Nowy, flagowy procesor Qualcomma, to nie tylko wysoka wydajność. Amerykański producent dodał do niego bowiem funkcje, które pozwolą układowi na „naukę” oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, iż nowy układ od Qualcomma to bestia pod względem wydajności. Producenci, którzy implementują ten procesor do swoich urządzeń mogą być pewni, że nie zabraknie im mocy w żadnym momencie. Tym razem jednak, amerykańska firma postanowiła dodać do swojego zestawu specjalne SDK, które pomoże chipsetowi uczyć się oraz sprawi, iż stanie się on lepszym komponentem niż dotychczas.
Niektóre z przydatnych funkcji „deep learning” w nowym SDK obejmują między innymi przyspieszenie czasu pracy związanego z sieciami neuronowymi – wszystko to tyczy się zarówno rdzeni Kryo jak i Adreno GPU a także Hexagon DSP. Producent dodaje również wsparcie dla specjalnych frameworków oraz innych środowisk takich jak Caffe i CudaConvNet. Pozycją, która jednak powinna najbardziej zainteresować wszystkich użytkowników jest ta bezpośrednio związana z wydajnością: nowe SDK pozwala procesorowi na wykorzystanie rdzeni w taki sposób, aby dostarczać optymalną wydajność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej energooszczędności. Ostatni punkt z listy tyczy się współpracy Qulacomma i jego procesorów ze wszystkimi gałęziami sięgającymi poza rynek mobilny: mowa tu konkretniej o robotyce, służbie zdrowie oraz bezpieczeństwie i prywatności.
Na ten moment nie wiemy, czy Qualcomm zdecyduje się udostępnić poszczególne funkcje SDK w urządzeniach z budżetowej oraz średniej półki. Firma poinformowała, iż model 820 wspiera nowe technologie oraz nadchodząca wersja 830 również będzie mogła pochwalić się tego typu możliwościami. Nowe SDK przyda się w aplikacjach oraz u producentów, którzy tworzą aplikacje i gry związane z analizowaniem wielu danych jednocześnie. Przykładem działania „uczenia się” procesora może być chociażby zainstalowanie go w samochodzie. Po chwili, układ zacznie analizować otoczenie i poinformuje kierowcę wtedy, kiedy ten będzie zerkał na swój smartfon podczas jazdy czy też zbliżał się do miejsca, które jest w pewien sposób niebezpieczne – jak widać otwiera to szeroką gamę możliwości i pomysłów, które można wykorzystać w zagadnieniach związanych z urządzeniami noszonymi przez nas bezpośrednio w kieszeni.
Jedną z najważniejszych funkcji jaką zapewnia nowe SDK Qualcomma jest prywatność. Od teraz urządzenia mają szybciej rozpoznawać chociażby odcisk palca oraz szyfrować dane, jeżeli zgodzimy się na to zaznaczając specjalne ustawienie w urządzeniu. Co jednak tak naprawdę oznacza to wszystko dla przeciętnego użytkownika?
Póki co, naprawdę nie ma się czym martwić. Rozwój SDK oraz maszynowego uczenia się wciąż jest w powijakach i tak naprawdę nie wiemy, jak praktycznie Qualcomm będzie miał zamiar wykorzystać potencjał procesora Snapdragon 820. Póki co, amerykańskie przedsiębiorstwo nie jest jedyną firmą, która zdecydowała się na tego typu rozwiązania. Jako kolejny przykład można chociażby wspomnieć Google z tabletami Tango pozwalającymi na stworzenie mapy otoczenia czy chociażby drony DJI pozwalające na śledzenie użytkownika podczas lotu bez jego udziału ani sterowania.
Cokolwiek się nie stanie wiemy jedno… nasze gadżety oraz smartfony będą stawały się coraz mądrzejsze i w pewien sposób przebiegłe. I sam nie wiem już, czy to dobry kierunek rozwoju.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.