Androidowcy mogą czuć wyróżnieni. Nowe statystyki dowodzą bowiem, że pod względem stabilności działania uruchomionych aplikacji, system ten sprawuje się lepiej niż iOS.
Statystyki, które zebrała firma Blancco Technology Group wskazały, że system iOS (62%) zawodzi częściej niż Android (47%). Problem w tym, że do tej kategorii zaliczono szereg różnorakich problemów, które mogą pojawić się po stronie smartfona. Do jednego worka włożono więc wysypywanie się aplikacji, błędy pojawiające się podczas próby połączenia z serwerem czy przegrzewanie się urządzeń z uwagi na uruchomione, niezoptymalizowane programy. Co więcej, w badaniu wzięto pod uwagę jedynie trzeci kwartał 2016 roku.
Zebrane dane ujawniły także, że iOS częściej prezentuje problemy z uruchomionymi aplikacjami, które potrafią się wysypać podczas działania. Natomiast Android nie zbyt dobrze radzi sobie z programami systemowymi. Mowa tutaj o aplikacji do dzwonienia, kontaktów czy Google Play Services. W trzecim kwartale 2016 roku, 65% urządzeń iOS branych pod uwagę ujawniło problem z poprawnością działania aplikacji. To prawie trzy razy więcej niż w przypadku smartfonów z Androidem, gdzie liczba ta uplasowała się na poziomie 25%. W porównaniu do poprzedniego kwartału, pojawił się znaczący wzrost tego rodzaju błędów. Wtedy to iOS wysypywał programy na 50% badanych urządzeń. Co ciekawe, w tym samym okresie statystyki te nie zwiększyły się w przypadku Androida.
Być może zauważalny problem wynika z wprowadzenia iOS 10, który nawet w swojej finalnej wersji generował wiele kłopotów. Wierzę, że problem stanowią również niedostosowane aplikacje z AppStore’a. Część z programów bywa aktualizowana po długim czasie lub nie jest poprawnie zoptymalizowana pod kątem kolejnych wydań samego iOS-a. Do moich refleksji przychylają się kolejne dane od Blancco Technology Group. Wynika z nich bowiem, że najczęściej wysypującą się aplikacją na iOS w badanym okresie okazał się być… Instagram. Na drugim miejscu pojawił się Snapchat, a następnie Facebook. Dalsze miejsca okupował Messenger, Pokemon Go, Google, Pandora, Pinterest, WhatsApp i Google Photos.
iOS najczęściej zawodził na iPhone’ie 6 (13%), iPhone’ie 5S i 6S (9%). Najlepiej spisywał się iPhone 6 Plus (5%) i 6S Plus (4%). Aż 17% urządzeń branych pod uwagę miało problem z przegrzewaniem się, a 11% doświadczyło błędów z działaniem słuchawek. W przypadku smartfonów z systemem Android najczęściej zawodziły modele wyprodukowane przez Samsunga (11%), Xiaomi (4%), Lenovo i Sony (3%). Najwięcej problemów spotkało użytkowników LeEco Le 2 (13%) i Xiaomi Redmi 3S oraz Redmi Note 3 (9%).
Na niekorzyść smartfonów z Androidem przekłada się fakt, że występujące na nich sporadyczne problemy mogą być poważniejsze niż częstsze wysypywanie się aplikacji na iOS. Obejmują one błędy z działaniem portu USB, aparatem, ładowaniem baterii czy traceniem połączeń. Tak czy inaczej, pod uwagę brany był jedynie trzeci kwartał 2016 roku, który niekonieczne daje pełen obraz zawodności obu systemów.
Źródło: Blancco Technology Group, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Hack and Slash do kupienia w cenie 9 zł? Z tą kapitalną ofertą jest to…
Jeśli potwierdzi się, że Samsung Galaxy S26 otrzyma nową, przełomową baterię z szybkim ładowaniem 65W,…
Aż trudno uwierzyć, że w przedziale 1000-1500 złotych kupimy smartfon z wodoszczelnością, 5 latami aktualizacji,…
"Marsz aktualizacyjny" producenta Nothing trwa w najlepsze. Tym razem smartfon jego submarki doczekał się najnowszego…
Debiut serii Samsung Galaxy S25 jest coraz bliżej. W przyszłym tygodniu poznamy nowe flagowce na…
Kultowy RPG właśnie trafił na Steam z 90% rabatem. Ten pozwoli wam zaoszczędzić przy zakupie…