AutoMapa to oprogramowanie, którą z pewnością kojarzy każdy, kto kiedykolwiek szukał nawigacji samochodowej. Promowana przez Hołowczyca, zyskała niemałą popularność. Od niedawna jest również dostępna na system Android, a więc na tablety i smartfony. Według producenta szybko zdobyła rozgłos i w przeciągu dwóch dni wylądowała na topowym miejscu sprzedaży w Google Play. Nasza techManiaKalna redakcja postanowiła wybrać się na przejażdżkę z głosem polskiego rajdowca. O wrażeniach przeczytacie poniżej. Zapraszam do lektury!
Automapę możemy pobrać z Google Play w cenie 4,99 PLN. To cena samej aplikacji, z której możemy korzystać przez 7 dni. Oczywiście możemy dodatkowo dokupić licencję czasową. Tutaj koszt waha się od blisko 20 złotych do 120 złotych – w zależności czasu, po jakim ważność klucza wygaśnie. Mamy dostęp do licencji tygodniowej, trzymiesięcznej i rocznej. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób które podróżują rzadko i nieczęsto korzystają z nawigacji samochodowych.
Pierwszej aktywacji aplikacji towarzyszy wybór map oraz lektora. Każde następne uruchomienie zaprowadzi nas już bezpośrednio do nawigacji. Zaraz po uruchomieniu powita nas głos Krzysztofa Hołowczyca. Gdy tylko załadują się wszystkie pliki (trwa to niecałe pół minuty) możemy przejść do korzystania z oprogramowania. Tutaj warto wspomnieć o wyższości tego typu softu nad np. nawigacją Google. Do poprawnego działania aplikacji nie potrzebujemy aktywnego połączenia internetowego – wszystkie niezbędne treści mamy już wgrane do pamięci urządzenia mobilnego.
Interfejs użytkownika jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Wszystko jest dobrze, czytelnie oznaczone przejrzystymi ikonami i napisami. W zasadzie zaraz po uruchomieniu, możemy rozpocząć nawigację wciskając przycisk znajdujący się na dole ekranu, który przekieruje nas do miejsca rozpoczęcia i zakończenia trasy. AutoMapa może się pochwalić bardzo dokładnymi planami miast i miejscowości. W razie potrzeby możemy włączyć widmowy zarys budynków (modele są odwzorowane w uproszczeniu, ale z wysokością), co ułatwi nam jednoznaczną orientację w terenie. Podczas wyznaczania trasy, zawsze mamy dostęp do kilku różnych wariantów.
Do poprawnego działania aplikacji nie potrzebujemy aktywnego połączenia internetowego.
Program możemy obsługiwać w kilku różnych trybach pracy. Domyślnie mamy ustawiony tryb 3D, który w razie potrzeby możemy zmienić na klasyczny, dwuwymiarowy widok. W zależności od pory, którą wybieramy się w podróż możemy włączyć tryb nocny lub różniący się kolorystycznie tryb dzienny. Ponadto mamy wpływ na wyświetlane na mapie informacje i ikony, dzięki czemu możemy łatwo skonfigurować wyświetlany obraz według naszych potrzeb.
W trakcie jazdy możemy skorzystać z obszernej bazy 640 tysięcy punktów POI, w skład których wchodzą bankomaty, stacje paliw, restauracje, markety itp. Dodatkowo w podróży będziemy ostrzegani przed fotoradarami, przejazdami kolejowymi oraz najniebezpieczniejszymi strefami drogowymi.
Powyższe zalety wyczerpują podstawową funkcjonalność każdej nawigacji samochodowej. To jednak nie wszystko czym może się pochwalić AutoMapa. Użytkownik może bowiem skorzystać z funkcji LiveDrive. Mając dostęp do internetu, aplikacja co dwie minuty będzie pobierać informacje na temat aktualnej sytuacji drogowej, korków i utrudnień. Trasa zostanie automatycznie skorygowana z wykorzystaniem prognoz ruchu, dzięki funkcji Smart Routes.
LiveDrive umożliwia także wymianę informacji pomiędzy użytkownikami. Wraz z każdą aktualizacją otrzymamy komentarze innych kierowców na temat konkretnych miejsc oraz ostrzeżenia przed ewentualnymi kontrolami i mobilnymi wideorejestratorami. Jak to się sprawdza w praktyce? Pomijając ogromną, niepotrzebną w 99% przypadków ilość komunikatów o możliwej kontroli (niemal w każdej mijanej miejscowości), system sprawdza się rewelacyjnie. Docenią to zwłaszcza osoby, które często się poruszają po Polsce i są dobrze zaznajomione z warunkami, jakie panują na naszych drogach. Informacje o możliwych remontach potrafią być niezwykle przydatne przy wyborze trasy.
AutoMapa to aplikacja o nieocenionej funkcjonalności w świecie, w którym zaczynają dominować urządzenia mobilne. Teraz nie trzeba kupować osobno nawigacji samochodowej jeśli dysponujemy smartfonem lub tabletem. Oprogramowanie mogę z czystym sumieniem polecić każdemu kierowcy – bez względu na to czy w trasę rusza od święta, czy jest na stałe przywiązany do samochodu. Dlatego soft otrzymuje od nas specjalne wyróżnienie.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
ZALETY
|
WADY
|
Aplikacja zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Dla AutoMapy na Androidzie ciężko będzie znaleźć sensowną alternatywę. Jeśli jednak chcielibyście sięgnąć po tradycyjną nawigację, powinniście zerknąć na nasz test Garmin nüvi 3590.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
realme Neo7 pojawił się w Geekbench z MediaTekiem Dimensity 9300+ i 16 GB RAM. Smartfon…
Już nie mogę się doczekać, by w 2025 roku wydać własne pieniądze na telefony z…
Inteligentna opaska Fitbit może nie tylko mierzyć naszą kondycję fizyczną, ale i stan naszego zdrowia…
Graczu, tego RPG po prostu musisz mieć w swojej wirtualnej bibliotece. Mogę ci zagwarantować, że…
Xiaomi 15 Ultra po dzisiejszym przecieku nie ma już dla nas tajemnic. Poznaliśmy pojemność baterii,…
realme GT 6T, OnePlus Nord 4, POCO X6 Pro i POCO F5 - wszystkie łączy…