Co łączy firmy Asus, HTC i Acer? Okazuje się, że nie tylko Tajwan – wszyscy ci producenci znacznie obniżyli prognozowaną ilość sprzedanych smartfonów w 2016 roku. Co jest tego powodem?
Rok 2016 już prawie za nami i wielu producentów rozpoczęło już jego pierwsze podsumowania. Dla trzech firm z Tajwanu nie jest to specjalnie przyjemne, a to wszystko przez sprzedaż smartfonów, znacznie niższą niż początkowo zakładano.
Asus miał bardzo ambitne plany na ten rok, zakładające sprzedaż smartfonów na poziomie 25 mln egzemplarzy, co miało oznaczać wieloprocentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. W tym niewątpliwym sukcesie miały pomóc smartfony z rodziny ZenFone 3, takie jak Asus ZenFone 3 czy Asus ZenFone 3 Max, które testowaliśmy i oceniliśmy pozytywnie. Co ciekawe to nie one zawiodły, a…
… postępowanie samego producenta, który nie radzi sobie z szybkim dostarczaniem smartfonów na rynek. Wiele modeli debiutuje w globalnej sprzedaży kilkanaście tygodni, a często nawet parę miesięcy po oficjalnej prezentacji. Spójrzmy choćby na przykład serii ZenFone 3, której najważniejszych przedstawicieli poznaliśmy w maju, a do Polski trafiły one dopiero na przełomie października i listopada, na dodatek ciągle w niepełnym składzie. Nic dziwnego, że Asus nie wyrobił się ze sprzedażą, choć chętnych na zakup smartfonów tej firmy i tak jest znacznie mniej, niż życzył sobie tego producent.
W bardzo podobnej sytuacji jest HTC, które ma problem z popytem na swoje produkty, zwłaszcza w Chinach, USA i Europie, czyli najważniejszych dla siebie rynkach. Ilość sprzedanych smartfonów w 2015 roku sięgnęła 18 mln egzemplarzy, a w tym roku ma to być tylko 12 mln sztuk i to w najbardziej optymistycznym scenariuszu. Sytuacja z kiepskiej staje się fatalna i już pojawiają się głosy, że HTC zrezygnuje z dystrybucji przyszłorocznego flagowca na amerykańskim rynku. Wynika to z prostego faktu – koszty dystrybucji i promocji są znacznie większe niż zyski ze sprzedaży. W przypadku HTC szukanie oszczędności jest jak najbardziej wskazane.
https://www.gsmmaniak.pl/528510/htc-10-test/
Nic dziwnego, że coraz większe grono obserwatorów spodziewa się dwóch scenariuszy: albo HTC wróci do korzeni i będzie tworzyło smartfony dla innych, tak jak tworzy dla Google Pixele, albo zostanie wchłonięte przez inną firmę, taką jak największy na Tajwanie Asus. Sam nie byłbym specjalnie zdziwiony, gdyby któreś z tych przewidywań sprawdziło się w najbliższej przyszłości. W końcu ile wartościowych smartfonów Tajwańczycy pokazali w tym roku i czemu tylko HTC 10?
Acer również nie zaliczy 2016 roku do szczególnie udanych, gdyż planując sprzedaż na poziomie 10 mln egzemplarzy firma sprzeda ich mniej niż 5 mln.
Źródło: Digitimes, opracowanie własne
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Wyobrażasz sobie telefon z ekranem 7 cali i baterią o pojemności 7000 mAh? Red Magic…
Fresh 'n Rebel wprowadził nowy model słuchawek nausznych Bluetooth – Clam Ace. Producent obiecuje zaawansowaną…
Mamy oficjalne potwierdzenie specyfikacji OnePlus 13, dzięki czemu ten flagowiec nie ma przed nami żadnych…
11 listopada zadebiutuje pierwszy na świecie odporny smartfon z aż 48 GB RAM, a na…
Honor Magic 7 i Honor Magic 7 Pro zadebiutowały oficjalnie. Ceny tych fotograficznych smartfonów są…
Gdybym był Teslą lub Porsche, modliłbym się o podniesienie podatków za elektryki z Chin. Tylko…