Wyposażenie
Jakość rozmów głosowych
Elephone M2 jest miłym kompanem rozmów głosowych. Przedni głośniczek emituje czysty i donośny dźwięk, który jest dobrze słyszalny niezależnie od warunków. Podwójny mikrofon rejestruje głos poprawnie, dzięki czemu jesteśmy równie dobrze słyszalni, co nasz rozmówca.
Aplikacja dialera nie jest w żaden sposób zmodyfikowana względem natywnej.
Głośnik główny
Głośnik główny znajduje się na dolnej krawędzi pod jedną z dwóch kratek – dokładniej, lewą. Niestety, jest to podzespół miernej jakości i brakuje mu zarówno mocy, jak i głębi dźwięku. Maksymalnie udało nam się z niego wycisnąć 83 dB.
Funkcja Dual-SIM
Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty micro SIM, z czego jedno jest zamienne z kartą pamięci. Działają one w trybie standby, czyli nie mogą pracować równocześnie. Oba obsługują łączność 4G i są kompatybilne z Aero2. Telefon nie ma problemu z przełączaniem się pomiędzy kartami, a poszczególne funkcje można im dowolnie przypisywać.
Łączność i GPS
Moduł WiFi pracuje w standardzie b/g/n i dwóch częstotliwościach: 2 GHz i 5 GHz. Nawet w najbardziej wymagającym z naszych testów (telefon znajdował się piętro niżej niż, router) została jeszcze jedna kreska zasięgu. Warto wspomnieć także, że smartfon obsługuje technologię Miracast, dzięki czemu możemy streamować obraz z telefonu na większy ekran.
Moduł GPS łapie sygnał średnio w około pół minuty. Nie jest to może imponujący wynik, ale za to jego dokładność nie pozostawia wiele do życzenia, przynajmniej na potrzeby nawigacji samochodowej.
Pamięć wbudowana i OTG
W Elephonie M2 niestety nie przewidziano obsługi USB OTG. Wiąże się to brakiem możliwości podłączenia jakiegokolwiek akcesorium, albo pamięci zewnętrznej przez wejście micro USB.
Pamięć wewnętrzna telefonu ma pojemność aż 32 GB! Jak na telefon kosztujący mniej niż 1000 zł jest to rzadko spotykana cecha. W rzeczywistości do użytku pozostaje trochę ponad 25 GB. W razie gdyby wciąż było to za mało, możemy rozszerzyć tą wartość o kartę pamięci microSD o pojemności do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1) za pomocą gniazda pod tylną klapką. Na nośnik można przenosić dane aplikacji.
Wydajność i system
Wewnątrz obudowy „dwójki” drzemie jeden z najpopularniejszych procesorów ze średniej półki – Mediatek MT6753. Jest to jednostka będąca konkurencją głównie dla Snapdragona 615. Bazuje ona na ośmiu rdzeniach ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz i grafice Mali-T720. Ponad przeciętność urządzenie wybija się za to wielkością pamięci RAM, która ma pojemność aż 3 GB!
Co to oznacza w praktyce? To, że poruszając się w środowisku systemowym możemy liczyć na znacznie płynniejszą i szybszą pracę, bo telefon będzie usypiał mniej procesów. Jak sprawdziłem w testach, zaawansowany multitasking to dla telefonu żadne wyzwanie. Wydajność w aplikacjach z kolei wypada podobnie, jak w większości urządzeń opartych na tym układzie – dobrze, ale do ideału daleka droga.
Nasze testowe gry, takie jak Asphalt 8, Real Racing 3 i Dead Trigger 2 uruchomiły się bez problemu. W pełni płynna, komfortowa rozgrywka była jednak możliwa tylko po zmianie ustawień graficznych na średnie. Wówczas telefon zamienia się w bardzo przyjemną konsolę do grania, co potwierdzają też wyniki benchmarków.
Jeśli chodzi o multimedia, to urządzenie wypada standardowo, jak na swoją klasę. Po zainstalowaniu najnowszej wersji aplikacji MX Player i paczki kodeków smartfon bez problemu radzi sobie z plikami wideo do jakości 1080p. Problemy z płynnością pojawiają się dopiero przy rozdzielczości 4K.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Przy dużym obciążeniu telefon lubi się rozgrzać, ale temperatury nie są na tyle wysokie, aby stwarzać dyskomfort w użytkowaniu. Najwyższe wartości jakie zarejestrował nasz redaKcyjny termometr to 37 stopni Celsjusza w górnej części obudowy i 33 stopnie w dolnej.
Telefon pracuje pod kontrolą czystego Androida 5.1 . Na stronie producenta można znaleźć informacje, że na urządzeniu znajdziemy autorski interfejs ELE UI, z wieloma ciekawymi funkcjami i możliwościami personalizacji. Niestety, nie dotyczy to wersji telefonu która dotarła do naszej redaKcji – na niej, tak jak powiedziałem, znajduje się praktycznie czysty Android. System jest jednak stabilny i bardzo szybki.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.