Spis treści
- Obudowa i bateria
- Wyświetlacz i aparat
Ekran
ZTE AXON 7 mini jest kolejnym smartfonem z ekranem o przekątnej 5.2″, który testowałem w ostatnim czasie. Model ten ma ekran wykonany w technologii Super AMOLED i wyświetla treści w rozdzielczości FHD (1920 x 1080 pikseli). To klasyczne zestawienie dla smartfonów ze średniej oraz wyższej półki cenowej, zapewniające komfortowe korzystanie z telefonu bez względu na to, co na nim robimy.
Super AMOLED to bez dwóch zdań najlepsza technologia dla ekranów stosowanych obecnie w urządzeniach mobilnych, gdyż oznacza głęboką czerń oraz nieskończony kontrast, a to z kolei przekłada się na rewelacyjne i soczyste kolory. W przypadku ZTE AXON 7 mini nie jest inaczej.
Pokrycie kolorów skali sRGB sięga 100% – to bardzo dobry wynik, z którym większość smartfonów wyposażonych w panele IPS nie może się mierzyć. Z ostatnio testowanych przez nas urządzeń jedynie Huawei nova Plus wypada na podobnym poziomie.
Jasność maksymalna
Jasność minimalna
Narzekać można jedynie na maksymalną jasność ekranu ustawioną ręcznie, gdyż wynosi ona raptem 339 cd/m2. Trzeba jednak pamiętać, że wyświetlacz AXON 7 mini (podobnie jak większość paneli AMOLED) jest w stanie w trybie automatycznej jasności podbić luminację powyżej normy i tym samym zagwarantować komfortowe konsumowanie treści nawet w pełnym słońcu. Minimalnej jasności natomiast w żaden sposób nie muszę bronić, gdyż wynosi 4cd/m2 – to wystarcza do swobodnego korzystania w pomieszczeniach pozbawionych oświetlenia.
Jasnością sterować może czujnik światła zastanego, który sprawuje się prawidłowo — sprawnie dostosowuje się do panujących warunków oświetleniowych, a zmiana jasności odbywa się płynnie.
Aparat
Kamera główna — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów
Papierowa specyfikacja aparatu zastosowanego w ZTE AXON 7 mini nakazuje nam sądzić, że otrzymujemy fajny sprzęt, który będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom. Mamy bowiem 16MP z jasnym obiektywem F/1.9, szybkim autofokusem z detekcją fazy (PDAF). Rzeczywistość jest jednak nieco inna – aparat w swojej klasie wypada bardzo dobre, ale na tle innych smartfonów (zwłaszcza z wyższej półki cenowej) już tylko poprawnie.
>>> Zobacz zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości
Fotografie wykonane w dziennych warunkach (dobre warunki oświetleniowe) wyglądają przyzwoicie – zachowane jest poprawne odwzorowanie kolorów, a do tego dochodzi przyzwoita szczegółowość. Problemem są szumy na drugim planie, które widać niemal na każdym przykładowym zdjęciu. Nie ma znaczenia, czy chcemy specjalnie rozmyć tło, i tym samym uzyskać efekt wybiórczego pola ostrości, czy też wyostrzyć cały kadr. Plus należy się za dobrą pracę automatycznego trybu, który prawidłowo zarządza balansem bieli, jak również kontrastem.
Jeżeli zamierzacie wykorzystywać smartfon do fotografii po zmroku to muszę Was zmartwić – zdjęcia wypadają przeciętnie – widoczne są szumy, szczegółowość spada. Przy fotografowaniu obiektów z bliskiej odległości sprawdza się podwójna dioda doświetlająca. Niestety, brak optycznej stabilizacji obrazu, a także problematyczna praca autofocusa skutecznie utrudniają wykonanie zdjęć przy słabym świetle.
Filmy nagrywać można w maksymalnej rozdzielczości FHD. Faktem godnym odnotowania jest możliwość rejestrowania klipów w zwolnionym tempie. Niestety, wyłącznie przy rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli). Ponarzekać można na problemy autofocusa, który w wielu przypadkach dłużej ostrzy, niż powinien.
Kamera frontowa — charakterystyka, jakość zdjęć i filmów
Jeżeli jesteście miłośnikami Selfie albo po prostu lubicie sporadycznie zrobić “zdjęcie z rąsi” to ZTE AXON 7 mini w tej kwestii Was nie zawiedzie. Dobrej jakości fotografie uzyskać można w każdym dostępnym trybie, aczkolwiek warto unikać domyślnego (upiększanie), który sprawia, że kolory są wyprane. Wideo nagrywać można w czterech rozdzielczościach: 1080p, 720p, 480p, a także w formacie MMS.
Aplikacja
ZTE proponuje autorską aplikację do robienia zdjęć – jest intuicyjna i oferuje sporo możliwości, w tym całkiem przyzwoicie rozbudowany tryb manualny. W trybie ręcznym możemy ustawić między innymi długość naświetlania obiektu, regulować światłoczułość, jasność, jak również dobrać warunki oświetlenia. Co ciekawe możemy ustawić focus na inny obiekt, a w innym ekspozycję. Do dyspozycji otrzymujemy także efekt panoramy, upiększania, HDR, tryb nocny, tryb poklatkowy, a nawet dużą ekspozycję.
ZTE oddaje także do dyspozycji edytor zdjęć, w którym otrzymujemy standardowe funkcje umożliwiające edytowanie fotografii, w tym nakładanie filtrów, przycięcie, czy też dodanie naklejki. Jest tego sporo i bardziej kreatywni z pewnością powinni docenić aplikację.
Spis treści
- Obudowa i bateria
- Wyświetlacz i aparat
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.