Firmy Microsoft i Qualcomm wspólnie ogłosiły, że Snapdragon 835 zaoferuje wsparcie dla pełnego Windowsa 10 i emulację architektury x86, umożliwiającej pracę aplikacji Win32. To może odmienić rynek smartfonów, tabletów i komputerów.
Jakiś czas temu w sieci pojawiły się spekulacje co do prac Microsoftu nad emulacją architektury x86 na procesorach ARM64, co miałoby umożliwić obsługę pełnowymiarowych aplikacji przez smartfony obsługujące Continuum. Dzięki temu mógłby w końcu powstać legendarny Surface Phone. Jednak dziś dowiedzieliśmy się, że sprawa ta sięga znacznie dalej.
Na konferencji WinHEC w Chinach Microsoft i Qualcomm wspólnie ogłosiły, że Snapdragon 835 zaoferuje wsparcie dla pełnego Windowsa 10. Będzie to pierwszy układ ARM zdolny odpalać nie tylko aplikacje uniwersalne, ale również programy Win32, a to wszystko dzięki emulacji architektury x86. Microsoft skupił się oczywiście na takich aplikacjach jak Adobe Photoshop i Microsoft Office, pokazując działanie tej pierwszej na wideo:
Przykład Photoshopa udowadnia, że Microsoft i Qualcomm na poważnie traktują ten projekt, co można także wyczytać z oficjalnego komunikatu prasowego. Zdaniem obu firm w przyszłym roku czeka nas ofensywa procesorów ARM na rynku tabletów i komputerów, nie tylko ze względu na wsparcie dla pełnego Windowsa, ale również przez kilka kluczowych przewag nad układami Intela. Chodzi tu m.in. o znacznie mniejszy rozmiar czy większą energooszczędność; układom Qualcomma niczego nie brakuje także pod kątem szeroko pojętej łączności. Problemem nie powinna być też wydajność samego procesora, gdyż Qualcomm Snapdragon 835 świetnie spisuje się w testach benchmarkowych. Na coś się w końcu przydały te cyferki, prawda?
Co ważne, jeszcze bardziej realnych kształtów zaczął nabierać Surface Phone, gdyż w końcu poradzi on sobie bez układów firmy Intel, która najpierw sama odpuściła sobie rynek mobilny, a teraz doczekała się poważnego konkurenta także na innych polach swojej działalności. Kto wie, może Qualcomm dokona tego, co nie udało się AMD i przełamie monopol Intela?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.