Deweloperzy tworzący oprogramowanie dla odblokowanego iOS-a nie próżnują i udostępniają w Cydii dziennie przynajmniej po kilka nowych, interesujących programów. Za nami już dwa zestawienia tego typu narzędzi(#1 oraz #2), a biorąc pod uwagę, że ostatnie z nich zostało opublikowane ponad dwa tygodnie temu, pora znów przyjrzeć się temu, co trafiło ostatnio do Cydii.
1. WeeTrackData7 – szybkie sprawdzanie wykorzystania pakietu danych
Obecnie większość z nas korzysta z jakichś pakietów danych oferowanych przez operatorów, jednak nie zawsze sprawdzenie pozostałych do dyspozycji megabajtów jest łatwe i przyjemne. W przypadku iOS-a 7 może pomóc zainstalowanie aplikacji WeeTrackData, która jest prostym widżetem do ulokowania w centrum powiadomień. Gdy zostanie zainstalowany, w jego ustawieniach należy określić wielkość pakietu internetowego, okres rozliczeniowy i ewentualne zużycie w danym miesiącu, po czym WeeTrackData będzie monitorować zużycie i wyświetlać jego stan w centrum powiadomień.
Cena: 1,99 dolara, repo: BigBoss
2. SlideForUsage – sprawdzanie czasu aktywności działających w tle aplikacji
Multitasking w iOS-ie jest dość bezinwazyjny i nawet jeżeli w tle uruchomione są jakieś aplikacje, to ich aktywność wcale nie odbija się na używaniu iPhone’a czy iPada. Jeżeli z jakichś powodów jesteś ciekaw jak długo działają w tle uruchomione wcześniej aplikacje, to zainstaluj SlideForUsage, a następnie zsuń ekran ekran interesującej cię aplikacji w dół, aby wyświetlić takie informacje jak: kiedy aplikacja była ostatnio aktywna, jak długo była używana oraz jak długo generalnie jest uruchomiona.
Cena: za darmo, repo: ModMyI
3. GuestMode – używanie systemu w trybie gościa
Istnieje wiele sposobów na ochronę prywatnych danych przed wścibskimi użytkownikami, którzy biorą naszego iPhone’a do ręki aby się „pobawić”. Zamiast jednak na bieżąco pozbywać się wrażliwych danych czy blokować do nich dostępu hasłem, można utworzyć na iOS-ie tzw. konto gościa przy pomocy aplikacji GuestMode. W ustawieniach programu możesz określić w jaki sposób będzie można uruchomić takie konto oraz jakie aplikacje będą do dyspozycji tego rodzaju użytkownika. Jeżeli jedyną aplikacją, na jakiej używanie zezwolisz, będzie np. jakdojade.pl, to wszystkie pozostałe pozycje, choć będą widoczne (mając przy tym ciemniejsze ikony niż aplikacje dostępne), nie będzie można ich uruchomić.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss
4. iWebBoost – aktywacja silnika Nitro JavaScript w aplikacjach firm trzecich
Domyślna przeglądarka interetowa iOS-a do ładowania stron wykorzystuje silnik Nitro JavaScript, dzięki czemu witryny wczytują się znacznie szybciej niż w konkurencyjnych przeglądarkach z App Store’a. Apple jednak nie pozwala deweloperom wykorzystywać w swoich aplikacjach silnika Nitro JS, przez co takie przeglądarki jak np. Chrome zawsze będą gorzej wypadać na tle Safari. Aplikacja iWebBoost pozbywa się ograniczenia Apple’a i wprowadza obsługę Nitro JavaScript do wszystkich zainstalowanych aplikacji, które ładują treści JavaScript. Po zainstalowaniu tej aplikacji znacznie przyspieszą nie tylko przeglądarki internetowe, ale również inne programy, np. Facebook. Korzystam z tej aplikacji już jakiś czas i wierzcie mi – różnica przed i po jej zainstalowaniu, biorąc pod uwagę prędkość ładowania treści przez niektóre programy, jest naprawdę spora.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss
5. Power Button Emulator – emulowanie przycisku Power
W pierwszym zestawieniu cydiowych aplikacji mieliście okazję poznać aplikację służącą software’owemu emulowaniu przycisku Home. Jako że problemy występują nie tylko z Home’em, ale również Powerem, ktoś udostępnił w Cydii aplikację, która emuluje również przycisk odpowiedzialny za wybudzanie urządzenia z iOS-em. Dodawany przez aplikację przycisk reaguje nie tylko na pojedyncze naciśnięcia, ale również na przytrzymywanie. Można też ulokować go w dowolnym na ekranie miejscu.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
6. TinyBar – cieńsze belki z powiadomieniami
Powiadomienia o zdarzeniach z aplikacji w iOS 7 mogą się co poniektórym wydać zbyt duże, przysłaniające niepotrzebnie sporą część ekranu. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja narzędzia TinyBar, którego zadaniem jest znaczne uszczuplenie belki z powiadomieniami. Nie należy się przy tym martwić, że wyświetlane w ten sposób komunikaty będą jakkolwiek wybrakowane – informacje na nich wyświetlane przewijają się w poziomie. A tym, którzy jeszcze tego nie odkryli, podpowiadam, że jeśli komuś „wadzi” wyświetlane na dwie sekundy powiadomienie, to zawsze można się go pozbyć „przewijając” je do góry.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
7. iDeletePhotos – zarządzanie zdjęciami wgranymi przez iTunesa
Wgranymi przez iTunes zdjęciami do iPhone’a czy iPada nie bardzo da się zarządzać. Aby je usunąć czy przenieść, trzeba podłączyć urządzenie do komputera i zarządzać galerią poprzez iTunesa. Instalując jednak iDeletePhotos nie będziesz musiał każdorazowo podłączać iSprzętu do komputera aby dokonywać operacji na zdjęciach, ponieważ narzędzie to pozwala swobodnie usuwać zdjęcia wgrane przez iTunes czy nawet przenosić je między dostępnymi folderami.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
8. Coono – bardziej kolorowe powiadomienia
Jeżeli uważasz, że twój ekran blokady jest zbyt nudny, możesz go nieco odmienić instalując aplikację Coono. Jak widać na powyższym screenie, jej zadaniem jest „kolorowanie” prostokątów powiadomień bazując na wyglądzie ikony. Jeśli więc otrzymamy powiadomienie z Facebooka – tło zabarwi się na niebiesko, jeżeli wiadomość – na zielono i tak dalej. Efekt wprowadzany przez Coono bardzo dobrze komponuje się ze stylistyką iOS-a 7.
Cena: 1,50 dolara, repo: BigBoss
9. exKey – dodatkowy rząd znaków na klawiaturze
Aby uzyskać odstęp do klawiatury numerycznej podczas jakiegokolwiek wprowadzania tekstu na iOS-ie, trzeba nacisnąć przycisk .?123, a wiadomo, że im więcej naciśnięć trzeba wykonać, tym prędkość tworzenia wiadomości spada. Aby w pewien sposób temu zapobiec, do Cydii jakiś czas temu zawitała aplikacja exKey, która przenosi rząd cyfr na samą górę ekranu klawiatury. Nie należy się przy tym martwić o to, że dodatkowy rząd uszczupli widok pola tekstowego, ponieważ exKey sprawia również, że przyciski na klawiaturze iOS-a robią się bardziej zwarte.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss
10. ClassicDock – dock z iOS 6 na iOS 7
Wraz ze zmianą ogólnej stylistyki iOS-a zmienił się również wygląd docka – Apple usunął efekt odbicia ikon oraz zmienił ich tło. Jeżeli z jakiegoś powodu chciałbyś przywrócić starą stylizację docka, to zainstaluj z Cydii aplikację ClassicDock.
Cena: za darmo, repo: ModMyI
11. Notification Privacy – lepsze ustawienia prywatności powiadomień
Generalnie komunikatory i inne aplikacje pozwalają zarządzać tym, co widać na powiadomieniach. Na przykład w Wiadomościach można ukryć treść SMS-a, podobnie jak w Facebook Messengerze. Czasami jednak nie chcemy wyświetlać także nadawcy, jednak na takie ustawienie system już nam nie pozwala Tutaj z ratunkiem przybywa aplikacja Notificatation Privacy, która pozwala szczegółowo zarządzać tym, co widać na powiadomieniach z wybranych aplikacji.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
12. CCRespring – szybki dostęp do funkcji respring
Respring to pewna funkcja dostępna na odblokowanym iOS-ie służąca swoistemu restartowaniu pulpitu. Respring bardzo często dokonywany jest automatycznie po instalacji większości dodatków z Cydii, aby żądana zmiana została od razu zastosowana. Czasami jednak aplikacje zarządzające interfejsem iOS-a również wymagają respringu do wprowadzenia pewnych zmian, jednak nie oferują takiej opcji. W takich sytuacjach może się przydać zainstalowana aplikacja CCRespring, która dodaje przycisk Respring na sam dół centrum sterowania.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
Jak płacić za aplikacje w Cydii?
Jak nietrudno zauważyć, nie każda z opisanych wyżej aplikacji dostępna jest za darmo. Jeżeli któraś z nich przypadła ci do gustu, a nie wiesz jak dokonywać zakupów w Cydii, zajrzyj do tego poradnika.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.