Bateria w Twoim smartfonie padła? Może pora przedłużyć jej życie? Powerbanki przychodzą z pomocą! Tylko czym się kierować podczas zakupu? Na co zwracać uwagę, a co warto wiedzieć?
Power bank to gadżet genialny w swej prostocie. Praktyczny, ale też stosowany z konieczności. Gdyby baterie w smartfonach i tabletach wytrzymały tyle co legendarna Nokia 3310, moglibyśmy się bez niego obejść. Skoro jednak wymagają częstego ładowania, to lepiej poznać go od podszewki.
Na pewno nie warto kupować produktu z nieznanego źródła, nawet jeśli na papierze wydaje się on cudem techniki. Większa pojemność jest atrakcyjna, jednak lepiej nie ryzykować jeśli mamy podejrzenie, że dodatkowe ogniwa zostały upakowane kosztem systemów bezpieczeństwa. Wybierając power bank warto dwa razy sprawdzić, czy okazjonalna oferta na Allegro lub Aliexpress, nie wiąże się z zakupem potencjalnego bubla. Znane są przypadki, gdy unijny symbol CE kojarzony z gwarancją bezpieczeństwa, był imitowany przez podobny do CE znak znany jako „China Export”.
Jeśli np. zamierzamy dużo podróżować, sporo sensu ma wybór power banku z aluminiową obudową. Jest nie tylko bardziej elegancka, ale też wytrzymalsza. Lepiej chroni wrażliwe podzespoły przed przypadkowym uszkodzeniem. Power banki w zdecydowanej większości nie są „pancerne”, ale obudowa z aluminium daje nam pewien margines bezpieczeństwa.
Pojemność wyrażana w miliamperogodzinach (mAh) i wygląd to jedno, ale nie bez znaczenia jest również natężenie prądu ładowania wyrażone w Amperach (A). Wyższe natężenie to korzyść dla użytkownika, ponieważ skraca czas ładowania urządzeń i pozwala oszczędzić sporo czasu.
Jeśli jeden power bank ładuje smartfon prądem o natężeniu 1 A, a drugi oferuje 2 A, to postawienie komórki na nogi z użyciem tego drugiego będzie po prostu szybsze. Producenci tabletów wręcz zalecają ich ładowanie prądem o natężeniu 2 A. Ciekawe są power banki z dwoma gniazdami USB, gdzie użytkownik może wybrać dogodne dla danego urządzenie natężenie prądu, a w razie potrzeby podłączy jednocześnie smartfon i tablet. Takie power banki znajdziemy między innymi w ofercie firmy ADATA.
Na koniec warto pamiętać o tym, że straty energii to zjawisko naturalne. Stąd power bank o pojemności 10000 mAh nie da rady czterokrotnie naładować do pełna smartfona z baterią 2500 mAh. Dobrej klasy produkt zrobi to natomiast trzykrotnie.
Źródło: Informacje prasowe.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
W ostatecznym przecieku przed premierą Xiaomi 15 Ultra zdradził bonusy w przedsprzedaży. Wiemy też, jak…
Samsung Galaxy Z Flip7 choć częściowo został uratowany przez nowe przecieki o specyfikacji. Snapdragon zamiast…
Tani RTS łączący w sobie elementy RPG jest do kupienia obecnie w zdecydowanie niższej cenie…
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G to solidny wybór w średniej półce cenowej, oferujący ekran…
Samsung Galaxy S25 Edge pozuje na wideo obok składanego Samsunga Galaxy Z Fold 6 i…
Kapitalna gra detektywistyczna od Rockstara została objęta potężnym 77% rabatem. Nie dość, że przy jej…