>
Kategorie: Android ASUS Telefony Testy

Asus Zenfone 2 Laser – test. Smartfon za 1000 zł, który warto kupić.

Bateria

Telefon jest zasilany baterią litowo-polimerową o pojemności 2400 mAh. Jak na rozmiary urządzenia i wykorzystane podzespoły jest to (teoretycznie) adekwatna wartość.

W praktyce jest nawet lepiej niż oczekiwałem. W codziennym, średnio wymagającym użytkowaniu telefon spokojnie wytrzymuje półtorej, do dwóch dni. Kiedy korzystamy więcej z połączenia z siecią 4G i dłużej z ekranu zapewne skrócimy go do 1 dnia, ale to przy rzeczywiście intensywnej eksploatacji. Jeśli zależy nam na jak najdłuższym czasie bez ładowania warto skorzystać z rozbudowanych funkcji oszczędzania energii, w zakładce Zarządzanie zasilaniem, w Ustawieniach.

Telefon pod względem wydajności energetycznej wypada podobnie, jak Motorola Moto G 3gen. i Huawei P8 Lite, a lepiej niż Meizu M2.

Aparat fotograficzny

W końcu dotarliśmy do rozdziału, w którym możemy wyjaśnić osobliwą nazwę testowanego modelu. Przydomek Laser pochodzi bowiem od laserowego autofocusa, w który uzbrojony został 13-megapikselowy aparat główny. Oprócz niego mamy też tutaj wydajną, podwójną diodę LED. Sama jednostka, nazwana przez producenta PixelMaster cechuje się przysłoną o wartości f/2.0 i długością ogniskowej na poziomie 5 mm.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Interfejs aparatu jest bardzo bogaty w funkcje i ustawienia. Mamy tutaj do wyboru aż 18 trybów robienia zdjęć, w tym rozbudowany manualny, HDR czy Super Resolution interpolujący rozdzielczość zdjęć do 52 Mpix. Jest też tryb nagrywania w zwolnionym tempie i zapisywania krótkich klipów wideo jako animacji GIF. W trybie Efekt mamy do wyboru 11 podstawowych filtrów z podglądem na żywo. Abstrahując od Trybu manualnego, w ustawieniach możemy także regulować wszystkie parametry zdjęcia, takie jak balans bieli, ISO (50-800),wartość ekspozycji i rozdzielczość. Program działa szybko i stabilnie, a zdjęcia są wykonywanie ekspresowo.

Asus Zenfone 2 Laser / fot.gsmManiaK.pl

Jakość zdjęć

Jakość fotografii jest bardzo zależna od warunków w jakich je wykonujemy, a także po części trybu, jaki do tego celu wybierzemy. W dobrym świetle zdjęcia wychodzą ładne i ostre prawie zawsze, nawet przy korzystaniu z pełnej automatyki. Kolory są nastawione na naturalność, przez co nie wyglądają tak efektownie, jak na przykład w Lumiach, ale wiernie odzwierciedlają rzeczywistą scenerię. Po zbliżeniu widać, że nie ma tutaj problemu ze szczegółowością i jest ona adekwatna do klasy i wielkości jednostki.

Co ważne, aparat radzi sobie również dobrze z nadmiarem światła. Kiedy w kadrze znajdzie się odbicie słoneczne, cała fotografia nie staje się prześwietlona. Możecie to dokładnie zobaczyć na jednym z testowych sampli. Schody zaczynają się kiedy światła zastanego jest za mało, lub gdy mamy do czynienia ze sztucznym oświetleniem, Wówczas niestety, nawet po aktywacji wszystkich systemowych wspomagaczy i doborze prawidłowego ISO (automat nie zawsze robi to prawidłowo) zdjęcia są widocznie ziarniste. Podwójna dioda LED bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, nawet na otwartej przestrzeni.

Jakość filmów

Maksymalna rozdzielczość w jakiej możemy nagrywać materiał wideo to 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Filmy wyglądają dobrze, szczegółowość jest zadowalająca, a płynność, choć nie idealna to nie utrudnia znacząco oglądania. Jeśli zależy na przede wszystkkim na tym ostatnim parametrze, warto zredukować rozdzielczość do 720p. Wówczas, teoretycznie klatkaż pozostaje taki sam, ale film wydaje się być płynniejszy. W gorszym oświetleniu kamerę trapi ta sama przypadłość, co aparat, czyli wyraźny spadek szczegółowości.

Selfie

Autoportrety możemy wykonywać 5-megapikselowym aparatem z szerokokątnym obiektywem i przysłoną o wartości f/2.0. Ta jednostka jest niestety dużo słabsza od tylnego odpowiednika. Zdjęcia w dobrym świetle wychodzą nie najgorsze, ale tylko jeśli oglądamy je na ekranie smartfona. Po zmroku raczej nie warto robić selfie tym telefonem. Ciekawą funkcją jest możliwość odchudzania twarzy, wygładzania i rozjaśniania/ściemniania skóry z podglądem na żywo.

Wideo nagrywane w jakości 720p przy 25 kl/s powinno spokojnie wystarczyć do wideorozmów.

Antoni Zaborski

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • POCO
  • Redmi
  • Telefony
  • Xiaomi

Specyfikacja następcy opłacalnego Xiaomi jest w punkt. Bateria ponad 6000 mAh, Android 15 i wydajny procesor

Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…

22 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy
  • Promocje

Ta gra to interaktywny film, który stał się hitem. Teraz zapłacisz za niego 75% mniej

Ta gra to interaktywny film, który stał się niemałym hitem w oczach krytyków i graczy.…

22 listopada 2024
  • Newsy

Mocarny OPPO z SD8G3, 12 GB RAM, 144 Hz oraz 67 W oficjalnie. Bardzo wydajny tablet z potencjałem

Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • Telefony

Być może za wcześnie skreśliłem tegoroczne flagowce. Znalazłem ważny powód, żeby je kupować

Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…

21 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Nowa darmowa gra w Epic Games Store. Jest bardzo mrocznie

Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…

21 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Telefony
  • Xiaomi

Mamy globalne potwierdzenie POCO F7 (Pro i Ultra). Smartfony Xiaomi wkrótce w Polsce

Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…

21 listopada 2024