Spis treści
- Wydajność, system i wyposażenie
- Podsumowanie i ocena
Wydajność
Choć ZTE AXON 7 mini jest smartfonem nowym, to producent zdecydował się postawić na procesor starszej generacji, spisując telefon już na samym początku na straty. Przynajmniej teoretycznie, bo jednak w specyfikacji lepiej prezentuje się chociażby Snapdragon 625.
Faktycznie Snapdragon 625 jest bardziej wydajny ale ważniejsza jest jednak jego energooszczędność. To zasługa wykonania w technologii 14nm. Tymczasem procesor zastosowany w ZTE AXON 7 mini stworzony został w 28nm, więc ma większy apetyt na energię, co zresztą pokazał w testach bateryjnych. Wydajnościowo SD617 (8x ARM Cortex-A53 o maksymalnym taktowaniu 1.5 GHz) również przegrywa z SD625 ale widać to przede wszystkim w testach syntetycznych.
PC Mark
AnTuTu
3DMark
Codzienne użytkowanie pokazało natomiast, że przepaść ponad 20 tysięcy punktów w AnTuTu odchodzi w niepamięć. ZTE stanęło na wysokości zadania i kooperacja układu SoC z 3GB pamięci RAM jest na najwyższym poziomie. Smartfon dobrze radzi sobie z wielozadaniowością a niedociągnięcia dostrzec można dopiero w momencie wczytywania wymagających gier. Proces ten trwa po prostu długo. Nie odnotowałem natomiast spowolnień podczas korzystania z kilku aplikacji jednocześnie.
Smartfon nie nagrzewa się przesadnie podczas obciążenia. Obudowa oczywiście jest cieplejsza, ale w żadnym stopniu nie mogę stwierdzić, że jest to uczucie nieprzyjemne.
System i interfejs
Android 6.0.1 (Marshmallow) został wzbogacony o nakładkę MiFavor 4.0, która wprowadza kilka modyfikacji. To, co rzuca się w oczy zaraz po uruchomieniu to brak szuflady z aplikacjami – wszystko, co instalujecie jest widoczne na pulpitach. Aplikacje można jednak wedle własnego uznania grupować w folderach.
Przebudowane zostało również menu Ustawienia, dzięki czemu uzyskujemy dwie karty. Pierwsza wyświetla często używane funkcje, zaś druga karta otwiera pełen dostęp do funkcji telefonu.
Producent daje możliwość ingerencji w wygląd interfejsu – zmiana efektu przewijania kart pulpitu, dobór odpowiedniego motywu, jak również modyfikacja stylu ikon. Spokojnie można zatem spersonalizować smartfon tak, aby wyrażał nasz nastrój.
Nie zabrakło przydatnych i zarazem funkcjonalnych aplikacji producenta oraz udogodnień. Mamy między innymi do dyspozycji pakiet biurowy WPS Office, Folder narzędzia (zawiera w sobie kompas, latarkę, kalkulator, poziomicę, kątomierz, linijkę), a nawet miernik hałasu, co jest rzadko spotykaną funkcją w smartfonach. Sprawdza się bardzo dobrze i jest wiarygodny.
Mamy także autorską aplikację odtwarzacza multimedialnego, dyktafon, a także funkcjonalny menadżer plików (grupuje pliki według typów). Oprócz tego znajdziemy również aplikację do zarządzania dźwiękiem – Dolby Atmos, która ma kilka zdefiniowanych trybów, a także pozwala na dodanie dwóch własnych.
Na koniec tego działu wspomnieć trzeba również o gestach, które usprawniają korzystanie ze smartfonu. Oprócz wybudzenia smartfonu poprzez dwukrotne puknięcie w ekran, a także robienie zrzutu ekranu poprzez przeciągniecie trzech palców po ekranie, otrzymujemy także: gest wyciszający telefon w momencie połączenia przychodzącego oraz gest odebrania połączenia poprzez podniesienie smartfonu do góry.
Wyposażenie
Łączność
Podwójny slot kart SIM zawsze uważany był za jeden z największych atutów smartfonów. Od pewnego czasu jednak producenci stosują hybrydowe rozwiązanie, które co prawda umożliwia jednoczesną obsługę dwóch kart SIM, jednak ogranicza rozbudowę pamięci. Nie inaczej postąpiła firma ZTE, która w ZTE AXON 7 mini postanowiła wykorzystać hybrydowy slot Dual Standby. Tym oto sposobem możemy zdecydować, czy chcemy umieścić w nim dwie karty nanoSIM, czy też w drugim slocie umieścić kartę microSD i tym samym rozbudować pamięć urządzenia o maksymalnie 128 GB. Warto natomiast dodać, że jedynie w pierwszym slocie możecie liczyć na obsługę sieci LTE (kategoria 6), która umożliwi odbieranie danych z prędkością do 300 Mbps i wysyłanie do 50 Mbps. Drugi slot obsługuje wyłącznie sieci GSM / WCDMA.
Wśród rozwiązań bezprzewodowych możecie liczyć na obecność dwuzakresowego modułu WiFi standardzie 802.11ac. Do jego działania nie mam najmniejszych zastrzeżeń, gdyż działa prawidłowo nawet po zmianie kondygnacji. Na wyposażeniu nie zabrakło również Bluetooth 4.1 z LE, który bez problemu komunikuje się z różnymi urządzeniami, jak bezprzewodowy zestaw słuchawkowy JBL Synchros E40BT, czy też przenośny głośnik.
Najmniejszych obiekcji nie mam również do działania odbiornika GPS ze wsparciem w postaci A-GPS, GLONASS + BDSS. Szybko wyszukuje satelity i ustala aktualną pozycję. Dobrze radzi sobie także z wyznaczoną trasą i nie ma potrzeby aktywowania wspomagania ze strony pakietowej transmisji danych.
Firma ZTE zdecydowała się również na implementację chipu bezstykowej technologii NFC (Near Field Communication), który umożliwia komunikację bliskiego zasięgu, w tym wymianę danych, jak również wykonywanie mobilnych płatności, które w ostatnim czasie znacznie zyskały na popularności.
Pamięć wbudowana, OTG, Miracast
ZTE AXON 7 mini został wyposażony w 32-gigabajtową pamięć wewnętrzną. Dla użytkownika dostępnych jest około 21 GB. Nie jest to może szczyt możliwości, ale wystarczy do pomieszczenia zdjęć, muzyki, a także ulubionych aplikacji i gier. Oczywiście, jak już wspomniałem powyżej, możliwa jest rozbudowa pamięci poprzez hybrydowy slot.
Na pokładzie urządzenia zagościł również port USB typu C ze wsparciem dla OTG. Dzięki temu możliwe jest podłączenie innych urządzeń, jak myszka, czy pendrive. Co ciekawe AXON 7 mini zasilił oraz poprawnie wczytał zawartość 2.5-calowego dysku twardego (NTFS). Wyposażenie obejmuje także wsparcie dla Miracast.
Głośnik, mikrofony i rozmowy
Ogromny plus dla ZTE za zastosowane dwóch stereofonicznych głośników multimedialnych. Jeszcze jeden należy się za umieszczenie ich na frontowym panelu, co sprawdza się rewelacyjnie w każdej sytuacji. Dorzucam kolejnego plusa, tym razem gigantycznego, za jakość dźwięku, która przebija wszystkie dotychczas testowane przeze mnie smartfony. Ciepła barwa dźwięku oraz wysoki poziom głośności to spore zalety. Do tego dochodzą jeszcze słyszalne niskie tony. Bez względu na poziom nastawione głośności zawsze możemy liczyć na tę samą jakość.
Po podłączeniu dedykowanego zestawu słuchawkowego moje oczarowanie dźwiękiem nie zmalało. To oczywiście zasługa dedykowanego chipu muzycznego AK4962, a także technologii Dolby Atmos. Warto jeszcze dodać, że na słuchawkach oraz na wbudowanych głośnikach jesteśmy w stanie uzyskać dźwięk przestrzenny.
Użytkownicy ZTE AXON 7 mini mogą liczyć także na dobrą jakość rozmów. Głos rozmówcy jest dobrze słyszalny, dzięki czemu nie miałem problemu z jego zrozumieniem nawet w zatłoczonych miejscach.
Czujnik biometryczny
Czytnik linii papilarnych, podobnie, jak w przypadku większości smartfonów, umieszczony został na tylnym panelu. Jest okrągły, nieco wpuszczony w obudowę i osadzony pod aparatem. Dzięki temu nie miałem problemu, aby prawidłowo położyć na nim palec i tym samym odblokować telefon. Co więcej czujnik umożliwia uruchomienie wybranych aplikacji, jak również wykonanie zdjęć i odebranie połączeń. Jest w stanie rozpoznać do pięciu odcisków palców, a jego szybkość działania stoi na dobrym poziomie.
Spis treści
- Wydajność, system i wyposażenie
- Podsumowanie i ocena
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.