Spis treści
- Funkcjonalność
- Podsumowanie i ocena
- Specyfikacja i galeria
Funkcjonalność
System operacyjny i interfejs
Czas przejść do najbardziej kontrowersyjnej chyba rzeczy w P920 – oprogramowania. Telefon pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji Froyo (2.2.2) i choć podobnie jak w wypadku Swift 2X, liczyć możemy teoretycznie na aktualizację do wersji Gingerbread (2.3), to termin jej wprowadzenia ciągle jest niepewny. Sam fakt, iż w miesiącu wrześniu flagowy smartfon LG działa w oparciu o przestarzały system operacyjny, budzi bardzo negatywne uczucia. Pisząc w maju recenzję P990 byliśmy dobrej myśli i daliśmy LG kredyt zaufania. Dziś podsumować ten punkt możemy tylko w jeden sposób – to poważna kompromitacja lub wyraz całkowitego braku zainteresowania promowaniem tego ciekawego przecież, produktu.
Specjalnie z myślą o Swift 3D, specjaliści z LG zaprojektowali interfejs 3D UI. Łączy on w sobie cechy klasycznego układu znanego z innych telefonów tego producenta, z niezależnym trybem 3D. W 2D do dyspozycji mamy możliwość łatwego zarządzania i konfigurowania do 7 pulpitów – skróty możemy ułożyć pionowo (domyślnie), poziomo lub alfabetycznie, a dodatkowo sortować pod względem pochodzenia (systemowe/pobrane) lub własnych preferencji. W dolnej części ekranu wyświetla się stały pasek, na który wyprowadzono cztery najczęściej wykorzystywane funkcje – wybieranie numeru, kontakty, SMS-y i panel aplikacji.
Tryb 3D uaktywniamy naciskając dedykowany przycisk na obudowie telefonu. Po jego aktywacji, systemowy interfejs zastąpiony zostaje przez trójwymiarową „karuzelę”, z poziomu której mamy możliwość szybkiego uruchomienia kompatybilnych z 3D aplikacji – w tym również serwisu YouTube 3D.
Pośród innych usprawnień wartych uwagi, wymienić można czytelny ekran blokowania (wyświetlają się tam stan naładowania akumulatora, powiadomienia o wiadomościach czy też status odtwarzacza muzyki) oraz górną, wysuwaną belkę systemową, z której możemy bezpośrednio uruchomić/zatrzymać najpopularniejsze funkcje – sieć Wi-Fi, transfer danych przez sieć komórkową, ustawienia wibracji, moduł GPS, Bluetooth oraz odtwarzacz muzyczny.
Wideo: LG Swift 3D – system i czas włączenia telefonu
Kontakty, wybieranie numeru
Za wybieranie numerów odpowiada duży i czytelny panel – z jego poziomu bez trudu wybierzemy numer lub adresata, z którym chcemy się skontaktować. Całość cechuje prostota obsługi – jest więc dokładnie tak, jak być powinno.
Klawiatura ekranowa
Programiści LG przewidzieli dla użytkowników P990 dwie klawiatury ekranowe – prostą, numeryczną o dużych przyciskach i bardziej uniwersalną QWERTY. Jest to rozwiązanie bardzo ergonomiczne – chwaliliśmy już je przy okazji innych telefonów tego producenta. Przyciski są duże i wygodne, istnieje również możliwość szybkiego zminimalizowania klawiatury, a dla miłośników mówienia do telefonu, przygotowano opcję wprowadzania tekstu za pomocą głosu. Niestety, zabrakło jednej, ale to bardzo ważnej rzeczy – sterowania gestami. Co za tym idzie, nie mamy możliwości precyzyjnego przesuwania kursora.
Internet
Swift 3D to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli w ofercie LG – co za tym idzie, musi sobie doskonale radzić z obsługą stron internetowych. I tak jest w rzeczywistości. Prędkość renderowania witryn jest bardzo wysoka, nieco gorzej natomiast jest z nawigacją. Dość często zdarzają się drobne, ale irytujące (w smartfonie tej klasy) przycięcia, szczególnie przy przewijaniu stron, zaś powiększanie z pomocą multidotyku bywa cofnięte zaraz po oderwaniu palców od ekranu. Te drobne błędy nie przeszkadzają szczególnie mocno w codziennym użytkowaniu telefonu, niemniej jednak być ich nie powinno. Systemowa przeglądarka, choć nie wyróżnia się ogromem funkcji, to pozostaje w pełni użyteczna i bez trudu radzi sobie nawet z witrynami zawierającymi dużą ilość animacji i wtyczek flash.
Wideo: LG Swift 3D – internet
Aparat/kamera
Jak już wspominaliśmy przy okazji omawiania optyki i matrycy telefonu, LG P920 wyposażony został w podwójny zestaw obiektywów współpracujących z czujnikiem o rozdzielczości 5 Mpix. Oznacza to, że do dyspozycji mamy teoretycznie możliwość zapisu fotografii w maksymalnej rozdzielczości 2.592×1.944 pikseli. Niestety, te wartości aktualne są jedynie dla trybu 2D – po uaktywnieniu aparatu 3D, rozdzielczość automatycznie spada do 3 Mpix.
Jakość zdjęć jest bardzo przeciętna – Swift 3D w żadnej mierze nie może rywalizować na tej płaszczyźnie ze swoim starszym bratem 2X. Poziom cyfrowych szumów jest wysoki, kolory przejaskrawione i wyprane. Jasnym punktem jest za to firmowe oprogramowanie LG – oferuje świetną funkcjonalność (od rozbudowanych trybów nastaw przez efekty) i w zasadzie nie ma potrzeby, by szukać czegoś na jego miejsce.
Ciekawie prezentuje się tryb 3D – faktycznie rejestrowany materiał (zarówno fotograficzny, jak i wideo) cechuje się dobrze oddaną głębią i wielopłaszczyznowością, co najlepiej widać na kompatybilnym z technologią 3D odbiorniku TV. Poniżej znajdziecie przykładowe nagranie 3D, zarejestrowane przy okazji Lenovo DO Tour.
Funkcjonalny jest również tryb filmowy. Do dyspozycji mamy standard Full HD (1080p, 24 kl/s – tylko w trybie 2D) lub HD (720p, 30 kl/s). Co ciekawe, na wideo nakładać możemy również filtry, co w znaczący sposób zwiększa możliwości kreatywnej zabawy z nagrywaniem filmów. Materiał zapisywany jest przy użyciu dużej kompresji H.264, do uniwersalnego formatu MP4.
Przykładowe zdjęcia: LG Swift 3D
Przykładowy film: LG Swift 3D
Dokumenty / PDF
Startowy zestaw aplikacji zawiera między innymi oprogramowanie Polaris Office. Z pomocą aplikacji możemy przeglądać i edytować pliki zapisane do formatów .odt i .doc, nie brakuje również wsparcia dla popularnych PDF-ów. Edycja dokumentów jest płynna, telefon bez wahania radzi sobie z otwieraniem wielostronicowych prezentacji, albumów czy książek.
Multimedia
Galeria zdjęć
Prosta, ale funkcjonalna. Bez trudu obsługuje wielofolderowe kolekcje i działa bardzo płynnie – nawet przy wczytaniu kilkuset plików graficznych, ich podgląd rysowany jest szybko, a poruszanie się po galerii odbywa się w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Odtwarzacz filmów
Odtwarzacz, który znajdziemy w pakiecie startowych aplikacji to prosty program, cechujący się uproszczonym interfejsem. W wielu zadaniach sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli jednak planujecie zamienić telefon w mobilne kino, lepiej pomyśleć o innej aplikacji, która w szerszy sposób wykorzystałaby ogromne możliwości P920. Smartfon radzi sobie z formatami MP4, DivX, XviD, H.264, H.263 i WMV (do 1080p). Możliwe jest również w niektórych wypadkach uruchomienie filmów skompresowanych do formatu .mkv
Odtwarzacz muzyki
Podobnie jak w wypadku punktu powyżej, systemowy odtwarzacz nie wydaje się być najlepszym wyborem jeśli lubicie słuchać muzyki. Jego prostota i intuicyjność są jedynymi zaletami. Inwestując w znalezienie innej aplikacji, znacząco poszerzycie możliwości telefonu – na przykład o obsługę formatów bezstratnych.
Wideo: LG Swift 3D – multimedia
strong>Gry
Pomimo że telefon pozbawiony jest wsparcia dla Tegra Zone, z poziomu Android Market ściągnąć można wiele bardzo wymagających od urządzenia gier. Wszystkie testowane przez nas tytuły działały znakomicie, a wyświetlany obraz był płynny i bardzo dynamiczny.
Wideo: LG Swift 3D – gry
Spis treści
- Funkcjonalność
- Podsumowanie i ocena
- Specyfikacja i galeria
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.