Konferencja Apple’a to kilka nowości — 4-calowy iPhone SE, 9,7-calowy iPad Pro oraz iOS w wersji 9.3, którego już teraz możecie pobrać na swoje iUrządzenia. Co nowego w systemie?
Night Shift
Apple wykonuje ukłon w stronę nocny marków — w nowej odsłonie systemu pojawia się tryb Night Shift, która steruje temperaturą wyświetlacza. Usługę aktywujemy w ustawieniach w zakładce Ekran, gdzie możemy zaplanować automatyczne uruchomienie w wybranych godzinach lub od zachodu do wschodu słońca. Funkcja otrzymała też miejsce na belce skrótów. Możemy też ustalić preferowaną ciepłotę ekranu. Zakres jest bardzo szeroki i kończy się na kolorze brzoskwiniowym. Jak się okazuje, im cieplejsza dominanta wyświetlacza, tym jest bardziej przyjazny naszym oczom i tym mniej negatywny wpływ na nasz sen.
O takiej funkcji mówiło się już od pojawienia się wersji beta iOS-a 9.3, a najwięcej kontrowersji budzi fakt, że na pomysł dostosowywania temperatury ekranu do pory dnia wpadli twórcy apliakcji f.lux. Niezależnie od tego sporu, funkcja wydaje mi się niezwykle przydatna. Lubię poczytać kilka stron e-booka przed snem lub przeczytać „naprawdę ostatni” artykuł, zanim zmrużę oczy. Cieplejszy ekran wydaje się bardzo przyjazny dla oczu i wbrew pozorom, nie przeszkadza podczas przeglądania obszernych w multimedia źródeł.
Zabezpieczenie Notatek
Od teraz zabezpieczymy poufne zapiski w Notatkach. Wystarczy wejść w notatkę, dotknąć ikony w prawym górnym rogu i wybrać opcję „Blokuj notatkę”. Za pierwszym razem system poprosi o hasło, które będzie obowiązywać we wszystkich notatkach. Przy próbie odblokowania jednej z nich możemy albo wpisać kod, albo skorzystać z czytnika linii papilarnych.
Proces blokowania nie jest zatem skomplikowany, a funkcja sama w sobie wydaje mi się potrzebna. W Notatkach prowadzę różne zapiski, w tym także gromadzę hasła lub zapisuję bieżące wydatki. Warto mieć kontrolę nad tym, które z nich są dostępne bezpośrednio po odblokowaniu telefonu. Wszakże zdarzają się sytuacje, kiedy pożyczamy komuś telefon na chwilę.
Oraz kilka innych usprawnień
- Apple dodało też kilka dodatkowych pozycji dostępnych przy wykorzystaniu 3D Touch np. mocniejsze wciśnięcie Ustawień da nam szybszy dostęp menu Bluetooth, Wi-Fi oraz Baterii.
- Odświeżono wygląd pulpitu w aplikacji Zdrowie, która teraz zbiera też dodatkowe informacje z powiązanych aplikacji innych firm (np. długości snu, wagi ciała i statystyk treningów). Usunięto błąd, który powodował zablokowanie urządzenia, kiedy zmieniło się datę na maj 1970 roku..
- iBooks od teraz wysyła pliki PDF do iCloud, które można współdzielić z innymi członkami rodziny podpiętymi do naszej chmury.
- Galeria zdjęć pozwala teraz udostępniać fotografie Live Photos przy użyciu Air Drop i Wiadomości tworzenie ich nieruchomych duplikatów.
- Pojawia się też wiele innych opcji, z których my, Polacy na razie nie możemy skorzystać — rozszerzone funkcje w aplikacji Map czy rozbudowany pakiet funkcji na iPadzie dedykowany szkolnictwu.
Stabilny i do pobrania od teraz
Zaktualizowałem system bezzwłocznie po tym, jak pokazała się taka możliwość. Na iPhonie 6s Plus system działa sprawnie i lekko. Nie zauważyłem też, aby miał jakiekolwiek problemy z płynnością uruchamianych aplikacji. Co więcej, wydaje mi się, że 3D Touch uległo lekkiemu usprawnieniu. Ogólnie jestem zadowolony, mimo że aktualizacja nie przynosi diametralnych zmian.
Zachęcam Was do pobierania, ale warto wstrzymać się z opiniami, które będą się pojawiać w najbliższych dniach. Nie wiadomo, jak poszczególne modele iPhone’ów reagują na nowy system.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.