Zbieramy wszystkie fakty, plotki i doniesienia na temat specyfikacji, ceny i premiery nowego smartwatcha Apple Watch 2.
Apple Watch 2 powinien (w teorii) przynieść zmiany, które nadrobią niedociągnięcia pierwszej edycji. W praktyce nie należy oczekiwać drastycznych modyfikacji. Niemniej jednak wciąż głośno jest o ważnych i ciekawych udoskonaleniach, które zawitają do drugiej generacji smartwatcha Apple’a.
Wygląd prawdopodobnie pozostanie niezmieniony. Nie ma co liczyć także na wersję z okrągłą tarczą. Taka innowacja pociągnęłaby za sobą potrzebę dostosowania całego interfejsu systemu watchOS i kolejnych aplikacji firm trzecich. Apple nie wprowadzi więc takiej możliwości… przynajmniej nie w najbliższym czasie.
Prawdopodobnie nie zostaną zmienione. Oczekuje się, że Apple doda jeszcze więcej wariantów kolorystycznych do wersji Sport Edition oraz wykonanych z innych materiałów do pozostałych, droższych edycji. Możliwe, że pojawią się specjalne paski dla wersji stalowej i ewentualna nowość dla najdroższego wariantu. Jedną z opcji jest dodanie koloru różowego złota.
Apple Watch 2 pozostanie w dwóch opcjach z kopertą 38 mm i 42 mm. Możliwe, że jego grubość zostanie zmniejszona. Na ten temat pojawiały się już wcześniej pogłoski, ale ciekawsze wieści znalazły się w sieci dopiero nie dawno. Smartwatch otrzyma cieńszy ekran w stosunku do pierwszej generacji, dzięki wykorzystaniu One Glass Solution.
Być może wersja „trzecia” będzie o wiele bardziej zmieniona za sprawą skorzystania z wyświetlacza produkowanego w technologii micro LED. Taka nowość miałaby zadebiutować w 2017 roku. Stąd kolejne pytanie, które warto zadać to…
iPhone’y wydawane były co roku z tym, że raz na dwa lata pojawiała się wersja oznaczona literką “S”. Diametralne zmiany w smartfonie pojawiały się za każdym podbiciem numeru wydania, zaś „eski” były nastawione na poprawę wydajności działania urządzenia i zmianę podzespołów odpowiedzialnych za płynność użytkowania sprzętu.
Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że Apple planuje zrezygnować ze wspomnianego modelu wydawniczego. Wobec powyższego, pierwsze słuchy na temat następcy pierwszej generacji Apple Watcha mówiły o rychłym wydaniu wersji „S”, poprawiającej wydajność działania pod względem hardware’u. Obecnie można sądzić, że kolejna wersja stanie się raczej Apple Watchem 2 niż „S”. Samo oprogramowanie zegarka watchOS będzie oznaczone wersją 3.0.
Nie ma więc ani precyzyjnych, ani wielce prawdopodobnych przesłanek, by móc określić w jakikolwiek sposób ostateczną nazwę jesiennego produktu. Analitycy sugerują, że premierę mogą mieć nawet oba warianty.
Podczas konferencji WWDC 2016, Apple zaprezentowało przyszłą wersję oprogramowania swojego smartwatcha – watchOS 3. Tak naprawdę każda zmiana polepszająca wydajność sprzętową kolejnej generacji zegarka z logiem nadgryzionego jabłka jest szalenie wyczekiwana. Nic dziwnego, że problem ze średnio działającymi programami dostrzegło samo Apple. watchOS 3 przyniesie aż siedmiokrotnie szybsze działanie aplikacji, które będą pobierały dane w tle i wyświetlały je zaraz po włączeniu się programu.
watchOS 3 otrzyma znaczne usprawnienia nie tylko pod względem wydajności działania, ale i szybkości reakcji zegarka poprzez skrócenie czasu potrzebnego do załadowania danych. Podobna sytuacja dotknie wiele innych aspektów funkcjonalności systemu. Dodane zostaną nowe aplikacje oraz komplikacje tarcz. Całość ma zostać zintegrowana z systemem iOS 10.
Apple Watch 42 mm posiada nieco bardziej pojemną baterię niż wersja 38 mm. Oznacza to, że działa o kilka godzin dłużej w porównaniu do tego drugiego. Niemniej jednak zapewnienia o całodniowych działaniu smartwatcha zależą od jego sposobu użytkowania. W przypadku ciągłej aktywności, bateria szybko się wyczerpuje.
Apple Watch 2 z kopertą 42 mm powinien otrzymać o 35.7% większą baterię od tej, która znajduje się pierwszej jego generacji. Jej pojemność wyniesie 334 mAh.
Mimo, że Apple się tym nie chwali to już pierwsza generacja smartwatcha otrzymała certyfikat IPx7, czyli wodoszczelności. Nawet w przypadku gorszej płynności obracania się Digital Crown, Apple każe przemyć pokrętło pod strumieniem bieżącej i ciepłej wody.
Wszystko wskazuje więc na to, że Apple Watch 2 będzie wodoodporny. Podobnie zresztą, jak oczekuje się tego od iPhone’a 7.
Apple Watch 2 nie będzie w pełni działał bez iPhone’a. Apple nie zrezygnuje ze sparowania swojego zegarka ze smartwatchem. Dopuszczenie innych marek do współdziałania z zegarkiem również jest wielce wątpliwe. Apple Watch 2 wciąż pozostanie pozbawiony modułu łączności z siecią komórkową.
Inna sytuacja wygląda pod względem aktywności fizycznej. Apple zamierza bowiem dodać moduł GPS, który pozwoliłby na korzystanie z zegarka podczas ćwiczeń (oraz lepsze pomiary) bez konieczności posiadania smartfona w jego pobliżu.
Wszystko wskazuje na to, że Apple Watch 2 może otrzymać kamerkę do wideo-rozmów, barometr i wspomniany moduł GPS. Wśród zmian należy spodziewać się także kolejnej generacji procesora wyprodukowanego przez TSMC w 16-nanometrowym procesie technologicznym oraz nowych aplikacji w watchOS 3.0
Wśród nowości ciężko wyczekiwać pojawienia się nowych sensorów. Wymagałyby one odpowiedniego zatwierdzenia i tym samym uzyskania certyfikatów. Niektóre doniesienia wskazują na patenty koncernu z Cupertino, w których firma miałaby pracować nad opaskami nowej generacji. Ich zaletą miałoby być posiadanie odpowiednich sensorów i czujników, podłączonych do Apple Watcha. Całość mogłaby pozwolić na mierzenie poziomu tlenu we krwi, ciśnienia krwi czy chociażby temperatury ciała.
Mimo, że projektując działanie Apple Watcha, Apple postawiło na zdrowie to jednak jest za wcześnie by mówić o czymś zupełnie innowacyjnym w tej kwestii. Nowości należy spodziewać się w kolejnych generacjach.
Apple Watch 2 zadebiutuje prawdopodobnie wraz z iPhone’m 7 już 7 września lub podczas tegorocznej jesieni. Za tego typu możliwością przemawiają wyprzedaże i wybrakowane modele zegarka z Apple Online Store.
Pierwsza generacja pojawiła się w marcu 2015 roku. Cykl wydawniczy Apple Watcha wydłuża się więc z każdym kolejnym miesiącem. Przy założeniu, że „dwójka” pojawi się na jesieni, będzie to półtora roku przestoju. Smartwatche nie są tak chętnie wymieniane, jak telefony komórkowe, co może być logicznym wytłumaczeniem takiego podejścia firmy.
Szacuje się, że Apple Watch 2 otrzyma ceny podobne do tych, które pojawiły się w przypadku pierwszej generacji przy okazji jego premiery. Od jesieni 2015 roku, Apple opuściło ceny zegarka, więc należy się spodziewać możliwej – kolejnej ich obniżki w przypadku pozostawienia pierwszej generacji w sprzedaży.
Apple Watch 2 to jedynie część wyczekiwanych nowości, które usprawnią dotychczasową wizję smartwatcha Apple’a. Nadchodzącą wersję można by uznać za „S”, gdyby nie ilość mniejszych usprawnień, które Apple ma zamiar zaimplementować w drugiej edycji zegarka. Na zaskakujące nowości nie ma więc co liczyć. Obecnie, ciekawiej klaruje się potencjalna przyszłość i możliwości wdrożenia rozwiązań patentowych, na które niestety potrzeba sporej ilości czasu.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…