Kiedyś nie do przyjęcia, dzisiaj raczej standard — telefony posiadają coraz większe ekrany o coraz wyższej rozdzielczości. Jeśli szukacie modelu tego typu, oto zestawienie 10 najlepszych phabletów w 2016 roku.
Aktualizacja 21.11.2020
Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
W zestawieniu znajdziesz nowości z targów MWC 2016 oraz modele, które należą do najwydajniejszych telefonów dostępnych obecnie w sprzedaży — nie brakuje urządzeń z ekranami 5,4 – 6″ o rozdzielczości Full HD lub QHD, niejednokrotnie będącymi też propozycjami z zestawienia najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu oraz TOP-10 nowości z targów CES 2016.
Samsung Galaxy S7 Edge
Tegoroczna odsłona flagowych telefonów Samsunga odznacza się delikatną modyfikacją designu — obie strony konstrukcji wykończonej szkłem posiada zaokrąglone na krawędziach kształty, co sprawia, że nawet Samsung Galaxy S7 edge z 5,5-calowym ekranem Super AMOLED dobrze leży w dłoni i łatwo się go obsługuje. Poza tym, w tym modelu wyświetlacz posiada zagięte krawędzie ekranu, które wygospodarowano pod dodatkowy obszar ze skrótami do programów i kontaktów.
Dużą zmianą względem poprzedniej generacji telefonów jest dodanie slotu na kartę pamięci, choć pokładowy dysk nie jest mały — jest tutaj 32 GB przestrzeni na dane własne. Producent pomyślał także o wodoszczelności, co w połączeniu z ulepszonym aparatem daje większą swobodę fotografowania. Możemy robić zdjęcia i kręcić filmy 4K zarówno na powierzchni, jak i pod wodą.
LG V10
LG V10, jak podkreślałem w teście, to niecodzienny model — posiada bogate wyposażenie, gdzie oprócz głównego, 5,7-calowego wyświetlacza QHD znajdziemy jeszcze ekran dodatkowy do wyświetlania powiadomień i skrótów systemowych. Pozwala on także na większą personalizację telefonu, np. dodanie komunikatu tekstowego. Ponad to telefon posiada trzy aparaty fotograficzne, z czego dwa znajdziemy na frontowej stronie urządzenia różniące się od siebie kątem widzenia. To pozwala na wykonanie grupowego zdjęcia autoportretowego lub uchwycenie ładnego, szerokiego planu w tle.
Takie wyposażenie sprawia, że LG V10 jest jednym z najlepszych telefonów do selfies, zwłaszcza, że V10 posiada bardzo rozbudowaną aplikację do robienia zdjeć i kręcenia filmów. Producent nie zapomniał też o odpowiednim wyposażeniu sprzętowym, gdzie znalazł się Snapdragon 808, 4 GB pamięci operacyjnej oraz bateria o pojemności 3000 mAh z funkcją szybkiego ładowania. Wszystko to zamknięto w smukłej obudowie o dość ciekawym wyglądzie i ergonomicznych rozmiarach.
LG G5
Kolejną nowością koreańskiego producenta jest LG G5 — pierwszy telefon modularny produkowany na masową skalę. Urządzenie posiada całą gamę akcesoriów opatrzonych nazwą LG Friends. Znajdziemy tutaj wtyczkę poprawiającą jakość dźwięku od Bang & Olufsen, moduł CAM PLUS pełniący funkcję gripa i dodatkowego akumulatora o pojemności 4000 mAh. Nie mogło też zabraknąć okularów do rzeczywistości wirtualnej oraz kamery zewnętrznej z dwoma aparatami do robienia zdjęć 360°.
Sam telefon jest kompaktowym urządzeniem, ale producent nie zrezygnował z montażu ekranu QHD o przekątnej 5,3 cala z funkcją Always-on. Oprócz tego model posiada procesor Snapdragon 820 i 4 GB pamięci operacyjnej, dlatego na pokładzie znalazła się też najnowsza odsłona systemu Google’a — Android 6.0 Marshmallow. To gwarancja tego, że LG G5 jest zakupem na przyszłość.
iPhone 6s Plus
Do grona phabletów dołączyło również Apple — iPhone 6s Plus z ekranem 5,5 cala jest jednym z najbardziej rozchwytywanych telefonów. Zamknięty w obudowie ze szkła i aluminium, iPhone 6s Plus posiada 12-megapikselowy aparat z możliwością nagrywania filmów 4K oraz robieniem zdjęć Live Photos. Są to ruchome zdjęcia wzbogacone o ścieżkę dźwiękową.
Dużą nowinką jest pojawiająca technologia 3D Touch rozbudowująca czułość ekranu dotykowego na siłę, z jaką na niego naciskamy. Wraz z technologią Apple wzbogaciło swój system o odpowiednie menu kontekstowe — np. szybki podgląd łącza internetowego lub wyświetlenie menu ze skrótami po przyciśnięciu ikony aplikacji. iPhone 6s Plus jest też bardzo wydajnym urządzeniem obsługującym wszystkie wymagające gry i aplikacje.
SONY Xperia Z5 Premium
Na kartach historii urządzeń mobilnych SONY Xperia Z5 Premium — największy model w rodzinie Xperia, zapisze się jako pierwszy telefon z ekranem 4K. 5,7-calowa matryca IPS wykorzystuje swoją wysoką rozdzielczość podczas wyświetlania filmów i zdjęć, których jakość można poprawić za pomocą dodatkowych rozwiązań, np. Bravia Engine. Model jest bardzo smukły, a jego przynależność do kategorii premium podkreśla szklane wykończenie z lustrem na tyle.
Producent zadbał także o odpowiednio dobry aparat fotograficzny o rozdzielczości 23 MP z nagrywanie filmów 4K oraz wydajny procesor. We wnętrzu telefonu znajduje się Snapdragon 810 oraz 3 GB pamięci operacyjnej, co zapewnia odpowiednią płynność działania oraz kompatybilność z grami. Na własne dane użytkownik otrzymuje 32 GB pamięci wbudowanej, którą można rozszerzyć o kartę pamięci.
Huawei Mate 8
Spośród wszystkich wymienionych w tym zestawieniu phabletów, Huawei Mate 8 posiada ekran o największej przekątnej mierzącej sobie aż 6 cali. Zastosowano tutaj rozdzielczość Full HD, co zapewnia dobry współczynnik zagęszczenia pikseli, a producent nie zapomniał też o odpowiednio dużej baterii, której pojemność wynosi 4000 mAh. Z pewnością pozwoli to na minimum 2-3 dni działania telefonu na pojedynczym ładowaniu.
Duży ekran to zachęta do korzystania z multimediów, a telefon zachęca też do robienia zdjęć — posiada 16-megapikselowy aparat wyprodukowany przez SONY ze wsparciem ze strony procesora obrazu ISP oraz optycznej stabilizacji obrazu. Model posiada także autorski układ Kirin 950 z grafiką Mali-T880 MP4 oraz 3 GB pamięci operacyjnej. To bardzo dobry zestaw dający gwarancję płynności działania zainstalowanego systemu Android 6.0 Marshmallow oraz kompatybilność z szeroką gamą gier.
Nexus 6P
Huawei jest także odpowiedzialne za zaprojektowanie i produkcję phabletu Nexus 6P — modelu wyposażonego w 5,7-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości QHD. Telefon posiada nietypową stylistkę, ale jego obudowa opiera się na wykorzystaniu aluminium i szkła Gorilla Glass 4. Dzięki temu urządzenie przystaje do standardów wytyczonych przez inne równie drogie modele, a jednocześnie nie ma żadnych kompleksów pod względem wyposażenia dodatkowego.
W wnętrzu telefonu kryje się Snapdragon 810 oraz 3 GB pamięci RAM, co daje odpowiedni zapas mocy, aby zapewnić płynne działanie Androida 6.0 Marshmallow oraz umożliwić kręcenie filmów 4K. Zarejestrujemy je aparatem o rozdzielczości 12,3 megapikseli, który został tak dopracowany, żeby zapewnić dobrą jakość fotografowania w gorszych warunkach oświetleniowych. Model nie jest tani, ale oferuje bardzo dużą pojemność pamięci wbudowanej (64 GB) i pod praktycznie każdym względem pokazuje, że jest reprezentantem najwyższej półki.
Lenovo/Moto X Force
Choć w ofercie telefonów Lenovo/Motorola znajdziemy niejeden model wyposażony w ekran o przekątnej 5,5 cala, to w tym zestawieniu zdecydowałem się zawrzeć model Lenovo/Motorola Moto X Force z nieznacznie mniejszym, bo 5,4-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczości QHD. Z przyjemnością czyta się na nim książki i odtwarza multimedia, ale to nie jedyny atut tego modelu.
Telefon charakteryzuje bardzo odporna na zniszczenia obudowa z wzmocnieniem ekranu Moto ShatterShield, któremu nie straszny żaden upadek lub bliski kontakt z ostrymi przedmiotami. Producent nie zapomniał też o solidnym wyposażeniu dodatkowym, toteż pod mocnym zbrojeniem mieści się Snapdragon 810 z 3 GB pamięci operacyjnej i aż 5 mikrofonów redukujących szumy podczas nagrywania filmów i rozmów głosowych. Ponadto znajdziemy tu funkcję szybkiego ładowania baterii TurboPower. Telefon jest więc nie tylko solidnie wykonany, lecz także bogato wyposażony.
BlackBerry Priv
Analogiczną przekątną ekranu do Moto X Force znajdziemy w biznesowym modelu BlackBerry Priv — pierwszym telefonie tej marki opartym na systemie Android. Model otrzymuje więc dostęp do szerokiego wachlarza aplikacji, dlatego producent montuje w telefonie mocny procesor (Snapdragon 808) i dużą pamięć wewnętrzną o pojemności 32 GB. Nie zapomniano też o dobrym, 18-megapikselowym aparacie z lampą błyskową.
Wyświetlacz telefonu pracuje w wysokiej rozdzielczości QHD, więc sprawdza się podczas typowych zadań biznesowych, a oprócz tego BlackBerry Priv posiada fizyczną klawiaturę wysuwaną zza ekranu. Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że taki dodatek usprawnia pisanie i ułatwia nawigowanie po obszerniejszych materiałach — klawisze klawiatury pełnią funkcję gładzika. Telefon sam w sobie nie jest tanim urządzeniem, ale jak dotychczas to jedyny phablet z takim wyposażeniem.
Samsung Galaxy Note 4
Zestawienie zamykamy już lekko podstarzałym, ale wciąż bardzo dobrym phabletem. Samsung Galaxy Note 4, jak pokazał test, wciąż pozostaje bezkonkurencyjny w kwestii wyposażenia — posiada 5,7-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości QHD, który został zintegrowany z dołączonym do telefonu rysikiem. To daje możliwość szybkiego zapisywania ważnych informacji lub nanoszenia uwag i poprawek na dokumenty lub zrzuty ekranowe. Rysik umożliwia też obsługę telefonu w rękawiczkach, co w naszym klimacie bardzo się przydaje.
Wciąż szukasz swojego typu?
Jeżeli nie znajdujesz w tym zestawieniu modelu dla siebie, zachęcam do zapoznania się z naszym ranKingiem telefonów, gdzie znajdziesz wiele różnych modeli z większymi i mniejszymi ekranami. Zawsze możesz też zajrzeć do innych naszych zestawień: polecane smartfony z ekranem 5″, polecane smartfony (500-1500 zł).
Aktualizacja
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Oto najlepsze smartfony 2020 roku! Te flagowce warto kupić |