Aby paść ofiarą wirusa używając iOS-a trzeba co najmniej cudu. Mimo to w App Store dostępnych jest wiele aplikacji, które na różne sposoby zwiększają bezpieczeństwo użytkowników korzystających z mobilnego systemu Apple’a. Postanowiłem wybrać dziewięć takich pozycji i pokrótce Wam je opisać.
1. Znajdź mój iPhone
Absolutny nr 1 jeżeli chodzi o aplikacje oferujące dodatkowe bezpieczeństwo na iOS-ie. Dzięki tej aplikacji (udostępnianej zresztą przez samego Apple’a) przede wszystkim w prosty i szybki sposób zlokalizujesz na mapie wszystkie urządzenia, które przypisane są do twojego Apple ID i korzystają z usługi Znajdź mój iPhone. Gdy uda się (wymagane połączenie z internetem) określić położenie (np. iPhone’a), to będzie można go zdalnie zablokować kodem, wymazać jego zawartość, wyświetlić na nim wiadomość dla potencjalnego znalazcy lub odtworzyć na nim dość denerwujący, donośny dźwięk umożliwiający znalezienie telefonu. Instalacja tej darmowej aplikacji jest wręcz obligatoryjna dla każdego, kto korzysta z przynajmniej jednego urządzenia Apple’a, nie wspominając o posiadaniu całej rodzinie „jabłek”. Warto dodać, że nawet jeżeli masz tylko jedno iUrządzenie do dyspozycji, to nawet gdy zgubisz swojego iPhone’a, będziesz mógł próbować zlokalizować go poprzez witrynę iCloud.com
Znajdź mój iPhone dostępna jest w App Store za darmo.
2. Lookout
Firma Lookout Seciruty najwyraźniej wyszła z założenia, że oferowane przez Apple’a narzędzia są niewystarczające i proponuje użytkownikom niemal analogiczny pakiet funkcji co aplikacja Znajdź mój iPhone. Dzięki Lookout również będziesz mógł zlokalizować swojego iPhone’a lub iPada na mapie. Ciekawą funkcją tego narzędzia jest wyświetlanie ostatniej pomyślnej lokalizacji urządzenia, co może się okazać nieocenione w sytuacji, gdy np. iPhone’owi rozładuje się bateria. Ponadto darmowa wersja pakietu pozwala wykonywać automatyczne kopie bazy kontaktów. Od strony komputera zaś, jako narzędzia nadzorującego pracę Lookout w mobilnym iUrządzeniu, możesz można zdalnie pobierać kopię kontaktów oraz wykonywać połączenie głosowe do powiązanego urządzenia. A jeżeli zdecydujesz się opłacać dostęp do aplikacji za 30 dolarów rocznie, to będziesz mógł również wykonywać kopie zdjęć, zarządzać trzema urządzeniami w usłudze Lookout, a także – gdy administratorzy usługi zidentyfikują podejrzane działanie – korzystać ze specjalnego trybu Thief Mode.
Lookout dostępna jest w App Store za darmo.
3. Kaspersky Safe Browser
Od dłuższego czasu w App Store dostępna jest wyjątkowo „bezpieczna” przeglądarka Kaspersky Safe Browser, którą warto zainstalować na każdym iPadzie, do którego mają dostęp dzieci. Jak przeczytamy w App Store, KSB zapewnia aktywną ochronę anti-phishingową, osłonę przed podejrzanymi adresami i – co najważniejsze – oferuje zaawansowane filtrowanie treści. Korzystając z Kaspersky Safe Browser nie ma mowy, abyś uzyskał dostęp do stron, które prezentują materiały dla dorosłych, materiały związane z alkoholem, przemocą, narkotykami, hazardem, kwestiami religijnymi, a nawet zwykłymi newsami ze świata – filtrami można dokładnie zarządzać poprzez odpowiedni panel konfiguracji. Autorzy programu zaznaczają, że współpracują z najpopularniejszymi wyszukiwarkami internetowymi jak Google, Bing czy Yahoo.
Kaspersky Safe Browser dostępna jest w App Store za darmo.
4. F-Secure Safe Browser
F-Secure to druga w tym zestawieniu przeglądarka internetowa, która ma zagwarantować nam jeszcze większe bezpieczeństwo podczas przeglądania sieci. Autorzy aplikacji zapewniają, że podczas jej używania mamy do czynienia ze specjalnym mechanizmem działającym w chmurze, który na bieżąco analizuje nasze działania pod kątem bezpieczeństwa. Oprócz tego znajdziemy tu takie funkcje jak wyszukiwanie na stronie, łatwe przełączanie między uruchomionymi kartami, widok komputerowy, możliwość dzielenia się informacją o aktualnej lokalizacji ze znajomymi oraz „ochronę bankową”, która ma jeszcze bardziej chronić nas podczas korzystania serwisów transakcyjnych.
F-Secure Safe Browser dostępna jest w App Store za darmo.
5. Avira Mobile Secirity
Podobnie jak Znajdź mój iPhone oraz Lookout, ta pozycja oferuje możliwość lokalizowania zawieruszonego urządzenia poprzez funkcję „scream”. Ale poza tym ciekawą możliwością Aviry jest skanowanie aktualnie uruchomionych procesów w celu wyłapania jakichś podejrzanych zachowań. Oprócz tego aplikacja informuje użytkownika o tym, czy używany przez niego system jest możliwie najnowszy oraz czy próbowano na nim dokonać jailbreaku. Czwartą zapchajdziurą w przypadku tego pakietu jest możliwość przechowywania zdjęć i wideo w chmurze – producent przeznaczył na ten cel po 5 GB dla każdego użytkownika. Tę aplikację spośród innych pozycji w tym zestawieniu wyróżnia naprawdę przyjemny, aktualny i prosty interfejs.
Avira Mobile Security dostępna jest za darmo w App Store.
6. Private Photo Vault
Private Photo Vault bez potrzeby odblokowywania systemu oferuje możliwość ukrycia zdjęć przed wścibskimi znajomymi. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji zostaniesz zmuszony do utworzenia kodu dostępu, o który będziesz proszony za każdym razem gdy będziesz chciał uzyskać dostęp do ukrytych zdjęć. Następnie w zakładce Import utwórz nowy folder i naciśnij plusika w górnym rogu ekranu aby importować zdjęcia z domyślnej biblioteki iOS-a. Gdy akcja ta zostanie pomyślnie zakończona, wszystkie wybrane przez ciebie zdjęcia będą widoczne w Private Photo Vault, a te w standardowej galerii będziesz mógł swobodnie usunąć. Dana pozycja oferuje również szereg funkcji pozwalających zarządzać zdjęciami i folderami, a także pozwala korzystać z różnych mechanizmów synchronizacji zabezpieczonych materiałów. A jeżeli boisz się, że w zapomnisz kodu dostępowego do aplikacji (a co za tym idzie – zdjęć), to możesz skorzystać ze specjalnego mechanizmu odzyskiwania hasła na maila.
Private Photo Vault dostępna jest w App Store za darmo.
7. 1Password
Absolutna klasyka, jednak jako że ja z tej aplikacji nie korzystam, postanowiłem ulokować ją dopiero na 7. pozycji. 1Password – jak sama nazwa sugeruje – umożliwia przechowywanie najrozmaitszych haseł, PIN-ów, a nawet numerów kart płatniczych. Ciekawą funkcją 1Password jest pomoc przy tworzeniu unikalnych, naprawdę bezpiecznych haseł. Wszystkie dane przechowywane przez tę aplikacje szyfrowane są 256-bitową metoda AES. A jeżeli korzystasz z 1Password na więcej niż jednym urządzeniu, to aplikacja bez problemu synchronizuje przechowywane dane, a także tworzy ich bezpieczne kopie w iCloud oraz podczas tworzenia kopii zapasowej w iTunes.
1Password dostępna jest w App Store za 15,99 euro.
8. TunnelBear VPN
TunnelBear VPN to narzędzie, które sprawia, że normalnie niedostępne w „polskim internecie” treści nagle stają się dostępne. Aplikacja najzwyczajniej w świecie wykorzystuje zewnętrzne serwery VPN, dzięki czemu nagle możemy stać się użytkownikami z Ameryki i oglądać seriale z Netflixa w iPhonie czy iPadzie. TunnelBear VPN to także większy poziom prywatności podczas przeglądania sieci – jeżeli niekoniecznie chcesz się legitymować swoim prawdziwym IP i nie chcesz aby śledziły cię rozmaite reklamy, to TunnelBear VPN z takimi problemami rozprawia się wyśmienicie. Problemem jednak podczas korzystania z tego narzędzia jest nieznacznie spowolniona prędkość transferu oraz ograniczenie ilości transferu – za darmo możemy przesłać 500 megabajtów. Za 2,99 dolara będzie jednak można przesyłć ile się chce.
TunnelBear VPN dostępny jest w App Store za darmo.
9. Watch Over Me
Choć funkcjonalność Watch Over Me również można zakwalifikować do działu Bezpieczeństwo, to jednak chroni ona nie tylko smartfona, ale przede wszystkim użytkownika. Zadaniem tej aplikacji bowiem śledzenie nas podczas porannych porwótów z imprez czy generalnie podczas przemieszczania się po nieznanych, niebezpiecznych miejscach. Gdy zdecydujemy się podjąć spacer po podejrzanej dzielnicy, należy aktywować w Watch Over Me specjalny mechanizm śledzenia oraz określić ile mniej więcej zajmie nam pokonanie niepokojącego odcinka. Jeżeli po upłynięciu wyznaczonego czasu nie zameldujemy się na miejscu zakańczając śledzenie, aplikacj aautomatycznie wyśle na wskazany wcześniej numer SMS-a, że nie udało nam się dotrzeć na miejsce. Wiadomość zostanie również automatycznie wysłana gdy znajdziemy się w miejscu docelowym, ale zapomnimy dezaktywować wciąż działający mechanizm. Ponadto aplikacja oferuje specjalny tryb niebezpieczeństwa – aktywuje się go potrząsając urządzeniem i od tergo momentu rozpocznie się rejestrowanie wideo. Istnieje również możliwość oznacznia miejsc typu Dom, Szkoła, aby po znalezieniu się w takim miejscu Watch Over Me przestała nas śledzić.
Watch Over Me dostępna jest w App Store za darmo.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.