Google udostępniło najnowszy raport, dzięki któremu dowiadujemy się, jaki udział procentowy w rynku ma każda kompilacja Androida. W zestawieniu uwzględniony został siedmiodniowy okres, który zakończył się drugiego maja bieżącego roku.
Poprzednie zestawienie to podwojenie udziału przez system Google Android 6.0 Marshmallow, który pracuje aktualnie na 7.5% wszystkich urządzeń z dostępem do sklepu Google Play. Nie da się ukryć, że system, który dla pierwszych urządzeń od Google został udostępniony na początku października 2015 roku po ponad sześciu miesiącach umocnił swoją pozycję. W stosunku do zeszłego miesiąca udział wzrósł o 2.9 pkt procentowego, a do wspomnianego października 2015, to wzrost, aż o 7.2 pkt procentowego. I choć nadal jego udział w stosunku do pozostałych kompilacji jest znikomy, to jednak widać, że producenci coś zaczęli robić w tym kierunku.
Jestem niemal pewny, że w czerwcowym raporcie, który opublikuje Google, Android 6.0 przekroczy 10%. A to dlatego, że już na początku tego miesiąca uaktualnienia doczekały się dwa urządzenia – HTC Desie 820 oraz BlackBerry PRIV. Nadal czkamy na “piankę” dla Huawei P8, czy też LG G Flex 2.
Android Lollipop, który został udostępniony trzeciego listopada 2014 roku, po osiemnastu miesiącach, pracuje obecni na na 35.6% wszystkich urządzeń biorących udział w badaniu. Ta kompilacja traci zatem na znaczeniu, gdyż w ostatnim raporcie miała 35.8% udziałów (spadek o 0.2 pkt procentowego).
Google Android 4.4 w wersji KitKat także stracił, gdyż pracuje obecnie na 32.5% wszystkich urządzeń z dostępem do sklepu Google Play. Android Jelly Bean (4.1.x, 4.2.x, 4.3), który dostępny jest na 19.9% wszystkich tabletów oraz smartfonów biorących udział w zestawieniu, tot także spadek (z 21.3%).
Prawdziwy weteran – Android 2.2 Froyo, udostępniony pod koniec maja 2010 roku – to tylko jedna dziesiąta procenta. Ten stan utrzymuje się już od kilku miesięcy. Warto jeszcze na koniec wspomnieć o Ice Cream Sandwich, którego udział w zestawieniu wynosi 2.0%, a także Gingerbread (2.3.3 – 2.3.7) – 2.2%. Te dwie ostatnie kompilacje także straciły na znaczeniu.
Jak widać wszystko idzie ku dobremu, ale jeszcze wiele wody w rzece upłynie zanim Android 6.0 Marshmallow przejmie „koszulkę lidera”. Niestety jeszcze dłużej będziemy czekać, aż fragmentacja systemu mobilnego od Google odejdzie w niepamięć. Niestety jest to wina producentów, którzy ślepo wprowadzają do sprzedaży urządzenia ze starszymi wersjami i już na starcie mają gdzieś wsparcie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.