iOS 10 przynosi nowości, które mogą powodować gorsze działanie starszych iPhone’ów i iPadów oraz generować szybszy drenaż ich baterii. Jak temu zapobiec?
Spis treści
iOS 10 przyniósł wiele znaczących nowości. Jak zawsze – nowy system to większe wymagania i wolniejsze działanie na coraz to starszych iPhone’ach czy iPadach. Zmiany dotykają nawet użytkowników iPhone’ów 6S, którzy donoszą o nieco wolniejszym otwieraniu się aplikacji. Samemu udało mi się zauważyć także znacznie szybsze drenowanie baterii przez smartfona. Co więc można zrobić, aby chociaż po części zapobiec temu procesowi i przyspieszyć działanie systemu na starszych telefonach z logiem nadgryzionego jabłka?
Animacje sprawiają, że ze smartfona korzysta się znacznie przyjemniej. Problem w tym, że na starszych urządzeniach zabierają one potencjał mocy obliczeniowej, która mogłaby zostać przeznaczona na inne zadania. Bez animacji, iOS 10 działa szybciej i sprawniej reaguje na wybrane polecenia, zwłaszcza jeśli jest zainstalowany na starszym urządzeniu. Niestety, żeby nie było tak pięknie – niniejsza opcja może pozbawić nas niektórych efektów, a szczególnie nowości, które pojawiły się w iMessage.
Animacje można wyłączyć, wchodząc w Ustawienia, kierując się następnie w Ogólne/Dostępność/Redukuj Ruch i włączyć opcję redukowania ruchu.
W tym samym miejscu można stuknąć także w opcję Zwiększ kontrast, aby zwiększyć czytelność i wyłączyć przezroczystość.
Niektóre aplikacje działające w tle wymagają nieustannego korzystania z GPS-u. Zdecydowana większość z nich może się jednak bez tego obejść. Zwłaszcza, że omawiana usługa (przy dużej ilości programów) może znacząco drenować baterię. Nie wpływa ona jednak na szybkość działania smartfona.
Warto zatem sprawdzić każdy program, który posiada włączoną opcję „Zawsze”, bowiem w większości z nich można bez problemu zmienić ją na „Gdy używam”. Część aplikacji może całkowicie obejść się bez naszej lokalizacji. Dostępność usług lokalizacyjnych dla poszczególnych aplikacji znajduje się w Ustawieniach, w sekcji Prywatność/Usługi lokalizacyjne.
iPhone’y mają to do siebie, że jeśli w ich pamięci wewnętrznej brakuje przestrzeni to działają, jakby miały czkawkę. Żeby sprawdzić ilość wolnego miejsca oraz listę programów, które zajmują najwięcej przestrzeni należy udać się w Ustawienia/Ogólne/Dysk i użycie iCloud i wybrać Zarządzanie dyskiem. Następnie wybrać programy, których nie używamy i usunąć ich dane. Możemy także pozbyć się poszczególnych informacji przechowywanych przez wybrane aplikacje, jak chociażby wybrane odcinki Podcastów.
Wszystkie usługi, które działają w tle zabierają baterię i mogą obciążać smartfona. Można je wyłączyć lub wybrać pojedyncze programy, które powinny działać w tle. Aby to zrobić należy udać się ponownie do Ustawień/Ogólne i wybrać belkę z napisem „Odświeżanie w tle”.
Używamy smartfona od ładowania do ładowania. Praktycznie nie wyłączamy go z własnej woli. Jeśli już zdarzy się taka sytuacja to najczęściej jest to wina wyczerpanej baterii. Jakkolwiek więc może to dziwnie zabrzmieć – warto manualnie wyłączyć smartfona, poczekać chwilę i włączyć go ponownie. Niektórzy zalecają tyko restart, aczkolwiek z doświadczenia mogę stwierdzić, że jeśli wszystko inne zawodzi to czasem tak prosta metoda może nieco przyspieszyć działanie urządzenia na każdym systemie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…
Microsoft ostrzega przed masowym oszustwem na WhatsApp. Tym razem chodzi o niebezpieczne kody QR. Sprawdź,…
Revolut przedstawia w aplikacji nowość, która zadba o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy. To rozmowy…