Wyświetlacze zaczynają być coraz bardziej wszechstronne: są one elastyczne, zakrzywione lub chociażby delikatnie składane. Naukowcy z Japonii stworzyli jednak kolejną wersję, którą będziecie modli dostosować idealnie do swoich potrzeb.
Patrząc na dzisiejszą technologię wydaje się, że wyświetlacze mimo ciągłego rozwoju i tak są naprawdę ograniczone. To wszystko jednak może zmienić się w mgnieniu oka, bowiem najwięksi producenci pracują nad kolejnymi możliwościami, które pozwolą tworzyć bardziej oryginalne i unikalne urządzenia. Naukowcy z The National Institute for Materials Science w Japonii stworzyli ekran, który można bezproblemowo ciąć nożyczkami, bez jego zniszczenia. W rzeczywistości, sam ekran po uszkodzeniu potrzebuje zaledwie kilku sekund, aby stworzyć z siebie nowy kształt i utrzymywać na nim wyświetlane wcześniej informacje. Tego typu rozwiązanie może być więc przełomem w branży, choć jeszcze nie na masową skalę.
Oczywiście, jak w przypadku każdej technologii, która jest wynikiem eksperymentu, w tym wyświetlaczu istnieje kilka ograniczeń. Jednym z nich jest chociażby możliwość stosowania tylko jednego koloru na ograniczonej i wyznaczonej wcześniej powierzchni. Ekrany LCD, jakich używamy dzisiaj nie mogą być cięte ani uszkadzane w związku ze składnikami, które znajdują się wewnątrz nich. Wyświetlacze OEL są z kolei wrażliwe na działanie tlenu i wody.
Nowy wyświetlacz od Japończyków wykorzystuje organiczny materiał stworzony z hybrydowego polimeru, który jest rozpylony tak, aby utworzyć powłokę, której nie straszna zarówno wilgoć jak i tlen. Naukowcy sami mówią, że jeszcze długa droga, zanim tego typu technologii uda zbliżyć się jakościowo do rozwiązań z jakich korzystamy na dzień dzisiejszy – jest to jednak ciekawy punkt wyjścia na przyszłość.
Sam potencjał tego typu technologii jest ogromny. Wykorzystanie „ciętego” wyświetlacza mogłoby pozwolić na budowanie oryginalnych urządzeń ubieralnych z niestandardowym wyglądem oraz możliwościami – z drugiej strony użytkownicy mogliby na przykład idealnie dopasowywać je do swojego nadgarstka. Kto wie, może tego typu technologia stanie się niedługo prawdziwą sztuką.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.