iPhone nie jest, niestety, stworzony do tego, aby wykorzystywać jego pamięć jako zewnętrzny dysk, a przynajmniej Apple oficjalnie takiej możliwości nie zapewnia. Istnieją za to inne, mniej oficjalne sposoby, które na różny sposób zamienią iPhone’a w zewnętrzny dysk flash i nie wymagają do tego odblokowywania oprogramowania.
W App Store nietrudno jest wpaść na aplikację, która reklamuje się jako proste narzędzie zamieniające iPhone’a w pendrive’a. Ale nie dajcie się oszukać – regulamin sklepu Apple’a nie pozwala na publikację tego typu pozycji i najczęściej są to tylko pieniądze wyrzucane w błoto. Nie oznacza to jednak, że nie da się przenosić innych plików niż multimedialne poprzez iPhone’a. Jest to jak najbardziej możliwe: zarówno poprzez wykorzystanie sieci Wi-Fi, jak i zwykłe połączenie USB z komputerem.
Przedstawiając poniższe rozwiązania cały czas posługuję się pojęciem iPhone, jednak można je zastosować również na iPadzie oraz iPodzie touch.
iPhone – chmura – komputer
Jest to najbardziej upowszechniony sposób dzielenia się plikami (zwłaszcza tymi mniejszymi) między smartfonami i komputerami. Na celownik weźmy tutaj Dropboxa – usługa ma swoje aplikacje dla wszystkich popularniejszych systemów na rynku, dzięki czemu, przenosząc w iPhonie zdjęcie, dokument, muzykę czy wideo do udostępnianego folderu, aplikacja eksportuje go na serwery, a stamtąd można go pobrać niemal na każdym smartfonie i komputerze. Wkrótce też Apple zamieni swojego iClouda w iCloud Drive, co pozwoli udostępniać nie tylko pliki systemowe, ale dosłownie wszystko.
Zobacz również | 7 najlepszych chmur dla iOS-a >>
Plusem takiego rozwiązania jest bez wątpienia wygoda – wystarczy przeciągnąć plik w jedno miejsce, a po chwili będzie on dostępny dla każdego. Jednak często przestrzeń dyskowa okazuje się niewystarczająca, a do tego schody mogą się zacząć kiedy korzystamy z wolnego łącza internetowego.
iPhone – Wi-Fi – komputer
Możliwe jest przesyłanie dowolnych plików między komputerem a iPhone’em poprzez Wi-Fi, jednak w tym przypadku należy zainstalować dodatkową aplikację – polecam PhoneDrive. Po stronie komputera (podłączonego do tej samej sieci) wystarczy jedynie dostęp do przeglądarki internetowej.
PhoneDrive, działając w swojej piaskownicy, pozwala wypełnić wolną przestrzeń dyskową iPhone’a dowolnymi plikami, zamieniając smartfona Apple’a w zewnętrzny dysk Wi-Fi. Możesz również w ten sposób przesyłać pliki między dwoma urządzeniami z iOS-em – wystarczy, że PhoneDrive będzie na nich zainstalowana.
Chcąc ulokować w iPhonie pliki z komputera, naciśnij przycisk synchronizacji w PhoneDrive, a następnie wybierz opcję Mac/PC File Transfer – spowoduje to wyświetlenie okna z adresami internetowymi. Wybierz ten z cyframi (najczęściej ma formę typu: http://192.168.0.11) i wpisz go w polu adresu przeglądarki na komputerze – uzyskasz dzięki temu dostęp do charakterystycznego menedżera plików, wyświetlającego zawartość dysku, w który zamieniono iPhone’a poprzez PhoneDrive.
Chcąc ulokować plik w iPhonie, zwyczajnie przeciągnij i upuść go na charakterystycznym kwadraciku w oknie przeglądarki. Prędkość przesyłania będzie uzależniona od mocy twojego routera i siły zasięgu obu urządzeń. Natomiast jeżeli będziesz chciał jakiś materiał z PhoneDrive’a pobrać na komputer, wystarczy go zaznaczyć i wybrać opcję Download.
Nie ma problemu z otwieraniem przesłanych plików bezpośrednio w iPhonie – jeżeli tylko rozszerzenie jest zgodne z tym, co domyślnie obsługuje system Apple’a, PhoneDrive pozwoli takowe pliki podejrzeć.
Generalnie PhoneDrive jest dosyć fajnym rozwiązaniem, jednak co poniektórym może się wydać ono przekombinowane. Nie jest za to tak ograniczające jak korzystanie z chmur, a poza tym wszystko dzieje się stacjonarnie, więc nie trzeba się też martwić o prywatność. Potencjalne ograniczenia? Cena instalacji PhoneDrive’a (1,99 dolara, choć dostępna jest wersja bezpłatna z limitem przechowywania maksymalnie 10 plików) oraz router niezapewniający szybkich transferów.
Pobierz PhoneDrive z App Store >>
iPhone – kabel – komputer
Trzecim, chyba najlepszym spośród zaprezentowanych w tym zestawieniu sposobów, jest transferowanie danych między komputerem a iPhone’em przy pomocy kabla USB. Nie wykonuje się jednak tego przy pomocy iTunesa – polecam programy iExplorer lub iTools. Działają one podobnie i są dostępne za darmo (a przynajmniej dopóki nie chce się wykonywać bardziej zaawansowanych czynności niż przenoszenie plików do iPhone’a).
iTools
iTools jest rozbudowanym narzędziem pozwalającym zarządzać multimediami zapisanymi w smartfonie lub tablecie Apple’a. Można sprawdzić listę kontaktów, zainstalowane aplikacje, podejrzeć zdjęcia, muzykę, dźwięki, notatki oraz – co najbardziej nas dzisiaj interesuje – można korzystać z funkcji USB Disk, która zamienia iPhone’a w coś na kształt pendrive’a.
Chcąc skopiować jakieś pliki do urządzenia, zainstaluj iTools (Windows/OS X), podłącz urządzenie do komputera, uruchom program i wybierz zakładkę Files, a następnie USB Disk. Spowoduje to wyświetlenie prostego menedżera plików. Aby rozpocząć kopiowanie, po prostu przeciągnij i upuść interesujące cię materiały na oknie programu. Chcąc ściągnąć pliki z powrotem na komputer, wystarczy zaznaczyć konkretne pozycje i przeciągnąć je na pulpit lub wybrać opcję Import.
iExplorer
Podobnie jak iTools, iExplorer również jest względnie rozbudowanym pakietem narzędzi pozwalającym zarządzać zawartością iPhone’a. Jednak poza podejrzeniem multimediów można też sprawdzić bazę SMS-ów, rejestry połączeń, dane Safari czy pozycje kalendarza. Można też oczywiście skopiować poprzez ten program pliki na pokład iPhone’a i korzystanie z tego mechanizmu jest znacznie przyjemniejsze niż w przypadku iTools.
iExplorer pozwala zamontować dowolny folder znajdujący się w urządzeniu jako zupełnie odrębny dysk komputera. Jeżeli chcesz więc stworzyć w pamięci smartfona folder, który będzie pełnił rolę pamięci flash, uruchom iExplorera, wybierz po lewej stronie zakładkę Media, kliknij prawym przyciskim myszy na Documents (możesz wybrać inny folder, ale polecam akurat ten, bo jest pusty) i wybierz opcję Mount as Drive.
Od tej pory, za każdym razem gdy iPhone będzie podłączony do komputera, a iExplorer uruchomiony, wskazany wcześniej folder będzie automatycznie montowany jako dysk zewnętrzny, na którym swobodnie można zamieszczać pliki i dowolnie nimi zarządzać.
Minusem obu przedstawionych wyżej programów jest to, że nie da się zrobić z iPhone’a pendrive’a jeżeli nie zainstaluje się dodatkowego oprogramowania. Mimo to uważam, że korzystanie z iExplorera, przynajmniej jeżeli chce się wykorzystywać iPhone’a jako pamięć zewnętrzną, jest najwygodniejszym rozwiązaniem.
Jailbreak
Jeżeli masz swobodny dostęp do Cydii, to możesz w niej znaleźć wiele narzędzi, które bezpośrednio zamieniają iPhone’a w pendrive’a, pozwalając ci określić, jak komputer ma identyfikować podłączane kablem urządzenie. Oczywiście takie rozwiązanie jest absolutnie najlepsze ze wszystkich, jednak – niestety – nie każdy może sobie pozwolić na odblokowanie iOS-a.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.