Każdy smartfon czy telefon przekazuje do naszego organizmu część energii, a szybkość tego procesu określana jest przy pomocy SAR. Które smartfony są dla nas teoretycznie najbardziej bezpieczne, a które wręcz przeciwnie?
Jak podaje Wikipedia, SAR (swoiste tempo pochłaniania energii) jest to ,,miara szybkości, z jaką energia jest pochłaniana przez ciało człowieka podczas gdy jest narażone na działanie fal radiowych pola elektromagnetycznego. Jest definiowana jako moc absorbowana przez masę tkanek ciała ludzkiego, a jej jednostką jest wat przez kilogram (W/kg)”.
Maksymalna dopuszczalna na rynku elektroniki użytkowej wartość w Europie to 2 W/kg (mierzone na 10 gramach tkanki). Tak naprawdę nie stwierdzono jeszcze jednoznacznie, czy, jak i w jakich ilościach promieniowanie wydostające się ze smartfonów jest niekorzystne dla naszego zdrowia, jednak jeśli ktoś przywiązuje do tego dużą wagę, to zainteresuje go zestawienie popularnych smartfonów według najwyższego i najniższego współczynnika SAR.
W zestawieniu prezentującym 15 telefonów z najniższym współczynnikiem SAR na głowę znajdziemy aż 6 urządzeń marki Samsung. Koreańczycy od zawsze traktowali bardzo poważnie ten aspekt bezpieczeństwa i niech o tym świadczą nie tylko przedstawione powyżej wyniki, ale także omówienie SAR na stronie producenta wraz z udostępnieniem wyszukiwarki smartfonów z danymi na ten temat.
Na liście pojawiły się też smartfony takich firm jak Sony (Xperia M5 jest na szczycie listy), Google czy Motorola.
Zestawienie prezentujące teoretycznie najmniej bezpieczne modele zdominowali producenci z Chin. Najwyższy współczynnik SAR wykazuje popularny Xiaomi Mi A1, tuż za nim jest OnePlus 5T, a na kolejnych miejscach znajdziemy aż 6 modeli od Huawei.
Warto odnotować, że w tej grupie urządzeń wymieniono też iPhone’y od Apple.
Tak jak wspomniałem wcześniej, nie ma jeszcze pełnej zgody co do szkodliwości promieniowania na organizm z uwzględnieniem określonej wysokości SAR. Poza tym nawet Honor 8 jest daleko od normy dopuszczonej na terenie Europy. Moim zdaniem trzeba podchodzić do tematu ostrożnie i omijać smartfony z ponadprzeciętnie wysokim współczynnikiem swoistego tempa pochłaniania energii, zwłaszcza jeśli jest on niebezpiecznie blisko norm. Warto również unikać takich sytuacji jak korzystanie z telefonu w czasie ładowania czy trzymania go blisko głowy w czasie snu.
Tak naprawdę wiele zależy od konkretnej osoby, więc jeśli odczuwasz negatywne działanie telefonu na swoje zdrowie lub samopoczucie, to lepiej zainwestuj w model o jak najniższej wartości SAR. Przezorny zawsze zabezpieczony, prawda?
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…