Spis treści
- Elektronika i optyka
- Funkcjonalność
- Podsumowanie
- Galeria
Funkcjonalność
System operacyjny i interfejs
Samsung dołożył wszelkich starań, aby SGS2 już w chwili premiery pracował pod kontrolą możliwie najnowszego systemu od Google’a. Na pokładzie znajdziemy Androida w wersji 2.3.4 Gingerbread, jednak nie mogło też zabraknąć bardzo intuicyjnego środowiska TouchWiz, tu w nowej odsłonie oznaczonej numerkiem 4.
System już na starcie oferuje nam wiele przydatnych aplikacji, widać też, że Samsung bardzo mocno poszedł w kierunku różnej maści HUBów. Na urządzeniu znajdziemy Music Hub, Readers Hub, Game Hub oraz Social Hub. Wprawdzie większość tych aplikacji posiada swoje zamienniki, dostępne z poziomu Android Marketu, jednak mimo wszystko oceniłbym te aplikacje na plus. Wszak nie każdy użytkownik od razu wie, co pobrać z marketu w pierwszej kolejności.
Bardzo zgrabnie prezentują się w nowym TouchWiz’ie widgety, których dodawanie jest teraz bardziej intuicyjne, niż miało to miejsce w popularnej, trzeciej odsłonie TW. System sprawia wrażenie bardziej przejrzystego. Oby Samsung gdzieś po drodze nie zboczył z tej trasy.
Rozmowy telefoniczne
Samsung dość inteligentnie ulokował w swoim flagowym modelu głośniki oraz mikrofon, dlatego też nie ma co narzekać na tryb rozmów. Zarówno w standardowym trybie, jak i podczas rozmowy z użyciem trybu głośnomówiącego, mój rozmówca słyszał mnie dobrze, co ważne reguła ta działała i w drugą stronę. Cieszy, że telefon poprawnie poradził sobie także w zatłoczonym miejscu.
Kontakty i wybieranie numeru
Trudno było oczekiwać poprawy względem – w tym aspekcie – rewelacyjnego, starszego TouchWiz’a. Sceptyków pragnę uspokoić, że w nowej odsłonie swojej nakładki Samsung niczego nie zepsuł, dzięki czemu wybieranie numeru telefonu, jak i wysyłanie wiadomości, czy telefonowanie pod dany kontakt, jaki mamy już zapisany w naszej książce adresowej, to czysta przyjemność. Szybko, łatwo i intuicyjnie, pozostałe słowa są zbędne 😉
SMS
Połączenie SWYPE’a oraz dobrej i wygodnej – zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej – klawiatury zaowocowało stworzeniem systemu, który zbliżył się do doskonałości. Jeśli z jakichś względów nie lubicie wraz ze SWYPE’m ślizgać się po ekranie, standardowa funkcja pisania SMSów również trzyma bardzo wysoki poziom. Nie ważne, czy trzymamy telefon w orientacji pionowej, czy poziomej, jest bardzo dobrze i w tym aspekcie Samsung zawiesił konkurencji poprzeczkę bardzo, bardzo wysoko.
Internet
Działa bardzo dobrze. Android 2.3.4 w połączeniu z bardzo dużą mocą dwurdzeniowego układu i wystarczającą ilością pamięci RAM, gwarantuje wysoki komfort przeglądania stron WWW. Naturalnie system radzi sobie bezproblemowo także z tymi bardziej rozbudowanymi stronami WWW, które nie dość, że ważą swoje, to jeszcze zawierają dużo elementów flashowych. Dla Samsunga Galaxy S2 wyświetlenie ich oraz płynna i wygodna nawigacja, nie stanowi żadnego kłopotu. Multidotyk oraz gesty działają poprawnie.
Multimedia
Smartfon Samsunga obsługuje następujące formaty wideo:
- MP4 (H.264, H.263),
- AVI (DivX, XviD),
- 3GP,
- WMV,
- MKV
Podczas kilku przeprowadzonych testów, wideo działało płynnie, trudno było dopatrzeć się jakichś zacięć czy innych rzeczy, które dyskwalifikowałyby ten telefon w szeroko rozumianym świecie multimediów. Jakiś czas temu w sieci pojawiła się plotka, jakoby SGS2 nie radził sobie z wideo o rozdzielczości 1080p. Już kilka zwiastunów, jakie można znaleźć na Youtube w tym formacie od razu pozwoliło obalić ten mit. Problemów może natomiast przysporzyć złącze HDMI, jakie zastosował Samsung. Zasadniczo rzecz ujmując, jest to dość nowa technologia w świecie komórek: MHL, co można określić jako „HDMI w porcie USB”. Podpięcie specjalnego kabla do złącza microUSB daje nam możliwość oglądania naszych nagrań na ekranie telewizora. Moim zdaniem, Koreańczycy mogli zastosować zwykły port HDMI, ponieważ reguła w tego typu technologii jest taka, że urządzenie podpięte do telewizora nie jest jednocześnie ładowane, co oczywiście oznacza stały, stopniowy spadek poziomu naładowania baterii. Niestety, jako że Samsung postawił na minimalizm i włożył tylko jedno wejście microUSB, w trakcie seansu nie mamy możliwości doładowania telefonu z użyciem ładowarki. W tym wypadku można powiedzieć, że firma wpadła we własne sidła, bo chyba jednak z tym minimalizmem nieco przesadzono 😉
Jeśli chodzi o odtwarzacz muzyki to działa on dobrze, czerpiąc najlepsze z odtwarzacza, jaki mogą w swoich smartfonach znaleźć użytkownicy pierwszego SGSa.
Gry
Samsung Galaxy S2 nie posiada chipsetu od nVidii. Oznacza to po prostu tyle, że w dedykowane temu układowi gry na Samsungu Galaxy S2 sobie nie pogramy, lub też będziemy musieli ratować się eksperymentalnymi dodatkami do systemu, najpewniej pobranymi z XDA.
Na testowanych, popularnych grach, nie natrafiłem jednak na żadne problemy, możliwe więc, że cała ta afera z brakiem zgodności jest rozdmuchana nieco na wyrost i jest to typowy negatywny PR.
Spis treści
- Elektronika i optyka
- Funkcjonalność
- Podsumowanie
- Galeria
Ceny Samsung I9100 Galaxy S II
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.