Spis treści
Wyposażenie
Jakość rozmów głosowych
Testowany Allview nieźle wypada w połączeniach głosowych. Wbudowany głośnik i pojedynczy mikrofon z filtrem szumów wypadają w swoich rolach zadowalająco. Aplikacja dialera jest taka sama jak domyślna, androidowa.
Głośnik główny
Głośnik główny znajduje się na dolnej krawędzi obudowy, pod dedykowaną kratką. Emituje on dźwięk kiepskiej jakości. Nie dość, że brakuje mu niskich tonów i głębi to jest stosunkowo cichy i niewyraźny. Maksymalna głośność jaką zarejestrował nasz decybelomierz to 79 dB.
Funkcja Dual-SIM
Urządzenie zostało wyposażone w dwa gniazda na karty SIM – jedno micro i jedno hybrydowe nano, które może być używane zamiennie z kartą pamięci. Kiedy korzystamy z dwóch SIMów, mogą one pracować tylko w trybie stand-by.
Łączność i GPS
Moduł WiFi jest jednozakresowy i pracuje w standardzie b/g/n. W najbardziej wymagającym z naszych testów, gdzie telefon znajdował się piętro niżej niż router, połączenie było stabilne, a sygnał wystarczająco mocny. Na pochwałę zasługuje również fakt, że urządzenie obsługuje bezprzewodowe przesyłanie obrazu za pomocą technologii Miracast.
Moduł GPS posiada funkcję A-GPS. Niestety, współpraca z nim nie jest zbyt przyjemna. Po pierwsze, łączy się z satelitami dosyć długo, czasami nawet kilkanaście minut. Kolejną słabą stroną modułu jest jego mierna precyzja. Doskonale obrazuje to nasz testowy screen.
Pamięć wbudowana i OTG
Telefon nie obsługuje funkcji USB OTG. Za pomocą wejścia micro USB nie podłączymy więc żadnych zewnętrznych akcesoriów.
Pamięć magazynowa telefonu ma pojemność 16 GB, z czego do dyspozycji użytkownika zostaje nieco ponad 10 GB. Jeśli dla kogoś to za mało, jest możliwość zamontowania karty pamięci za pomocą wspomnianego wyżej hybrydowego slotu micro SD. Jak sprawdziliśmy, telefon obsługuje nośniki aż do 128 GB (my testowaliśmy Kingstona 128 GB microSDXC Ultra Class10 UHS-1). Na kartę możemy przenosić część danych zainstalowanych aplikacji.
Wydajność i system
Za wydajność odpowiada dobrze nam znany układ MediaTek MT6735, który znajduje się w wielu smartfonach ze średniej półki, przede wszystkim z chińskimi korzeniami. Składają się na niego czterordzeniowy procesor ARM Cortex A53 o taktowaniu 1,3 GHz i procesor graficzny Mali T720.
Konfiguracja jest w pełni wystarczająca na potrzeby telefonu i jego systemu. Nie odczułem braku mocy właściwie w żadnym momencie, zarówno używając systemowych aplikacji, jak i tych ze Sklepu Play. Jeśli chodzi o benchmarki, pozycjonują one ten telefon na równi z Meizu M2 – czyli adekwatnie do ceny. Warto wspomnieć przy tej okazji o 3-gigabajtowej pamięci RAM, dzięki której po systemie można poruszać się jeszcze sprawniej.
Z zainstalowanych przez nas testowych gier, wszystkie uruchomiły się i właściwie niezależnie od ustawienia detali graficznych działały płynnie. Żeby mieć jednak gwarancję, warto zredukować je do średnich. Mowa tutaj o takich tytułach, jak Fifa 16, Dead Trigger 2, Modern Combat 5 i Asphalt 8.
Zainstalowaliśmy na telefonie program MX Player z pakietem najnowszych kodeków. Z naszego zestawu filmów testowych bez problemu odtworzyły się wszystkie pliki do jakości 4K, gdzie pojawiały się już problemy z płynnością.
– mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
– mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
– mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
– mkv, 720p, h264, 3mbps , vorbis, napisy;
– mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
– mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
– mkv, 1080p, h264, 40mbps;
– mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps (brak płynności);
– mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (brak płynności).
Problemy z nagrzewaniem się obudowy właściwie nie dotyczą tego telefonu. Próbowałem w różny sposób długotrwale intensywnie obciążyć układ i w żądnym wypadku obudowa nie osiągnęła temperatury wyższej niż 36 stopni Celsjusza.
Telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop z delikatną nakładką graficzną od Allview. Interfejs różni się od tego, obecnego między innymi w modelu V2 Viper X. Ten, choć stylistyką bliżniaczy, to jest nieco mniej zmodyfikowany względem domyślnej wersji systemu.
Z reguły pochwalałem software’owe rozwiązania rumuńskiego producenta i w tym wypadku nie będzie inaczej. Szata graficzna systemu bardzo przypadła mi do gustu, podobnie jak jego działanie. Urządzenie zostało w nieco mniejszym stopniu nafaszerowane dodatkami i usprawnieniami niż wspomniany wyżej phablet, ale może też dzięki temu działa zaskakująco zwinnie. System jest szybki, bez dwóch zdań, ale mam pewne zastrzeżenia co do stabilności pracy niektórych systemowych aplikacji. Mowa tutaj przede wszystkim o Sklepie Play, który często działa nieadekwatnie wolno do szybkości łącza, a czasami ładowanie kończy się niekontrolowanym powrotem do ekranu głównego. Odmówić współpracy zdarza się także systemowej przeglądarce. Myślę, że jest to jednak kwestia jednej drobnej aktualizacji, którą z czasem pewnie producent wypuści.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.