iOS 10 pozwoli na streamowanie obrazu (i nie tylko) z iPhone’a lub iPada. Dorzućmy do tego połączenie czterech padów w nowym tvOS, naukę programowania w ładnej formie – Swift Playgrounds i mamy komplet. W dodatku „ktoś” pewnie jeszcze na tym zarobi…
Wraz z iOS 9 Apple wprowadziło ReplayKit, który pozwalał użytkownikom aplikacji na zapisywanie nagrać z programów i gier oraz udostępnianie ich. W iOS 10 firma z Cupertino zdecydowała się na kolejny krok w postaci ReplayKit Streaming. Jedną z zapowiadanych (na WWDC 2016) zmian w nadchodzącym iOS 10 jest streamowanie obrazu iPhone’a lub iPada. Użytkownicy Ci dodatkowo będą mogli w czasie rzeczywistym przekazywać komentarze za pośrednictwem wbudowanego mikrofonu, a także obraz dzięki kamerze FaceTime. Opisana nowość pojawi się także w aplikacjach dla systemu tvOS. A właśnie…
Już przed premierą nowego Apple TV przewidywano, że sprzęt ten w ograniczonym zakresie posłuży jako urządzenie nadające się do gier. Nie jest to może konkurencja dla PlayStation czy Xbox’a, jednak widać duży postęp na tym polu. Kilka tytułów zresztą prezentuje się na Apple TV bardzo obiecująco. Inną, powiązaną kwestią jest nadchodząca aktualizacja tvOS do wersji 10, która umożliwi m.in. połączenie czterech padów.
Prawda jest taka, że streamowanie rozgrywki (bez komentarza i obrazu z kamery) do serwisu Twitch jest już od dłuższego czasu dostępne, chociażby w grze Asphalt Airborne. Nowe możliwości, jakie da iOS 10 deweloperom, mogą korzystnie wpłynąć na rozwój gier dla urządzeń mobilnych Apple oraz przystawki Apple TV.
Kolejną rzeczą na potwierdzenie owej tezy jest Swift Playgrounds – zapowiedziane również podczas ostatniej konferencji WWDC 2016. Pozwoli ona (nie tylko dzieciom) na uczenie się programowania w tym języku (Swift) i zabawę w kodowanie bezpośrednio na iPadzie, bez potrzeby korzystania z komputera Mac. W aplikacji użytkownicy będą mogli poznać tematycznie pogrupowane, ogólne zagadnienia dotyczące programowania w języku Swift. Oczywiście wszystko to w odpowiednio luźnej, kolorowej, żywej i przyjaznej dla dzieci oprawie graficznej. Oprócz samych lekcji dostępne będą także testy, dzięki którym użytkownik będzie mógł sprawdzić poprawność swojego kodu na przykład modyfikując animacje. Wszystko bez komplikacji (i kompilowania), w efektownie prezentującej się formie.
Prędzej czy później może okazać się, że narodzi się nowa kategoria – mobilny e-sport. Nowe gry na urządzenia przenośne, takie jak Vainglory czy Clash Royale, to niezbity dowód rosnącej popularności mobilnego e-sportu. Podczas, gdy zdecydowania większość e-sportowej sceny skupia się wokół gier komputerowych – takich jak „League of Legends” – nowe tytuły dostępne na urządzenia przenośne w dużej mierze zmieniają sposób jej postrzegania przez graczy i fanów.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.