Programiści tworzący aplikacje i narzędzia dla odblokowanego iOS-a 7 nie próżnują. Niedawno zaprezentowaliśmy wam zestawienie 12 aplikacji z Cydii, które na różny sposób odmieniają oblicze systemu Apple’a, jednak liczba tych narzędzi nieustająco się zwiększa, więc postanowiłem, że przedstawię wam kolejnych 20 tego typu pozycji.
Spis treści
Przypomnę, że aby móc skorzystać z opisanego niżej oprogramowania, wymagane jest wcześniejsze wykonanie jailbreaku iOS-a 7, czyli złamanie zabezpieczeń systemu Apple’a. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym artykule.
1. MessagesCustomizer – zarządzanie wyglądem ekranu wiadomości
Aplikacja Messages Customizer powstała po to, aby wprowadzić nutę świeżości do aplikacji Wiadomości, umożliwiając zarządzanie kolorem dymków z SMS-ami lub iMessage i nie tylko. Dzięki tej pozycji zmienisz również kolor czcionki wiadomości, dodasz efekt gradientu, usuniesz charakterystyczne „ogonki” przy dymkach z wiadomościami, dodasz do dymków zdjęcia rozmówcy oraz sprawisz, że dymki, bez względu na długość wiadomości, będą wyświetlane na całej szerokości ekranu.
Cena: za darmo, repozytorium: ModMyI.
2. Share Widget for iOS 7 – skróty do Facebooka i Twittera w centrum powiadomień
Apple w iOS 6 wprowadził systemową integrację z Twitterem i Facebookiem, czego rezultatem było ulokowanie w centrum powiadomień specjalnych przycisków-skrótów umożliwiających szybkie zamieszczenie Tweeta lub posta na Facebooku. Mimo wciąż istniejącej integracji z tymi serwisami, iOS 7 został wspomnianych przycisków-skrótów pozbawiony. Jeżeli ułatwiały ci one życie, pobierz z Cydii Share Widget for iOS 7, a następnie aktywuj go w ustawieniach centrum powiadomień, aby wrócić do dawnych standardów.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
3. MiniPlayer – widżet wzorowany na miniodtwarzaczu z iTunesa 11
Ktoś zainspirowany wprowadzonym niedawno w iTunesie miniodtwarzaczem postanowił stworzyć coś podobnego dla iOS-a. MiniPlayer nie jest nową pozycją na rynku, jednak ostatnio został zoptymalizowany pod kątem iOS 7. Dzięki tej pozycji trwale ulokujesz na ekranie małe okno o rozmiarze 4×1, będące po prostu miniodtwarzaczem aplikacji Muzyka. Dzięki niemu nie tylko zmienisz utwór czy zatrzymasz odtwarzanie, ale również sprawdzisz playlistę czy wyszukasz w bibliotece interesującej cię piosenki. Widżet dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: czarnej oraz białej.
Cena: 1,99 dolara, repozytorium: BigBoss
4. BioLockdown – ochrona przed uruchomieniem aplikacji z wykorzystaniem Touch ID
BioLockdown póki co przeznaczona jest wyłącznie dla użytkowników iPhone’a 5s, ponieważ tylko ta grupa użytkowników może korzystać z Touch ID. Idea aplikacji jest prosta: ochrona przed nieautoryzowanym uruchomieniem aplikacji, z czego dostęp do strzeżonych programów będzie zapewniony nie po podaniu hasła, a zeskanowaniu linii papilarnych.
Cena: 1,99 dolara, repozytorium: BigBoss.
5. UnlockSound7 – implementacja dźwięku odblokowywania urządzenia
Jedną z istotniejszych zmian wprowadzanych w iOS 7 było usunięcie dźwięku towarzyszącego odblokowaniu iUrządzenia, zaś dźwięk blokowania pozostał. Jeśli tęsknisz za słynnym kliknięciem pojawiającym się po przewinięciu suwaka odblokuj, to zajrzyj do Cydii i zainstaluj UnlockSound7. Narzędzie to umożliwi nie tylko przywrócenie sygnału znanego z poprzednich wersji oprogramowania, ale również pozwoli zarządzać jego głośnością lub wybrać własny dźwięk (instrukcje jak eksportować plik dźwiękowy z komputera na pokład iOS-a dostępne są w aplikacji).
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
6. LiveWeatherIcon – ikona Pogody wskazująca aktualną temperaturę
Oprogramowanie iOS 7 „ożywiło” ikonę aplikacji Zegar, ale najwyraźniej inżynierom w Cuperitno nie chciało zająć się Pogodą, więc jej „ożywieniem” zajęli się deweloperzy. Podobnie jak w przypadku innych tego typu narzędzi dostępnych na wcześniejszych generacjach oprogramowania, LiveWeatherIcon sprawia, że ikona aplikacji Pogoda będzie wskazywać aktualną temperaturę dla miasta, które w Pogodzie ustawione jest jako pierwsze.
Cena: 1 dolar, repozytorium: BigBoss.
7. Five Icon Dock Modaki – pięć ikon w docku
Narzędzie Five Icon Dock było swojego czasu jedną z tych nielicznych pozycji, dla których naprawdę opłacało się odblokowywać iOS-a. Tym razem, po wydaniu JB dla iOS 7, Five Icon Dock, wraca oferując tę samą funkcjonalność co lata temu, czyli umożliwia ulokowanie w docku iOS-a pięć ikon. Po zainstalowaniu dodatku Five Icon Dock Modaki zobaczysz, że przestrzeń między dotychczasowymi czterema ikonami znacznie się zmniejszyła – to dlatego, aby dock mógł przyjąć jeszcze jedną ikonę.
Cena: za darmo, repozytorium: http://kindadev.com/apt/.
8. Cloaky – zaawansowana edycja StatusBara i nie tylko
Cloaky to rozbudowane narzędzie, którego zadaniem jest modyfikacja następujących elementów iOS-a: StatusBara (górnej belki, na której wyświetlana jest np. moc sygnału, poziom naładowania akumulatora itd.), menu kontekstowego (opcje typu Kopiuj/Wklej) oraz centrum sterowania. Dzięki tej aplikacji nie tylko usuniesz z belki informacyjnej informację o natężeniu sygnału operatora, ale zamieścisz na niej wskaźnik pozostałej pamięci RAM czy zmienisz format wyświetlanej daty.
Cena: 1 dolar, repozytorium: BigBoss.
9. SleekSleep – blokowanie iUrządzenia z wykorzystaniem czujnika zbliżeniowego
Ktoś najwyraźniej doszedł do wniosku, że blokowanie iPhone’a czy iPada przyciskiem Power jest zbyt passe i stworzył narzędzie, dzięki któremu można blokować urządzenie Apple’a przesuwając palec wzdłuż czujnika zbliżeniowego (czarnego punktu obok słuchawki i frontowej kamerki). Po zainstalowaniu SleekSleep możesz określić w ustawieniach czas „nasłuchiwania” wykonywanego gestu, aby aplikacja nie musiała ciągle czuwać, a co za tym idzie – zużywać energii.
Cena: 0,99 dolara, repozytorium: BigBoss.
10. CCClockOpenToAlarm – bezpośrednie przekierowanie do budzika po naciśnięciu skrótu w centrum powiadomień
W centrum sterowania dostępne są cztery przyciski-skróty, a pośród nich pozycja prowadząca do systemowego minutnika. Trudno powiedzieć czym kierowali się inżynierowie Apple’a tworząc akurat ten (moim zdaniem) bezużyteczny skrót, jednak ktoś postanowił wykorzystać jego obecność i zmienić przypisaną mu opcję docelową na Alarm. Tak więc po zainstalowaniu CCClockOpenToAlarm, gdy naciśniesz ikonę zegara w centrum powiadomień, zostaniesz nie tylko przekierowany do aplikacji o tej samej nazwie, ale od razu twoim oczom pojawi się zakładka z budzikiem.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
11. Fav – szybki dostęp do wybranej aplikacji z poziomu lock screena
Fav to nieskomplikowana aplikacja, dzięki której szybko uruchomisz jedną, wybraną wcześniej aplikację gestem przesunięcia palcem z lewej krawędzi ekranu do środka. Jeżeli na przykład w ustawieniach Fav ustawisz, aby wykonywany gest uruchamiał aplikację Facebook, to każdorazowe wykonanie wspomnianego gestu natychmiast spowoduje przywołanie okna żądanego programu. Choć pozornie obecność takiego narzędzia mija się z celem, jako że ikony do najważniejszych aplikacji najczęściej lokujemy na ekranie głównym, to gdy się dłużej temu przyjrzycie, przyzwyczaicie, to stwierdzicie, że Fav jest całkiem pożytecznym narzędziem.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
12. Bloard – zawsze ciemna klawiatura
W niektórych przypadkach iOS 7 zamiast jaskrawobiałej klawiatury wyświetla klawiaturę szarą. W pierwszej becie iOS 7.1 pojawiła się nawet możliwość permanentnego ustawienia ciemnej klawiatury dla każdego przypadku, jednak w drugiej becie tej opcji już nie było. Jeśli więc ciemna klawiatura znacznie bardziej ci odpowiada niż ta standardowa, to zainstaluj z Cydii Bloard. Zmieni się wówczas nie tylko klawiatura QWERTY, ale również klawiatura z cyframi.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
13. BatterySafe – inteligentne zarządzanie kończącą się energią
Jak sama nazwa wskazuje, BatterySafe to narzędzie służące inteligentnemu zarządzaniu resztkami energii akumulatora iUrządzenia. Gdy aplikacja zostanie zainstalowana, nie będziesz się musiał martwić o wyłączanie wybranych funkcji systemowych gdy akumulator się będzie rozładowywał, ponieważ BatterySafe zrobi to za ciebie. Po zdefiniowaniu progu naładowania (wyrażanego w procentach) aplikacja będzie automatycznie dezaktywować energożerne funkcje pokroju odbiornika Wi-Fi czy Bluetooth, a także będzie przygaszała odpowiednio ekran, aby pozwolić ci na jak najdłuższą pracę z iPhone’em lub iPadem.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
14. Blurred Music – efekt romzytej okładki w tle aplikacji Muzyka
Aplikacja Muzyka w iOS 7 również przeszła gruntowny redesign, jednak, niestety, na korzyść jej to nie wyszło. Zdaniem wielu interfejs Muzyki jest zbyt jaskrawy. Aby więc choć w minimalnym stopniu zniwelować ten efekt, do Cydii trafiło narzędzie Blurred Music, którego instalacja sprawia, że w tle okładki aktualnie odtwarzanego utworu jest wyświetlane nie białe pole, ale powiększona, rozmyta okładka.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
15. Spectral – efekt rozmytej okładki na ekranie blokady
O ile Blurred Music służy dodawaniu efektu rozmycia wyłącznie w aplikacji Muzyka, o tyle jeśli chcesz taki sam efekt uzyskać na ekranie blokady (lock screenie), musisz zaopatrzyć się w dodatkową aplikację – Sepctral. Rozmywa ona okładki nie tylko utworów z aplikacji Muzyka, ale także innych odtwarzaczy multimediów, np. Spotify.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
16. Photo Blackground – czarne tło podczas wyświetlania zdjęć
Skoro już jesteśmy przy modyfikowaniu teł, nie sposób pominąć aplikacji Photo Blackground, której zadaniem jest podmiana białego tła na czarne w aplikacji Zdjęcia. Dzięki zastosowaniu tego efektu, zwłaszcza podczas pełnoekranowego przeglądania zdjęć, nie będziesz więcej narażony na białe ramki.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
17. TransparencyVolume – przezroczysta plakietka głośności
Zmiany w interfejsie iOS-a 7 zostały wprowadzone głównie z uwagi na walory estetyczne, ale miały one również zwiększyć funkcjonalność systemu. Niestety, nie w każdym aspekcie się udało. Problematyczna jest m.in. plakietka pojawiająca się podczas zwiększania lub zmniejszania głośności, bowiem podczas jej ekspozycji przysłaniana jest znaczna część ekranu. Aby się tego paskudnego efektu pozbyć stworzono aplikację TransparencyVolume, po zainstalowaniu której będziesz mógł określić, jak bardzo ma być przezroczysta ma być ta nieszczęsna plakietka.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
18. NoSpot iOS 7 – dezaktywacja wyszukiwarki Spotlight
Dostęp do systemowej wyszukiwarki Spotlight w iOS 7 został znacznie ułatwiony – wystarczy zsunąć ekran w dół aby wyświetlić okno wyszukiwania. Nie wiem jak ty, ale ja nigdy nie miałem potrzeby skorzystania ze Spotlight, a jeżeli już się okno tej wyszukiwarki pojawiło, to nastąpiło to przez przypadek. Jeżeli i tobie takie przypadki nie odpowiadają i generalnie chciałbyś zrezygnować ze Spotlight, to zainstaluj NoSpot iOS 7.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
19. CyDelete7 – łatwe usuwanie aplikacji zainstalowanych poprzez Cydię
Znaczna większość aplikacji zainstalowanych poprzez Cydię nie lokuje na ekranie głównym iOS-a swojej ikony, a gdy się tak już zdarzy, aby taką aplikację usunąć, trzeba specjalnie uruchomić Cydię. Aby ten proces ułatwić, jakiś czas temu powstała aplikacja CyDelete, a ostatnio zaktualizowano ją pod kątem iOS 7 i powstała CyDelete7. Jeżeli chcesz usuwać aplikacje z Cydii, które mają swoje ikony, w taki sam sposób, jak aplikacje z App Store’a, zainstaluj CyDelete7 już teraz.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
20. ShowIP for NotificationCenter – wyświetlanie aktualnego adresu IP w centrum powiadomień
Aby sprawdzić adres IP aktualnego połączenia Wi-Fi, należy wejść kolejno w Ustawienia > Wi-Fi, wybrać sieć, z którą aktualnie jesteśmy połączeni, a następnie wyświetlić jej szczegóły. Mając jednak odblokowanego iOS-a można ten proces znacznie przyspieszyć. Jeżeli chcesz mieć możliwość ekspresowego sprawdzania adresu IP (zarówno sieci komórkowej, jak i Wi-Fi), to zainstaluj ShowIP for NotificationCenter, aby informację o adresie IP trwale umieścić w centrum powiadomień. Po instalacji dodatku należy wejść w ustawienia powiadomień i go aktywować.
Cena: za darmo, repozytorium: BigBoss.
Sprawdź również inne zestawienia aplikacji z Cydii:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.