonym do urządzeń mobilnych. O LG Nuclun 2 mogliśmy usłyszeć już jakiś czas temu, a nawet poznać wydajność jednostki prototypowej i jak się okazało układ ten pod kątem wydajności nie będzie miał się czego wstydzić, przynajmniej na tle takiej konkurencji, jak MediaTek Helio X20 czy Kirin 950. Okazuje się jednak, że LG nie będzie ryzykować i Nuclun 2 nie trafi do ich przyszłorocznego flagowca, a do następcy modelu V10.
Informację tej treści można znaleźć na portalu Weibo. Według informatora Koreańczycy uznali, że Nuclun 2 jest jednak zbyt mało wydajny i nie wyposażą w niego LG G5, gdyż byłoby to jednak zbyt ryzykowne zagranie. Z tego powodu do przyszłorocznego flagowca trafi Snapdragon 820, a Nuclun 2 zostanie zarezerwowany dla następcy LG V10, który według niedawnych informacji miałby się pojawić w 2 kwartale przyszłego roku. Mam przy tym nadzieję, że ten eksperyment nie skończy się źle dla tej młodej rodziny smartfonów, gdyż w moich oczach to jeden z najciekawszych tegorocznych projektów i szkoda by było jego ewentualnej klęski.
Przypomnijmy, że według (niepotwierdzonych) informacji LG Nuclun 2 zostanie wyposażony w cztery rdzenie oparte o architekturę ARM Cortex-A72 i maksymalnym taktowaniu na poziomie 2.1 GHz oraz cztery rdzenie ARM Cortex-A53 o taktowaniu dochodzącym do 1.5 GHz (niestety nic nie wiemy na temat zastosowanego czipu graficznego). Układ zostanie wyprodukowany w 16nm procesie technologicznym przez TSMC, gdyż najprawdopodobniej Intel nie będzie dysponował do czasu jego rynkowej premiery odpowiednią zdolnością produkcyjną i na owoce współpracy obu firm przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.