Zgodnie z zapowiedzią, Apple Pay zaczęło wczoraj działać w Rosji. To dziesiąty kraj, który zaoferował niniejszą usługę. A co z Polską?
O rozpoczęciu świadczenia usługi Apple Pay w Rosji poinformowała regionalna podstrona firmy Apple. System będzie działał w oparciu o podjętą współpracę z siecią Mastercard i moskiewskim bankiem Sberbank. Procedurę płacenia będzie można skonfigurować z poziomu aplikacji banku.
Informację na temat wdrożenia niniejszej usługi w dziesiątym kraju na świecie, Apple poinformowało przy okazji konferencji, która odbyła się 7 września 2016 roku. W niedługim czasie, Apple Pay ma także trafić do Nowej Zelandii. Do tej pory, usługa była dostępna w Chinach, Australii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Szwajcarii, Hong Kongu, Francji i Singapurze. Jak widać po liście, Apple wybrało tylko kilka państw europejskich oraz azjatyckich, w których wprowadziło Apple Pay.
To nieco intrygująca sprawa, że usługa nadal nie jest dostępna na terenie Niemiec czy w żadnym ze skandynawskich krajów, ani tym bardziej w Polsce, a zdążyła zadebiutować Rosji. Chciałbym rzec, że w Polsce takie nowości pojawią się „może za 100 lat”, ale być może w końcu doczekamy się i tej funkcji w naszej ojczyźnie… nieco szybciej. Świadczyć mogą o tym finalne testy płatności HCE w banku Millenium. Ponownie mowa jest tylko o kartach Mastercard, ale docelowo bank chce je wydawać także z Visą.
Składając poszlaki w jedną całość warto zauważyć, że rosyjski Sberbank także wykorzystuje płatności HCE z kartami Mastercard w usłudze Apple Pay. Część banków w Polsce zdążyło już wprowadzić płatności mobilne HCE, ale niektóre wciąż czekają na wdrożenie tej technologii. Wspomina o tym Jacek Uryniuk z Cashless.pl:
I jeszcze jedna ważna informacja: Millennium będzie zdaje się pierwszym bankiem w Polsce, który zaoferuje HCE w oparciu o tokenizację oferowaną przez międzynarodowe organizacje płatnicze. Tokenizacja zwiększa bezpieczeństwo płatności mobilnych, a jednocześnie umożliwia zastosowanie systemów płatniczych od technologicznych gigantów, takich jak Apple, Google czy Samsung. Wszyscy oni korzystają z tokenizacji MasterCarda (MDES) i Visy (VEPTS).
Czego więc możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości trudno jest mi przewidzieć. Mimo tego, coś wreszcie ruszyło w kwestii technologii płacenia smartfonem i jeśli Millenium zacznie wykorzystywać tego typu atut to zwiększa szansę na wyrównanie poziomu przez konkurencję. To z kolei daje podstawę do tego, że być może Apple w końcu zainteresuje się naszym krajem i Apple Pay w końcu dotrze do kraju nad Wisłą.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.