Jeżeli na co dzień masz do czynienia z muzyką (i to niekoniecznie tylko poprzez słuchanie radia), to poznaj 10 aplikacji, które ułatwią Ci nie tylko przyswajanie teorii muzycznej, ale również pomogą w ćwiczeniach.
W App Store dostępnych jest multum aplikacji, które na wiele sposobów zakrawają o świat muzyki. Jednak z uwagi na niszowość tego działu, mało kiedy się o tych aplikacjach pisze. Dodatkową przeszkodą jest też to, że często aplikacje muzyczne są drogie, a większość z nas nie chce wydawać kilkunastu euro tylko po to, aby przetestować działanie programu, którego i tak pewnie się potem wywali. Wobec tego, aby ułatwić melomanom życie, postanowiłem wybrać dziesięć aplikacji, które na różne sposoby ułatwiają życie muzyka.
Spis treści
Zanim jednak przejdziesz do lektury, miej na uwadze, że poniższe pozycje przeznaczone są raczej dla uczniów szkół muzycznych (zwłaszcza początkowych lat) i osób uczących się grać, śpiewać w ogóle, aniżeli dla użytkowników, którzy lubią testować odtwarzacze muzyczne czy aplikacje służące identyfikowaniu utworów. Mimo to zapraszam do zapoznania się z całym materiałem.
1. Pro Metronome – zaawansowany (ale nie skomplikowany) metronom
Umówmy się – nie można być muzykiem bez metronomu, zwłaszcza jeżeli dopiero stawia się w tym światku kroki. A do tego celu w przypadku iPhone’ów najlepiej nadaje się Pro Metronome. Owa aplikacja, poza oczywistym wystukiwaniem rytmu według wskazanego tempa (wyrażanego w BPM), w darmowej wersji umożliwia:
- wybór jednego z 13 dostępnych dźwięków wystukiwania rytmu,
- wskazywanie tempa na podstawie uderzeń palcem w przycisk TAP,
- korzystanie z trybu Color Mode wyświetlającego każde uderzenie,
- pracę w tle.
Jednak jeżeli ktoś pokusi się o wykupienie pełnej wersji Pro Metronome poprzez system in-app (koszt: 2,69 euro), to uzyska dostęp do nastepujących funkcji:
- działanie w trybie horyzontalnym,
- wskazywanie tempa przy użyciu diody LED,
- wskazywanie tempa przy użyciu wibracji,
- wskazywanie tempa dla nieregularnych grup rytmicznych (np. trioli),
- wskazywanie tempa w polirytmii;
- zapisywanie często używanych oznaczeń.
Aplikacja jest banalna w obsłudze – na ekranie głównym wyświetlane jest koło, którego przekręcanie skutkuje wyznaczaniem interesującego nas tempa. U góry zaś widoczny jest niewielki pulpit, na którym zaznaczone są wszystkie parametry „pukania” wraz aktywnymi funkcjami dodatkowymi. Nic więcej nie należy robić – wszystko dostępne jest pod ręką.
Jeżeli więc ktoś oczekuje czegoś więcej niż samego wystukiwania rytmu, to Pro Metronome będzie strzałem w dziesiątkę. W innym przypadku nie trzeba sobie utrudniać życia i wystarczy ściągnąć z App Store’a jeden z wielu metronomów, którego zadaniem jest wyłącznie stukanie w określonej przez użytkownika wartości BPM. Podobnie jak te pozycje, Pro Metronome w wersji podstawowej dostępna jest w sklepie Apple’a za darmo.
2. Cleartune – profesjonalny tuner
Cleartune jest tunerem chromatycznym, który zasługuje na waszą uwagę dzięki swojej prostocie, a zarazem profesjonalizmowi. Aplikacja, jeżeli oczywiście dobrze przyłożysz iPhone’a do instrumentu, określa dźwięk z dokładnością do 0,01 półtonu. Oprócz tego umożliwia odtwarzanie dźwięku odpowiadającego wybranej częstotliwości i uwzględnia podczas strojenia transponowanie instrumentów. Jeżeli więc Twoje ucho jeszcze nie jest na tyle sprawne, aby pozwoliło Ci stroić instrument bez posiłkowania się dodatkowymi narzędziami, to instalacja jakiegoś tunera jest zdecydowanie wskazana, a moim zdaniem Cleatune w tej kwestii realizuje się doskonale.
Aplikacja dostępna jest w App Store za 3,59 euro.
3. Ultimate Guitar Tabs – prawie milion tabulatur gitarowych w jednym miejscu
Gdy zaczynałem swoją przygodę z gitarą, to strona internetowa Ultimate Guitar Tabs ciągle była na moim pasku ulubionych zakładek. To dlatego, że na stronie tej można znaleźć gitarowe tabulatury dla wielu popularnych utworów. UGT jest serwisem, w którym każdy może zamieścić swoje tabulatury dla interesującego go utworu i tym samym witryna dysponuje tabami do ponad 400 000 utworów, z których można skorzystać na gitarach oraz ukulele.
Aplikacja ma bardzo estetyczny interfejs i pozwala zapisywać wybrane tabulatury do przeglądania offline. Ponadto oferuje podstawowy pakiet gitarzysty, czyli: tuner, metronom i wykaz prawie 2 mln chwytów. Jeżeli więc dopiero zgłębiasz tajniki grania na gitarze, a także jesteś profesjonalnym gitarzystą, to myślę, że aplikacja Ultimate Guitar Tabs naprawdę może ci się przydać.
Omawiana pozycja dostępna jest w App Store za 2,69 euro.
4. Fingering – wykaz chwytów dla instrumentów dętych drewnianych i dętych blaszanych
Oczywiście muzykowanie to nie tylko gitara, śpiew i pianino. W orkiestrze symfonicznej, obok smyczków, najważniejsze są instrumenty dęte, w skład których wchodzi przynajmniej kilkanaście różnych pozycji. Jeżeli grasz na którymś z tych instrumentów, a w zasadzie rozpoczynasz z nim przygodę, to bardzo przydatna może się okazać aplikacja Fingering, która jest rewelacyjnym zestawem chwytów dla większości instrumentów dętych blaszanych oraz drewnianych.
W Fingering znajdziesz chwyty dla: fletów, oboju, rożka angielskiego, fagotu i kontrafagotu, saksofonu, rogu angielskiego, trąbki puzonu, waltorni, sakshornu i tuby. Fingering zapewnia również chwyty dla instrumentów występujących w więcej niż jednym stroju. Co więcej, jeżeli do wydobycia konkretnego dźwięku prowadzą różne kombinacje palcowe, to fakt ten również jest uwzględniany w Fingering i aplikacja pozwala wówczas wyświetlić alternatywne chwyty. Co więcej, Fingering oferuje również odtwarzanie plików dźwiękowych, przedstawiających dany chwyt.
Choć Fingering nie należy do najpiękniejszych aplikacji, to jednak swoje zadanie realizuje w stu procentach. Niestety, nie należy ona również do najtańszych, bo kosztuje 8,99 euro, jednak jeżeli ktoś potrzebuje kompletnego wykazu chwytów dla więcej niż jednego isntrumentu dętego, to Fingering będzie jak znalazł.
5. Drum School – nauka gry na perkusji
W tego typu zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć aplikacji, która pomoże w nauce gry na perkusji. Drum School to wykaz rozmaitych styli grania na perkusji, z których korzystać mogą zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy. Każdy styl jest dokładnie opisany oraz nagrany w wysokiej jakości, abyś mógł sprawdzić jak on wygląda. Ponadto w aplikacji dostępna jest sekcja Technique, która służy szkoleniu różnych (aż 12) technik grania na perkusji.
Twórcy Drum School najwyraźniej za punkt honoru wzięli sobie stworzenie aplikacji, która niemal za rączkę poprowadzi początkujących perkusistów po różnych zakamarkach tego rzemiosła. Wszystkie ułożenia strąk i stóp zostały dokładnie opisane tekstowo oraz zaprezentowane na wideo, więc nie ma szans, aby korzystając z DS mieć problem ze zrozumieniem czegokolwiek (chyba że ktoś nie rozumie angielskiego).
W przeciwieństwie do opisanej wyżej Fingerings, Drum School wygląda bardzo profesjonalnie, a menu aplikacji jest przejrzyste i intuicyjne. Jeżeli więc zaczynasz przygodę z perkusją i dysponujesz iPhone’em lub iPadem, to koniecznie powinieneś zainteresować się tą aplikacją – dostępna jest w App Store za 5,49 euro.
6. Learn Piano HD – wprowadzenie do nauki gry na pianinie
Pianino (lub fortepian) to jeden z najczęściej wybieranych instrumentów – bardzo często można spotkać się z tym, że ktoś bardzo chciałby umieć grać na pianinie czy właśnie fortepianie. Nic nie stoi na przeszkodzie – książki, nuty i sam instrument na początek powinny wystarczyć, jednak ja ze swojej strony dorzuciłbym jeszcze aplikację Learn Piano HD. Tutaj bowiem znajdziesz kilkadziesiąt różnych filmików instruktażowych, w których krok po kroku nauczysz się grania gam z odpowiednim palcowaniem, pojawią się tutaj progresje, podział na lewą rękę i prawą, gamy molowe i durowe oraz proste melodie do zagrania w oparciu o przyzwojoną na wideo wiedzę.
Learn Piano HD nie sprawi, że będziesz biegle przebierał palcami po klawiaturze fortepianu, jednak na pewno ułatwi ci dojście do tego celu. Aplikacja Learn Piano HD z wideoporadnikami dostępna jest w App Store za jedyne 1,79 euro. Warto przy tym zauważyć, że filmiki dostępne są również bezpośrednio na stronie autora pod tym adresem i za dostęp do nich nie trzeba nic płacić.
7. Tenuto – kształcenie słuchu i zasad muzyki
Osoby, którym marzy się zajmować muzyką „na poważnie”, niestety, muszą znać podstawowe zasady muzyki i ćwiczyć w odniesieniu do nich swój muzyczny słuch. I o ile wiedza dostępna jest w podręcznikach (w tym miejscu polecam książkę „Teoria Muzyki” Liliany Zganiacz-Mazur), o tyle ja pragnę zwrócić uwagę na aplikację Tenuto, która we wspaniały sposób pozwala ćwiczyć to, co przeczyta się w podręcznikach.
Tenuto to aplikacja, dzięki której poćwiczysz rozpoznawanie nut, akordów, interwałów oraz gam – zarówno poprzez wyświetlanie notacji na klawiaturze fortepianowej i gryfie, jak i poprzez odpowiednie odsłuchiwanie.
Aplikacja nie należy do zbyt zaawansowanych pozycji, jednak jeżeli jesteś na etapie rozpoznawania dominant septymowych w przewrotach lub akordów durowych bądź molowych, to na obecnym etapie nauki Tenuto bardzo ci się przyda. Aplikacja dostępna jest w App Store za 3,59 euro.
8. Quinterval – proste koło kwintowe
Nieodłącznym elementem zasad muzyk jest koło kwintowe, które – nie oszukujmy się – każdy uczeń szkoły muzycznej II stopnia oraz studiów muzycznych musi po prostu znać. Natomiast jeżeli z różnych powodów przyswojenie tych kilku ciągów znaków przychodzi ci z niebywałym trudem, to zainstaluj aplikację Quinterval, która w przejrzysty sposób prezentuje koło kwintowe wraz z odpowiadającymi tonacjom rozpiskami gam.
Aplikacja Quinterval czeka bezpłatnie w App Store.
9. forScore – wspaniałe zarządzanie nutami
Natomiast jeżeli twoje muzykowanie jest już na względnie zaawansowanym poziomie i grywasz już jakieś przyzwoite rzeczy, to pewnie doskonale wiesz, jak bardzo denerwująca jest zabawa z zeszytami nutowymi i z kserówkami, które znaleźć można u ciebie nie tylko w szufladach biurka, ale pewnie też w plecaku, szkolnej szafce czy w innych miejscach, w których nuty na pewno nie powinny się znajdować.
W każdym razie w App Store dostępna jest aplikacja forScore dla iPadów, która sprawa, że organizacja nut jest czymś wspaniałym. Dzięki tej pozycji nie tylko uporządkujesz swoje nuty zapisane w plikach .PDF, ale także, jeżeli dojdzie do ich odczytywania, będziesz mógł nanieść na nie przeróżne notatki i adnotacje oraz skorzystać z podręcznego metronomu.
Aplikacja oferuje bardzo „czysty” interfejs, z którym praca powinna przypaść do gustu każdemu. Nieważne więc na czym grasz – jeżeli tylko korzystasz z zapisu nutowego na co dzień i masz iPada, to czym prędzej powinieneś zaopatrzyć się w forScore. Aplikacja kosztuje 5,99 euro.
10. GarageBand – tworzenie muzyki z sampli i nie tylko
W muzycznym zestawieniu aplikacji z App Store’a nie mogło zabraknąć oczywiście GarageBand. Jest to kultowa już aplikacja, która przyda się wszystkim użytkownikom trudniącym się tworzeniem muzyki w oparciu o sample i wirtualne instrumenty. W oryginalnym pakiecie dostępne są nie tylko próbki dźwięków z popularniejszych instrumentów, ale można również nagrać własne ścieżki przy użyciu wirtualnego pianina, perkusji czy gitar. Korzystając z GarageBand nie potrzeba znać nut. Aplikacja jest dosyć zaawansowanym narzędziem oferującym nie tylko możliwość „przestawiania” sampli, ale również ich szczegółowego filtrowania, zarządzania tempem czy nawet poszczególnymi nutami. Oczywiście znajdziemy tu również takie funkcje jak możliwość implementacji własnych dźwięków, opcję dzielenia się dokonaniami ze znajomymi przez portale społecznościowe oraz możliwość zapisywania utworzonych kompozycji w iCloud.
Jeżeli ktoś wcześniej nie miał w ogóle do czynienia z GarageBand, to – trzeba przyznać – przyzwyczajenie się do tej aplikacji będzie trochę trwało, niemniej gwarantuję, że po czasie każdy uzna GarageBand jako kapitalne źródło muzycznej rozrywki. Ułatwieniem podczas pierwszych podrygów z GarageBand może być to, że, w przeciwieństwie do wszystkich opisanych wyżej aplikacji interfejs aplikacji jest kompletnie spolszczony.
Aplikacja dostępna jest w App Store za 4,99 euro i uruchomisz ją nie tylko na iPadzie, ale także iPhonie
Reasumując
Trudno w tego typu zestawieniu wszystkim „dogodzić”. Prezentując takie, a nie inne aplikacje chciałem zwrócić uwagę na różnorodność w dostępność rozmaitych narzędzi, które na wiele sposobów ułatwiają rozwijanie muzycznego talentu. Jeżeli jesteś – przykładowo – oboistą lub skrzypkiem, gwarantuję ci, że znajdziesz w App Store dziesiątki (o ile nie setki) aplikacji, które w różny sposób ułatwią ci naukę. Wystarczy dobrze zapuścić żurawia w sklepie Apple’a i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.