Nokia 700 to jedno z najnowszych urządzeń Nokii, reklamowane jako najmniejszy i najbardziej kompaktowy smartfon na rynku. Mający swoją premierę w zeszłym miesiącu, jest kolejną próbą powrotu Nokii do ścisłej czołówki producentów. Z jakim efektem? Rzućmy maniaKalnym okiem i przekonajmy się.
Spis treści
Według deklaracji twórców, Nokia 700 ma być najbardziej kompaktowym smartfonem. Jego wymiary, 110×50.7×9.7 mm, a także masa wynosząca zaledwie 96 gram, zdają się potwierdzać tą deklarację. Urządzenie zamknięto w obudowie typu „block” i nie wiedzieć czemu, producent przedstawia to jako zaletę. Nieco to dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że chyba wszystkie smartfony nieposiadające klawiatury QWERTY są wykonane w taki właśnie sposób.
Przedni panel Nokii 700 jest niemal w całości pokryty powłoką Gorilla Glass chroniącą przed zarysowaniami. Umieszczono pod nią czujnik zbliżenia/światła, kamerę do wideorozmów i rzecz jasna wyświetlacz. Tym razem jest to AMOLED z technologią Nokia ClearBlack Display o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 360×640 pikseli. Poza powyższymi, znajdziemy z przodu głośnik i trzy standardowe przyciski. Na samym dole znajdziemy, znany z innych modeli Nokii „duży” głośnik.
Z tyłu, poza metalową pokrywą baterii, umieszczono obiektyw aparatu wraz z diodą LED, drugi mikrofon przeznaczony do redukcji szumów oraz przeplot na smycz. Wszystkie gniazda telefonu, czyli ładowania, słuchawkowe 3,5mm i microUSB zajmują górną część urządzenia. Prawa strona to przyciski głośności i blokady klawiatury (zrezygnowanego z dotychczasowego suwaka), a także fizyczny spust migawki. Przeciwległą część pozostawiono pustą.
Nokię 700 wyposażono w 3,2 calowy wyświetlacz AMOLED. Ekran pojemnościowy, zapewnia wysoką jakość obrazu. Pisanie na klawiaturze ekranowej jest wygodne, wielu osobom przypadnie również do gustu znany i lubiany Swype.
Telefon wyposażono w moduł Bluetooth, GPS (któremu towarzyszą rzecz jasna pre-instalowane mapy i darmowa usługa nawigacji), Wi-Fi (nie wiedzieć czemu jedynie b/g), a co najważniejsze NFC umożliwiające bardzo szybką i intuicyjną wymianę danych na małe odległości. Aby sparować telefon z głośnikiem czy zestawem bezprzewodowym, wystarczy lekko stuknąć oboma urządzeniami o siebie. Nie inaczej sprawa się ma z wymianą plików z innymi smartfonami. Z resztą co tu będę dużo pisał – działanie tej technologii w praktyce, a także interfejs Symbiana Belle ukazuje poniższy filmik:
NFC to nie jedyna rzecz wyróżniająca z tłumu opisywany model. Działa on bowiem pod kontrolą najnowszej edycji systemu Symbian – Belle. W parze z procesorem 1Ghz zapewnia płynne działanie zarówno samego telefonu jak i zainstalowanych na nim aplikacji.
Wiadomości sms ułożono w formie znanego z iOS chata – kolejne wiadomości ukazują się w chmurkach. Widać również, że współpraca Nokii z Microsoftem nie będzie ograniczać się do systemu Windows Phone, co widać na przykładzie obecności w pamięci smartfonu, znanych aplikacji „Giganta z Redmond” (m.in. OneNote czy PowerPoint).
Z drugiej strony nie trudno zauważyć inspirację systemem konkurencyjnego Google – rozsuwany pasek statusu, wygodniejsze widgety, przewijane menu (choć to akurat było już wcześniej spotykane w iPhonie)
Nokię 700 wyposażono w aparat o rozdzielczości 5 Mpix (2592х1944 pikseli) potrafiący również nagrywać sekwencje wideo 720p. Niestety widać, że akurat pod tym względem producent mocno sobie odpuścił. Bo co nam z przyzwoitej aplikacji (oferującej między innymi Geotagging) czy diody LED skoro brakuje tak powszechnej już funkcjonalności jaką jest Autofocus? Przednia kamera do wideorozmów ma rozdzielczość VGA.
Litowo-jonowa bateria 1,080mAh według producenta ma wystarczyć na nawet 7 godzin rozmów czy 465 godzin czuwania. Jak wiadomo, liczby te są jednak dalekie od rzeczywistości. Prawdę mówiąc, pojemność ta jest bardzo niewielka i telefon przy normalnych użytkowaniu wytrzyma góra 2, może 3 dni.
Większość recenzentów zgodnie stwierdza, ze Nokia 700, reklamowana jako najbardziej kompaktowy smartfon na rynku, faktycznie nim jest. Niewielkie rozmiary to jednak nie wszystko. Fińskiemu producentowi należy się duży plus za upchanie w tak małym urządzeniu dobrego procesora, nie najmniejszej ilości pamięci RAM czy NFC. Nie zapominajmy również o Symbianie Belle, który rzeczywiście okazał się być dużym krokiem do przodu i udowadnia, że Nokia niekoniecznie musi być skazana na łaskę Microsoftu i jego Windows Phone. Do wad urządzenia niewątpliwie można zaliczyć kiepski aparat i bardzo przeciętną baterię.
Komu Nokię 700 można polecić? O tym i o wielu innych rzeczach jeszcze nie uwzględnionych w tej publikacji, przeczytacie (i obejrzycie) już wkrótce w naszym maniaKalnym teście tego telefonu.
Plusy:
Minusy:
Źródła: strona producenta, PhoneArena, GSMArena, YouTube, zomgitscj.com. Opracowanie: gsmManiaK
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nagradzany souls-like w raczej niecodziennej odsłonie trafił do jednego ze sklepów internetowych z bardzo atrakcyjną…
W zeszłym roku globalnie zaprezentowano realme GT 7 Pro, a teraz do debiutu przygotowuje się…
Hack and Slash do kupienia w cenie 9 zł? Z tą kapitalną ofertą jest to…
Jeśli potwierdzi się, że Samsung Galaxy S26 otrzyma nową, przełomową baterię z szybkim ładowaniem 65W,…
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…