W związku z testem bezprzewodowych klawiatur, który zostanie przeprowadzony przez chłopaków z tabletManiaKa, chcielibyśmy przedstawić Wam subiektywny ranking czterech użytecznych aplikacji do wpisywania tekstu.
Należy zaznaczyć, że nie mamy zamiaru polemizować o wyższości jednego programu nad drugim. Każda appka ma zarówno niezaprzeczalne zalety, jak i niewielkie wady – sęk w tym, iż stosunek za i przeciw jest miażdżący na wiadomą korzyść, dlatego zachęcamy do głębszych testów na „własną rękę”. Nas one urzekły. Jak będzie z Wami? Miłej lektury.
Write for Android
Pierwszy program wchodzący w skład naszego maniaKalnego podsumowania jest pewnego rodzaju elektronicznym notatnikiem. Jego użyteczność z pewnością docenią osoby z branży (maniaKalna ekipa również!), którzy genialne pomysły na nowe teksty zapisują w miejscu do jakiego mają szybki dostęp. Write for Android jest niezapisaną kartką papieru – po uruchomieniu oczom naszym ukaże sie biel, wyłącznie biel. Brak tu jakichkolwiek narzędzi do edycji wpisywanego tekstu; nie znajdziemy również wielu czcionek i ich rozmiaru. Skazani jesteśmy na to co oferuje producent, czyli jeden wygląd liter, w jednej, bliżej nieznanej wielkości. Czy jest to wada? Absolutnie nie.
Założeniem twórców podczas projektowania rzeczonego tytułu była prostota i przejrzystość. Cel został zrealizowany z nawiązką, przez co Write for Android jest aplikacją wyraźnie ascetyczną, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Po „odpaleniu” na swoim smartfonie tudzież tablecie internetowym błyskawicznie możemy przystąpić do zapisywania swoich przemyśleń i pomysłów. A nawet dłuższych, wcześniej planowanych materiałów tekstowych. Bo Write for Android do każdego z tych zadań pasuje idealnie.
Jeżeli miałbym polecić program, który obowiązkowo powinien znaleźć się na Waszym urządzeniu mobilnym, z czystym sumieniem wskazałbym na Write for Android. Tym bardziej, iż jest dostępny całkowicie za darmo ze sklepu Google Play.
OfficeSuite 7
OfficeSuite 7 jest pierwszym na naszej liście pełnoprawnym pakietem biurowym dostępnym do pobrania w sklepie Google Play. Mimo horrendalnie wysokiej, oscylującej wokół 46 złotych cenie, warto zastanowić się nad zakupem wersji Premium. Omawiany produkt pozwala nam w komfortowy sposób edytować dokumenty tekstowe między innymi w najpopularniejszym formacie (.DOC, z jakiego korzysta pakiet Microsoft Office na komputerach PC), tworzyć i przeglądać prezentacje, odtwarzać pliki PDF. Do tego doliczyć trzeba również arkusz kalkulacyjny, z jakiego pomocą szybko obliczymy skomplikowane równania matematyczne.
Produkt przygotowany przez studio Mobile Systems wyróżnia się spośród konkurencyjnych tytułów dzięki wsparciu dla dodatkowych usług sieciowych. Po zainstalowaniu OfficeSuite 7 na swoim urządzeniu mobilnym w oknie przeglądarki pojawi się specjalny pasek umożliwiający niemal natychmiastowe przeglądanie swoich zasobów tekstowych. Program współpracuje z wieloma serwerami w chmurze – jednymi z największych i najpopularniejszych są Google Drive i SkyDrive od korporacji Microsoft. Producent do zestawu dodaje specjalną paczkę niestandardowych czcionek, które mają za zadanie urozmaicić i wzbogacić wizualnie materiał tekstowy.
W rzeczywistości korzystanie z OfficeSuite 7 jest przyjemnością również dlatego, iż aplikacja wita nas przyjemnym dla oka i intuicyjnym interfejsem użytkownika. To wszystko sprawia, że chciałbym zaprosić Was do sklepu Google Play.
Evernote
Jeżeli ktokolwiek z Was podejrzewał, że w dzisiejszym spisie zabraknie aplikacji Evernote to był w poważnym błędzie. Produkcję studia Evernote Corporation zainstalowałem na swoim urządzeniu mobilnym już dawno temu, ponieważ bez niej nie wyobrażam sobie codziennego życia. Jestem pewien, że i Ty docenisz niezaprzeczalną funkcjonalność rzeczonego tytułu już po kilku pierwszych dniach od pierwszego uruchomienia.
Evernote to program służący do tworzenia podręcznych notatek. Uważam jednak, że można z niego korzystać do swobodnego przygotowywania dłuższych materiałów tekstowych. Wszystkie stworzone przez nas wpisy mogą być edytowane – należy jednak dodać, iż opcje edycji nie są tak zaawansowane jak w przypadku konkurencyjnych produktów. Zmiana rozmiaru czcionki i jej rodzaju; pogrubienie, kursywa, punktowy – standard. Niemniej możliwość niemal natychmiastowego zanotowania genialnego pomysłu, głębokiej refleksji czy też pewnej części maniaKalnego podsumowania (które właśnie czytacie!) jest na wagę złota. W rzeczywistości sprawdza się to fantastycznie.
Co istotne, Evernote dostępny jest nie tylko na smartfony i tablety internetowe, ale także na komputery osobiste. Istnieje możliwość synchronizacji wpisów pomiędzy tymi urządzeniami. Oznacza to, że dokumenty z poczciwego „blaszaka” mogą znaleźć się na telefonie dosłownie w kilka sekund. Evernote znajdziecie w wersji na Windows Phone, iOS, Google Android.
Android Office: Word Docs Pro
Czwartą aplikacją godną polecenia jest bez wątpienia Android Office: Word Docs Pro. Tym razem przeciętny użytkownik będzie musiał poważnie zastanowić się nad zakupem, ponieważ 48,35 zł to ogromny wydatek. Zwłaszcza jeżeli mówimy o standardach mobilnych. Niemniej jednak musimy sobie zdawać sprawę, że za wysokie pieniądze otrzymujemy zaawansowany i bardzo funkcjonalny edytor tekstu, który będzie nam służył nawet przez lata.
Rzeczony tytuł sprowadza funkcjonalność pełnoprawnego, komputerowego pakietu biurowego do urządzeń z zaimplementowanym systemem operacyjnym Google Android. Użytkownik może tworzyć pliki w formacie obsługiwanym przez Microsoft Office, dlatego nie będzie problemów związanych z kompatybilnością. W ręce użytkowników oddano wiele narzędzi pozwalających na zmianę rozmiaru i rodzaju czcionki, koloru wprowadzanego tekstu; można również wyrównać tekst do każdej krawędzi wirtualnej kartki. Bardzo ciekawie prezentuje się opcja umożliwiająca konwertowanie dokumentów do formatu PDF.
Interfejs graficzny nie jest atrakcyjny wizualnie, ale spełnia założenia twórców ze studia Android Performance Boots – jest intuicyjny i bardzo łatwy w obsłudze. Jeżeli chcielibyście samodzielnie przetestować omawianą aplikację, powinniście udać się bezpośrednio do sklepu Google Play. Nad zakupem zastanówcie się dwa razy, ale w naszej opinii warto wydać te pieniądze – zwłaszcza, gdy wykorzystujesz tablet/smartfon do pisania.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.