>
Kategorie: Newsy

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) – termin, dojazd, komunikacja i niezbędne aplikacje

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie to wielkie święto katolików. Szacuje się, że w tym czasie pojawi się nawet do 2 mln pielgrzymów. Radzimy, jak przygotować się do ŚDM – jak wyglądać będzie komunikacja, jakie aplikacje i identyfikatory mieć przy sobie i jak przetrwać ŚDM mieszkając w Krakowie.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) 2016 odbywają się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Niewątpliwie, będzie to największe święto katolików w naszym kraju od lat. Organizatorzy szacują, że na ŚDM z całego świata może przybyć nawet 2 mln pielgrzymów – do tej pory zarejestrowało się ich 360 tys.

Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie skierowane do młodych katolików, które zostało zapoczątkowane w 1985 r. przez papieża Jana Pawła II. ŚDM mają postać czegoś na kształt letniego festiwalu, w którym – w niezobowiązującym stroju – może wziąć udział każdy. Centralną postacią ŚDM jest papież, który kieruje dedykowane kazania do młodych ludzi oraz wspólnie z nimi się modli.

ŚDM odbywają się cyklicznie, co 2-3 lata. Co ciekawe, Polska już była kiedyś gospodarzem tego wydarzenia – miało to miejsce w sierpniu 1991 r. Tegoroczna impreza, która odbędzie się w Krakowie i okolicach będzie jednak znacznie większa.

Do tej pory Światowe Dni Młodzieży odbywały się w następujących miejscach: Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997), Toronto (2002), Kolonii (2005), Sydney (2008), Madrycie (2011) oraz Rio de Janeiro (2013).

ŚDM – termin

Tegoroczne ŚDM odbędą się w Krakowie w dniach 26 do 31 lipca 2016 r. Od 27 lipca w imprezie będzie uczestniczył papież Franciszek. Zgodnie z ideą zapoczątkowaną przez Jana Pawła II, ŚDM mają charakter spotkania wielodniowego. Pierwsza część ŚDM to „Dni w Diecezjach”, gdy młodzi katolicy przebywają na terenie całego kraju będącego gospodarzem spotkania, a druga to „Wydarzenia Centralne”, gdy młodzież przenosi się do głównego miasta organizacyjnego.

Charakterystyka „Dni w Diecezjach” zależy indywidualnie od stylu goszczącej diecezji – nie brakuje wycieczek turystycznych, zabaw i szeroko rozumianej integracji. Po zakończeniu „Dni w Diecezjach”, wszyscy uczestnicy ŚDM udają się do diecezji, którą papież wyznaczył jako centralną – w tym roku jest to Kraków. Warto zaznaczyć, że mimo iż papież Franciszek będzie na ŚDM tylko kilka dni, to młodzież będzie gromadzić się już wcześniej. Na zakończenie ŚDM odbywa się uroczysta Msza Święta, zawsze w niedzielę.

ŚDM – komunikacja

Podczas ŚDM poruszanie się po Krakowie będzie utrudnione. Kraków zostanie podzielony na kilka stref, wjazd do których będzie wymagał odpowiedniego pozwolenia (nawet w przypadku mieszkańców). Podstawowym i powszechnie polecanym środkiem komunikacji będzie komunikacja miejska.

Podczas trwania ŚDM po Krakowie będzie jeździło więcej autobusów i tramwajów. Władze miejskie przekonują, że do przewozu pasażerów zostanie wykorzystane ponad 250 tramwajów i autobusów, które będą kursować z większą częstotliwością. Zostaną także wyznaczone dodatkowe buspasy.

Warto zwrócić uwagę na szczególną inicjatywę MPK i ZIKiT, które to zachęcają mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską podczas ŚDM. Kluczowym ułatwieniem jest wprowadzenie biletu za 15 zł na przejazdy komunikacją miejską przez 6 dni w granicach miasta i na trasach aglomeracyjnych (w dniach 26-31 lipca).

Warto zapoznać się również z pełnym schematem organizacji ruchu podczas ŚDM 2016.

Wszystkie parkingi dla autokarów, którymi będą podróżować pielgrzymi, będą rozlokowane w różnych częściach miasta. Dostępna jest już pełna lista parkingów on-line.

Jak przetrwać ŚDM?

ŚDM 2016 to wielkie święto katolików, niemniej jednak jego organizacja to poważne wyzwanie dla władz miejskich. Przemieszczanie się po mieście samochodem osobowym będzie utrudnione – niezależnie od tego czy wybieramy się do domu, do pracy czy do sklepu. Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w stosowny identyfikator – co ciekawe, można go pobrać samemu z odpowiedniej strony internetowej (poniżej więcej informacji).

W trakcie ŚDM, Kraków zostanie podzielony na trzy strefy ograniczeń ruchu, które widać na poniższym zdjęciu.

  • Strefa I – najmniejsza, obejmująca centrum miasta. Cały obszar wewnątrz II obwodnicy, okolice Błoń, Salwator, Kazimierz oraz Stare Podgórze. Będzie obowiązywać od 26 lipca do 1 sierpnia.
  • Strefa II – zachodnia część miasta. Na zachód od Alei Trzech Wieszczów, ul. Zakopiańskiej, powyżej Strefy I aż do obwodnicy autostradowej. Będzie obowiązywać od 26 lipca do 31 lipca.
  • Strefa III – wschodnia część miasta. Na wschód os Strefy I. Południową granicę wyznacza obwodnica i droga nr 94 przez Wieliczkę. Północną strefę wyznacza ul. Bora-Komorowskiego, Andera, Al. Jana Pawła oraz Igołomska. Będzie obowiązywać od 29 lipca do 31 lipca.

Te trzy strefy to punkt odniesienia do konieczności zdobycia identyfikatora. Jeżeli pracujesz, mieszkasz lub regularnie odwiedzasz samochodem miejsca występujące w jednej z w/w stref, będzie Ci potrzebny identyfikator.

Wprowadzenie stref to konieczność, by ograniczyć ruch samochodów w mieście. Zamysł jest taki, by zminimalizować konieczność poruszania się pomiędzy strefami – wyjeżdżając z jednej i wjeżdżając do drugiej. Warto podkreślić, że wewnątrz stref będzie można poruszać się normalnie, bez ograniczeń.

Aby przemieszczać się między strefami, trzeba mieć odpowiedni identyfikator – wydrukowany i samodzielnie wypełniony. Podczas trwania ŚDM należy wozić go za szybą samochodu, lub wśród dokumentów (w przypadku motocyklistów). W zależności od tego, gdzie mieszkamy lub pracujemy, identyfikatory mogą mieć różny zasięg – pozwolenie na wjazd do Strefy I obowiązuje również w Strefach II i III, identyfikator w Strefie II obowiązuje także w Strefie III, natomiast identyfikator w Strefie III obowiązuje tylko w Strefie III.

Mieszkańcy powinni zaopatrzyć się w identyfikator z literą M za szybą (wzór do pobrania stąd). W przypadku kontroli policji, należy przedstawić dokument określający zamieszkanie na terenie danej Strefy. Jeżeli kierowca zamierza poruszać się po Strefie samochodem służbowym, powinien zaopatrzyć się w identyfikator PS (wzór do pobrania stąd), opatrzony pieczątką i podpisem przełożonego. Osoby dojeżdżające do miejsca pracy znajdującego się w jednej ze stref powinni mieć ze sobą identyfikator PR (wzór do pobrania stąd).

To nie wszystko. Osoby, które mają zaplanowaną wizytę u lekarza lub spodziewają się porodu, mogą zaopatrzyć się w identyfikator SZ (wzór do pobrania stąd). Tego samego identyfikatora mogą użyć pracownicy służb zdrowia.

Warto wspomnieć także, że kurierzy, samochody poczty, ochrony czy wszelkiego rodzaju służb technicznych, powinni zaopatrzyć się w identyfikator ST (wzór do pobrania stąd). Co bardzo ważne – musi być on wypełniony przez pracodawcę i potwierdzony pieczątką. Na życzenie policji może być także wymagany dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie służb technicznych.

ŚDM – niezbędne aplikacje

Oficjalna aplikacja ŚDM.

Wszystkim osobom wybierającym się na ŚDM 2016 polecamy regularne odwiedzanie oficjalnej strony internetowej tego wydarzenia oraz zaopatrzenie się w specjalne aplikacje:

ŚDM2016 app w Apple App Store
ŚDM2016 app w Google Play
ŚDM2016 app w Sklepie Microsoft

Komunikacja miejska – jakdojade.pl

Wszystkim pielgrzymom przybywającym do Krakowa na ŚDM przyda się także aplikacja ułatwiająca poruszanie się po mieście komunikacją miejską. Warto zaopatrzyć się w program jakdojade.pl, który jest dostępny na wszystkie najważniejsze platformy:

Jakdojade.pl w Apple App Store
Jakdojade.pl w Google Play
Jakdojade.pl w Sklepie Microsoft

Kupowanie biletów – SkyCash i moBILET

Osoby, które nie chcą martwić się o konieczność kupowania papierowych biletów komunikacyjnych, powinny wyposażyć się w niezawodną aplikację SkyCash, która pozwoli kupić bilety elektroniczne:

SkyCash w Apple App Store
SkyCash w Google Play
SkyCash w Sklepie Microsoft

Albo popularną w Krakowie aplikację moBILET:

moBILET w Apple App Store
moBILET w Google Play
moBILET w Sklepie Microsoft

Taksówki – myTaxi

Warto mieć przy sobie także aplikację pozwalającą na błyskawiczne wezwanie taksówki. Te podczas ŚDM w Krakowie pewnie będą szczególnie oblegane, ale dzięki mytaxi, może udać nam się dojechać do celu na czas:

mytaxi w Apple App Store
mytaxi w Google Play
mytaxi w Sklepie Microsoft
mytaxi w BlackBerry World

Marcepan

Najnowsze artykuły

  • Newsy
  • Telefony
  • Vivo

Cofam swoja słowa o nowym vivo. Ma szybkie ładowanie, AMOLED 120 Hz, dobry aparat oraz IP64

Świeżo zaprezentowany vivo Y300 5G jednak nie jest taki zły, jak twierdziły przecieki. Okazuje się,…

22 listopada 2024
  • Promocje

Nie czekaj na Black Friday. Szalenie opłacalne smartfony kupisz w rewelacyjnych cenach już teraz

Czy jest coś lepszego niż dobry telefon w świetnej cenie? Tak, aż trzy świetne modele…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • Oppo
  • Telefony

Masz smartfon OPPO? To sprawdź, czy dostaniesz Androida 15

OPPO zaprezentowało harmonogram wdrażania aktualizacji do ColorOS 15 z Androidem 15. Jeżeli posiadasz jego smartfon,…

22 listopada 2024
  • Bankowość
  • Newsy

Klienci PKO BP są wprowadzani w błąd. W puli toczy się gra o Wasze pieniądze

Klienci PKO BP po raz kolejni są wprowadzani w błąd. To z kolei może prowadzić…

22 listopada 2024
  • Gry i aplikacje
  • Newsy

Garść nowości w Messenger. Poznaj wszystkie nowe opcje

Messenger zostaje wyposażony w przydatne nowości – jakość HD w połączeniach, pocztę głosową, tła AI…

22 listopada 2024
  • Newsy
  • POCO
  • Redmi
  • Telefony
  • Xiaomi

Specyfikacja następcy opłacalnego Xiaomi jest w punkt. Bateria ponad 6000 mAh, Android 15 i wydajny procesor

Nowego Xiaomi pokochasz za pojemną baterię i wysoką wydajność. Xiaomi Redmi Turbo 4 ujawnił część…

22 listopada 2024