- « Poprzedni
- 2/2
- Następny »
Archiwum
Podsumowanie 2016 roku
Pierwsze oficjalne aktualizacje do Androida 7.0 Nougat rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2016 roku, kiedy to nowa wersja systemu trafiła na większą część uprawnionych urządzeń z linii Nexus. Z praktyki wiemy, że pozostali producenci potrzebują dobrych kilku miesięcy, by dopracować oprogramowanie dostarczone przez Google, zgrać je z własnymi nakładkami systemowymi i odpowiednio przetestować, zanim rozpocznie się proces globalnej aktualizacji. Myślę, że początek nowego roku to dobry moment, by zrobić pierwsze podsumowanie postępów poszczególnych producentów.
W 2016 roku zdecydowana większość aktualizacji dotyczyła flagowców, co jest dość zrozumiałe. Najlepiej poradziło sobie Sony, które wydało nowy system dla czterech smartfonów. Biorąc pod uwagę wcześniejsze osiągnięcia Japończyków w tym zakresie, należy im się pochwała, gdyż ewidentnie podkręcili tempo.
Całkiem przyzwoicie radzi sobie Lenovo ze smartfonami Moto, jednak chyba w każdym przypadku paczki z nowym Androidem nie trafiły jeszcze do Polski. To samo można powiedzieć o Huawei i HTC. Tajwańczykom chciałbym przypomnieć, że HTC 10 miał dostać Nougata w Polsce na początku grudnia, gdy mamy już początek stycznia i aktualizacji ciągle nie widać. Bardzo nieładnie.
Rok 2016: najważniejsze premiery i wydarzenia okiem gsmManiaKa
Androida Nougat dostarczyli również OnePlus dla OnePlus 3 i OnePlus 3T, a także UMi dla UMi Plus, opóźniając przy tym aktualizację dla UMi Super i UMi Max na rozpoczynający się właśnie kwartał. W tym samym okresie nowy system ma trafić m.in. na Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge.
Generalnie nie jest źle, ale i tak producenci powinni podkręcić tempo, bo jednak idzie im trochę zbyt wolno. Ja doskonale rozumiem, że do tego potrzeba więcej czasu, ale nie wypada z tym zbytnio przesadzać. Miejmy nadzieję, że podsumowanie pierwszego kwartału 2017 będzie wyglądało lepiej.
Podsumowanie pierwszego kwartału 2017
Od ostatniego podsumowania minął już kwartał, więc to świetna pora, by podsumować osiągnięcia poszczególnych producentów po raz kolejny, tym razem skupiając się na okresie styczeń-marzec 2017.
Do pracy w końcu wziął się Samsung, który zaktualizował Galaxy S7 i S7 Edge (także w Polsce) i rozpoczął rozsyłanie nowego oprogramowania na Galaxy S6, Galaxy S6 Edge i Galaxy S6 Edge+. W następnym kwartale Nougata powinny dostać kolejne urządzenia, już z półki średniej.
Aktualizowanie modeli kontynuuje Sony. Na swoją kolej czekają już tylko dwa smartfony: Xperia XA i Xperia XA Ultra. Tymczasem HTC dotrzymało słowa i Androida 7.0 dostały wszystkie smartfony z ogłoszonej wcześniej listy. Tajwańczycy teraz zajmą się zapewne pozostałymi modelami, ale tak naprawdę nie wiemy, które z nich mają szansę na aktualizację.
Android 7.0 trafił do smartfonów UMi, a OnePlus rozesłał na zeszłoroczne flagowce wersję 7.1.1, jako jeden z pierwszych na rynku. Szkoda tylko, że ciągle muszą czekać właściciele OnePlus 2 i jak na razie nie wiadomo, kiedy się doczekają. W omawianym okresie złą passę przełamało Lenovo (Moto), ale producent ma jeszcze co robić.
Sytuacja Huawei/Honor jest dość skomplikowana, bo o ile aktualizacje dla flagowych modeli już wystartowały, to Nougata nie dostały jeszcze wszystkie egzemplarze, np. od operatorów. Słabo radzi sobie za to LG, które jeszcze rok temu mogło być przykładem, jeśli chodzi o zakres i tempo aktualizacji, a teraz… sami widzicie.
Według ostatnich statystyk Google, Androida Nougat znajdziemy na 2,8% wszystkich smartfonów z zielonym robotem. Tymczasem wystartowały już pierwsze testy Androida O, co jest chyba najlepszym podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć producentów. Miejmy nadzieję, że w kolejnym podsumowaniu sytuacja będzie lepsza.
Na koniec dodam jeszcze, że wpis został uzupełniony o smartfony Lenovo (nie Moto).
- « Poprzedni
- 2/2
- Następny »
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.