Po ponad miesięcznej przerwie znów postanowiłem przyjrzeć się temu, co ostatnio trafiło do Cydii. Poznajcie 14 narzędzi, które w nieznany wam dotychczas sposób odmienią używany przez was system Apple iOS 7.
1. Speedy Homey – gdy Home odmawia posłuszeństwa
Może problem ten nie dotyczy użytkowników nowszego sprzętu Apple’a, ale właściciele takich urządzeń jak np. iPhone 4 mogą doświadczać pewnych problemów z funkcjonowaniem przycisku Home, objawiających się nieodpowiednim reagowaniem na wciśnięcia lub niereagowanie w ogóle. Aby połowicznie ten problem załatwić, w Cydii pojawiła się aplikacja Speedy Homey, której zadaniem jest wyłączyć reagowanie na podwójne i potrójne wciśnięcia interesującego nas przycisku. Dzięki temu nie będziemy mieli więcej do czynienia z sytuacjami, w których kilkukrotne naciśnięcie home’a kończy się, zamiast zamknięciem aplikacji, wyświetleniem okna multitaksingu.
Cena: za darmo, repo: ModMyI.
2. AdaptiveKeyboard – dopasowywanie się koloru klawiatury do głównego koloru aplikacji
W iOS 7 deweloperzy mogą określić, aby ich aplikacje korzystały z dwóch wersji kolorystycznych klawiatury: zwykłej – białej oraz ciemnoszarej. Jednak jeśli to dla ciebie za mało, to zainstaluj AdaptiveKeyboard. Dzięki tej aplikacji sprawisz, że kolor klawiatury automatycznie będzie dostosowywał się do koloru, który (po białym) jest kolorem dominującym w aktualnie używanej aplikacji. Zatem w Spotify klawiatura będzie przybierała kolor zielony, a np. w Facebooku niebieski.
Cena: 0,99 dolara, repo: ModMyI
3. SaveGram – łatwe zapisywanie zdjęć z Instagramu
Jeżeli korzystasz z Instagramu, to pewnie nieraz miałeś potrzebę zapisania jakiegoś zdjęcia w pamięci swojego iPhone’a lub iPada. Niestety – twórcy tego serwisu nie przewidzieli wdrożenia takiej opcji, przez co jedynym rozwiązaniem chcąc zapisać zdjęcie z Instagramu na iUrządzeniu jest wykonanie nieestetycznego zrzutu ekranu. Natomiast jeżeli zainstalujesz SaveGram, ściąganie fotek z Instagramu będzie niebywale proste. Instalacja tego narzędzia spowoduje dodanie do menu udostępniania opcję Save, która – jak sama nazwa wskazuje – pozwoli ci zapisać otwarte zdjęcie bezpośrednio w Rolce zdjęć z aparatu.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
4. ClassicLockScreen – ekran blokady z iOS-a 6 na iOS 7
Gdy wszyscy korzystali z iOS 6 nikt nie zastanawiał się nad tym, jak inaczej mógłby wyglądać ekran blokady w tej wersji systemu. Następnie przyszedł iOS 7, Apple odmienił ekran blokady i nie było możliwości powrotu do jego starszej wersji. Jednak jeżeli tęsknisz za lock screenem, który towarzyszył iPhone’om od wielu lat, to ściągnij z Cydii ClassicLockScreen. Dodatkowo w ustawieniach będziesz mógł zarządzać, czy chcesz, aby na ekranie blokady dostępny był przycisk-skrót do funkcji Aparat.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
5. BlurFolders – zmiana sposobu wyświetlania zawartości folderów
Otwierając folder w systemie iOS 7 sprawiasz, że na ekranie pojawia się rozmyty kwadrat z ikonami. Jeżeli niekoniecznie podoba ci się ten efekt i chciałbyś na przykład ustawić, aby rozmycie dotyczyło nie tylko wspomnianego kwadratu, ale całego tła, to zainstaluj aplikację BlurFolders. Niby wprowadzana przez nią funkcjonalność jest drobnostkowa, ale – wierzcie mi – sprawia, że korzystanie z folderów jest jeszcze bardziej przyjemne. Ponadto BlurFolders oferuje możliwość ukrycia nazwy folderu. Narzędzie nie współpracuje z iPhone’em 5s.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
6. AnyDrop – wysyłanie dowolnych plików przez AirDrop
AirDrop to nowa funkcja zaprezentowana w iOS 7, która ma służyć użytkownikom bezpośredniej wymianie multimediów. Oczywiście z uwagi na specyfikę iOS-a nie da się wysyłać dowolnych plików systemowych drugiemu użytkownikowi, jednak tutaj z pewną pomocą przybywa AnyDrop. To narzędzie „odblokowuje” nowy sposób przesyłania danych między urządzeniami Apple’a i oferuje dostęp do menedżera pliku, z poziomu którego można wysłać drugiemu użytkownikowi AnyDropa dowolny plik znajdujący się w iPhonie lub iPadzie. Transfery osiągane przy pomocy AnyDrop oscylują w granicach 20 Mb/s, więc naprawdę nieźle.
Cena: 1,99 dolara, repo: BigBoss.
7. CustomCover – różne style wyświetlania okładki utworu na ekranie blokady
Okładki albumów od odtwarzanych utworów na iOS 7, na ekranie blokady prezentowane są w postaci kwadratu. Nie musi oczywiście tak być. Nawet jeżeli nie korzystasz z aplikacji Muzyka, ale np. Pandora czy Spotify i chciałbyś zmienić sposób wyświetlania okładek na ekranie blokady, to zainstaluj narzędzie CustomCover, które taką możliwość oferuje. CustomCover oferuje siedem różnych szat graficznych, a w razie znudzenia pozwoli powrócić do standardowego widoku.
Cena: 0,99 dolara, repo: ModMyI.
8. Location Sentry – szybkie sprawdzanie, które aplikacje korzystają z usług lokalizacji
Wchodząc w ustawienia usług lokalizacji możemy sprawdzić, które aplikacji kiedy mniej więcej ostatnio korzystały z odbiornika GPS. Jeżeli często korzystasz z tej funkcji i generalnie lubisz mieć wszystkie funkcję swojego iOS-a pod skrupulatną kontrolą, to instalując narzędzie Location Sentry sprawisz, że nad oknem każdej aplikacji w oknie multitaskingu będzie wyświetlana ikona usług lokalizacji iOS-a, która będzie informować o tym, że dana pozycja aktualnie pobiera dane przy pomocy odbiornika GPS.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
9. No Tint&Blur Lockscreen – usunięcie efektu rozmycia ekranu blokady po otrzymaniu powiadomienia
Gdy na iOS 7 odbierzesz jakiekolwiek powiadomienie, to system, automatycznie, aby zwiększyć jego czytelność, nadaje tłu efekt rozmycia do tego stopnia, że dobrze widać jedynie treść powiadomienia oraz czas i datę. Jeżeli uważasz, że masz świetną tapetę, która nie potrzebuje być rozmywana przez iOS-a, to zainstaluj aplikację No Tint 7 Blur Lockscreen, która trwale zablokuje rozmywanie ekranu blokady po otrzymaniu powiadomienia.
Cena: za darmo, repo: BigBoss
10. #PlayMe – wyświetlanie informacji o odtwarzanym utworze na belce informacyjnej
Rolą belki informacyjnej iOS-a jest informowanie użytkownika o aktualnej godzinie, zasięgu, trybach łączności z siecią oraz aktywnych usługach sieciowych. Natomiast dzięki aplikacji #PlayMe można nieco zwiększyć jego użyteczność, pozwalając mu informować cię o jeszcze jednej rzeczy, mianowicie o aktualnie odtwarzanej muzyce. Dzięki #PlayMe sprawisz, że miejsce godziny będzie co sekundę zastępowane nazwą aktualnie odtwarzanego utworu, a następnie jego wykonawcą, po czym znowu godziną. #PlayMe współpracuje nie tylko z systemową Muzyką, ale też z zewnętrznymi klientami muzycznymi pokroju Spotify, Grooveshark czy nawet Chrome i Safari.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
11. RoundScreenCorners – zaokrąglenie rogów ekranu
Jeżeli nie jesteś wnikliwym obserwatorem, to pewnie nawet nie zauważyłeś, że iOS, od swoich początków w 2007 roku, wyświetlał interfejs z zaokrąglonymi rogami i wcale nie było to uzależnione od wykonania ekranu. W iOS 7 Apple zrezygnował z tego efektu i od teraz rogi są kanciaste, co moim skromnym zdaniem wygląda znacznie lepiej. Natomiast jeżeli wraz ze zmianą lock screena na tego z iOS 6 chciałbyś ponownie zaokrąglić rogi swojego systemu, to zainstaluj narzędzie RoundScreenCorners już teraz.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
12. Articon – zamiana ikony aplikacji na okładkę albumu muzycznego
Articon to kolejna „muzyczna” pozycja w tym zestawieniu i – trzeba przyznać – jej funkcjonalność jest dosyć nietypowa. Zadaniem Articon jest bowiem podmiana ikony muzycznej aplikacji na okładkę albumu, z którego odtwarzany jest aktualny utwór. I, podobnie jak w przypadku #PlayMe, Articon współpracuje nie tylko z systemową aplikacją do odtwarzania muzyki, ale również zewnętrznymi klientami muzycznymi. Efekt zastosowanie Articon szczególnie fajnie się prezentuje gdy ikona odtwarzacza ulokowana jest na docku.
Cena: 0,99 dolara, repo: ModMyI.
13. HiddenWallpapers – odblokowanie ukrytych tapet w iOS 7
Pewnie o tym nie wiesz, ale iOS skrywa aż jedenaście różnych dynamicznych tapet, mimo że oficjalnie do dyspozycji masz ich tylko siedem. Aby odblokować cztery dodatkowe pozycje zajrzyj do Cydii i zainstaluj aplikację HiddenWallpapers. Wizualnie nieznacznie się one różnią od standardowych pozycji – inna jest tylko kolorystyka. Po zainstalowaniu tej pozycji nie trzeba niczego dodatkowo aktywować i ustawiać – tapety od razu będą dostępne w ustawieniach iOS-a.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
14. DisturbPlease – więcej ustawień funkcji Nie przeszkadzać
Nie przeszkadzać to fantastyczna funkcja iOS-a, dzięki której nasz iPhone lub iPad odbiera powiadomienia z aplikacji, ale nas o tym nie informuje. Tryb ten idealnie nadaje się do włączenia podczas ważnych spotkań lub podczas snu. I choć moim zdaniem funkcja ta jest całkiem dobrze wyposażona w opcje, ktoś stwierdził, że można by ją jeszcze ulepszyć i tak w Cydii pojawiła się aplikacja DistrubPlease. Jej zadanie ogranicza się do dwóch rzeczy: umożliwia wybrać konkretne dni, w których Nie przeszkadzać automatycznie będzie aktywowana oraz pozwala określić, od których kontaktów powiadomienia o wiadomościach będą pokazywane (tak jak w przypadku połączeń). O ile ta pierwsza implementacja niekoniecznie wydaje się być porywająca, o tyle z uwagi na tę drugą naprawdę warto zainstalować to narzędzie.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.