Samsung Galaxy Note został po raz pierwszy zaprezentowany na tegorocznych targach IFA 2011 w Berlinie i od razu wywołał ogromne emocje. Wyposażony w duży, 5,3-calowy wyświetlacz i specjalny stylus (pióro) sprzęt, wygląda bardziej jak tablet, niż smartfon. Do niektórych redakcji na świecie trafiły już pierwsze, testowe modele urządzenia. Czas zatem zerknąć, czy Galaxy Note rzeczywiście jest tak rewolucyjny, jak zapowiadał to producent.
Spis treści
Cena
Od pewnego czasu znana jest już oficjalna cena modelu Galaxy Note. Niestety nie będzie to sprzęt na każdą kieszeń. Na zakupy wydamy około 750 – 800 Euro, czyli więcej niż 3.530 złotych. Także w polskiej sieci pojawiły się już pierwsze oferty.
Specyfikacja techniczna
- Budowa:
- Wymiary: 146.85 x 82.95 x 9.65 mm.
- Waga: 178g.
- Wyświetlacz:
- Technologia Super AMOLED;
- Wielkość 5,3-cala;
- Rozdzielczość 800 x 1280 pikseli;
- Gorilla Glass;
- Multi-touch;
- Auto-rotate.
- Pamięć:
- Wewnętrzna 16/32GB;
- 1GB RAM;
- Slot kart microSD (do 32GB).
- Łączności:
- GPRS standard 12 z 32-48 kbps;
- EDGE standard 12;
- 3G z HSDPA ;
- Wi-Fi 802.11 a/b/g/n;
- Bluetooth 3.0 + HS;
- microUSB 2.0 (MHL).
- Aparat:
- Rozdzielczość matrycy 8mpix;
- Rozdzielczość zdjęć 3264 x 2448 pikseli;
- Autofokus;
- Dioda LED;
- Detekcja uśmiechu i twarzy;
- Stabilizacja obrazu;
- Wideo: 1080p @ 30fps;
- Przednia kamera (2mpix) do wideorozmów.
- System operacyjny:
- Google Android 2.3 Gingerbread;
- Interfejs TouchWiz UI 4.0.
- Procesor:
- Dwu-rdzeniowy;
- Taktowanie zegara – 1,4GHz;
- Model: A9 z chipem Exynos.
- Internet:
- Przeglądarka HTML;
- Google Search;
- Samsung ChatOn;
- Maps;
- Gmail;
- YouTube;
- Kalendarz;
- Google Talk;
- Picasa.
- Bateria:
- Pojemność – 2.500mAh.
- Doadatki:
- GPS;
- Akcelometr;
- Czujnik zbliżeniowy;
- Żyroskop;
- Radio FM;
- Emulator JAVA MIDP;
- Łączność NFC;
- Odtwarzacze audio/video;
- Edytor wideo/zdjęć;
- Wsparcie Adobe Flash 10.1;
- Edytor dokumentów Office;
- Czujnik ciśnienia (barometr).
Rzut okiem na interfejs
Jak mogliśmy już zauważyć w specyfikacji, urządzenie działa pod kontrolą Androida 2.3 Gingerbread, więc nie ma się co spodziewać tu wyjątkowych rewelacji, choć jak widać na poniższych filmach, całość działa płynnie i bez zacięć. Co warto podkreślić, telefon prawdopodobnie doczeka się Ice Cream Sandwich – jak już ten system pojawi się na rynku, co może stać się wkrótce. W roli interfejsu sprawdza się autorski projekt Samsunga – TouchWiz w wersji 4.0. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.
Powyższe nagranie pochodzi z serwisu GSMarena.
Powyższe nagranie pochodzi z serwisu CNET.
Aparat
Sprzęt jest wyposażony w aparat z matrycą o rozdzielczości 8 Mpix (maksymalna rozdzielczość zdjęć wynosi 3264 x 2448 pikseli). Znajdziemy tu ponadto szereg udogodnień, takich jak doświetlająca dioda LED, autofokus oraz stabilizacja obrazu. Nie jest zapewne niespodzianką, że producent zdecydował się w tym wypadku postawić na ten sam interfejs, co w przypadku Samsunga Galaxy S II. Nic dziwnego, aparat w SGS II obsługuje się bardzo wygodnie oraz intuicyjnie. Korzystanie z niego nie sprawia najmniejszego kłopotu. Lewa kolumna może być dowolnie przez nas modyfikowana, podczas gdy na prawej kolumnie znajdują się funkcje podstawowe, które zostały narzucone z góry przez producenta.
Zdjęcia robione za pomocą aparatu wychodzą bardzo ładnie. Poniżej możecie znaleźć kilka przykładów.
Funkcja kamery sprawdza się całkiem nieźle. Maksymalne możliwości, jakie mamy do dyspozycji, to 1080p @ 30fps FullHD, przy zachowaniu bitrate na poziomie 17 Mbps. Nie zapomnijmy jednak, że tryb 1080p ma dużo węższe pole widzenia i nie pracuje tu funkcja autofokus – co bywa irytujące. Zobaczmy dwa przykłady, zaczerpnięte z serwisu GSMarena.
Benchmark
Czas sprawdzić, jak telefon poradził sobie w testach benchmarkowych. Urządzenie porównano z kilkoma wiodącymi modelami smartfonów, uważanych za „najpotężniejsze” na rynku. Mowa tutaj o modelach: HTC Sensation, Samsung Galaxy S II oraz LG Optimus 3D. Na pierwszy ogień poszły testy wydajnościowe, wykonane za pomocą programów Linpack oraz BenchmarkPI.
Linpack – im więcej, tym lepiej.
BenchmarkPI – im mniej, tym lepiej.
Przejdźmy teraz do NenaMark 2. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży Samsung Galaxy S II. Nic jednak dziwnego – należy pamiętać, że rozdzielczośc wyświetlacza Samsung Galaxy S II różni się nieco od tej w Galaxy Note. Wyniki i tak są lepsze niż się spodziewaliśmy, więc mimo przegranej – gromkie brawa dla Galaxy Note’a. Warto dodać, że LG Optimus 3D nie obsługuje tego benchmarka.
NenaMark 2 – im wyżej, tym lepiej.
SunSpider – im mniej, tym lepiej.
Jak widzimy, Samsung Galaxy Note deklasuje pozostałe urządzenia praktycznie pod każdym kątem. Nic jednak dziwnego – przy takich podzespołach nie mogło być inaczej. Testy zostały wykonane przez CT MIAMI – latyno-amerykańskiego dystrybutora urządzeń Samsung na obszar Ameryki Południowej.
Podsumowanie
Samsung Galaxy Note jest z pewnością urządzeniem, które większość gsmManiaKów pragnie dostać w swoje ręce. Duży wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i całkiem niezła moc obliczeniowa, do tego jeszcze niezły aparat – czegóż chcieć więcej. Jednak w parze z dużymi rozmiarami wyświetlacza idą rozmiary telefonu. Noszenie go w kieszeni może sprawiać pewien dyskomfort. Ja osobiście uważam, że warto się „pomęczyć” dla takiego urządzenia, jak Samsung Galaxy Note z całą dobrocią inwentarza.
Jak tylko Galaxy Note na dłużej trafi do maniaKalnej redaKcji (zdjęcia prezentujące nasz pierwszy kontakt z tym sprzętem na IFA 2011 znajdziecie na łamach mobiManiaKa), nie omieszkamy się szczegółowo przybliżyć Wam wszystkich zalet i wad tego bardzo ciekawego urządzenia.
Źródła: tekst powstał w oparciu o materiały zaprezentowane na łamach strony producenta oraz serwisów CNET, GSMarena, mobiManiaK oraz phonearena. Opracowanie: gsmManiaK
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.