Zanim jednak przejdziesz dalej, spróbuj na własną rękę znaleźć dobry dyktafon w App Store. 70 proc. z nich wizualnie wciąż nawiązuje do iOS-a <7, kolejne 20 proc. to wynalazki, na które nie da się nawet patrzeć, 5 proc. aplikacji nie jest przygotowana do pracy na 4-calowych ekranach iPhone’a, a ta pozostała część to płatne i darmowe dyktafony, których instalację jako tako można rozważyć. Oczywiście są to moje luźne szacunki, ale sądzę, że wiernie oddają to, co dzieje się na rynku rejestratorów dźwięku na iOS-a.
W każdym razie, po zainstalowaniu kilkunastu różnych aplikacji, postanowiłem wybrać 8 najciekawszych z nich, darmowych, które – wierzę – godnie zastąpią apple’owski Dyktafon z iOS 7.
Bardzo prosta w obsłudze, elegancka aplikacja, która poza samą funkcją rejestrowania dźwięku, możliwością określenia jego jakości (good – 11,025 kHz, better – 22,05 kHz oraz best – 44,10 kHz), opcją wysłania nagrania mailem oraz wsparciem dla iTunes File Sharing nie oferuje nic więcej. Po jej uruchomieniu wystarczy określić nazwę nagrania oraz jego jakość, a następnie nacisnąć Press to record aby rozpocząć rejestrowanie. W trakcie zbierania materiału na ekranie będzie wyświetlona godzina (w systemie 12-godzinnym), wybrana jakość, oczywiście czas nagrywania oraz szacowana wielkość plików. W wersji premium (1,99 dol.) dodatkowo otrzymujemy możliwość udostępnienia nagrania w Dropboxie oraz w serwisie SoundCloud, a także pozbywamy się reklam.
Pobierz iTalk Recorder z App Store >>
Ta pozycja swoim wyglądem bardzo przypomina systemowy Dyktafon, jednak nawet jej bezpłatna odsłona oferuje znacznie więcej niż propozycja od Apple’a. Smart Recorder 7 również pozwoli określić jakość nagrania, określić tryb (mono/stereo), umożliwi skorzystanie z autopauzy, software’owego zwiększenia głośności, przyspieszonego odtwarzania, a nawet pozwoli określić jeden z wielu formatów, w jakim zostanie zapisany plik wyjściowy. Choć jej interfejs jest nieco niedbały, myślę, że z uwagi na oferowany przez nią wachlarz funkcji nie ma co wybrzydzać. Jeżeli poszukujesz funkcjonalnego, a nawet nieco zaawansowanego rejestratora dźwięku, warto zainstalować Smart Recordera 7.
Pobierz Smart Recorder z App Store >>
Recorder Lite, choć nie jest minimalistyczny i nie wygląda jak Dyktafon iOS-a 7, to jego stylistyka i tak jest do zaakceptowania. Aplikacja w bezpłatnej wersji oferuje możliwość wyboru jakości, formatu, możliwość skorzystania z rejestrowania interwałowego, blokowanie dostępu hasłem oraz specyficzny menedżer plików mający ułatwić zarządzanie nagraniami, ale on moim zdaniem bardziej przeszkadza, niż pomaga. Dopłacając 1,79 euro odblokujesz takie funkcje jak nielimitowane rejestrowanie (w wersji bezpłatnej ograniczone do 3 minut), uaktywnisz przyciski kontrolujące odtwarzanie, będziesz mógł skorzystać z funkcji przycinania audio oraz uaktywnisz wsparcie dla chmur. Jest to nieco inna pozycja od wyżej zaprezentowanych i jednak też przeznaczona jest dla tych bardziej wymagających użytkowników.
Pobierz Recorder App Lite z App Store >>
Zanim zauroczysz się tą aplikacją, ostrzegam, że w swojej bezpłatnej postaci pozwala ona rejestrować audio o długości nieprzekraczającej minuty. Aplikacja ta jest niebywale prosta w obsłudze. Jak widać na zaprezentowanych wyżej grafikach, Voice Recorder Free oferuje praktycznie trzy przyciski służące zarządzaniu rejestrowaniem: przycisk od rozpoczęcia nagrywania, od zatrzymania oraz przycisk od odtwarzania zarejestrowanego materiału, a nagrania dostępne są w zakładce Ostatnie. Przy każdym pliku audio wyświetlana jest informacja o jego długości, wielkości pliku oraz dacie utworzenia. Odblokowanie nielimitowanego rejestrowania kosztuje jedyne 1,79 euro. Voice Recorder Free zdecydowanie jest najprostszą w tym zestawieniu aplikacją, której prawdę mówiąc niczego nie brakuje.
Pobierz Voice Recorder Free z App Store >>
W Instant Audio Recorder również postawiono na prostotę, choć narzędzie jest bardziej rozbudowane, niż zaprezentowany wyżej Voice Recorder Free. Instant Audio Recorder, poza oczywiście rejestrowaniem audio, pozwala, określić, który mikrofon ma uczestniczyć w nagrywaniu, możesz pauzować rejestrowanie materiału, określić jakość nagrania oraz skorzystać z funkcji automatycznego rejestrowania od razu po uruchomieniu aplikacji. Ponadto, jeżeli chodzi o odtwarzanie zromadzonego materiału, skorzystamy z funkcji odtwarzania w pętli oraz obsługi dla AirPlay. Darmowa wersja uniemożliwia przechowywanie więcej niż pięciu nagrań, nie pozwala eksportować audio przez iTunes File Sharing, wyświetla reklamy, nie pozwala zarządzać jakością nagrań oraz przesyłane z aplikacji nagrania nie mogą zajmować więcej niż 10 MB. Pełna licencja kosztuje 2,69 euro.
Pobierz Instant Audio Recorder z App Store >>
Ten rejestrator dźwięku różni się nieco od innych aplikacji w tym zestawieniu. W przypadku tego narzędzia mamy do czynienia ze swojego rodzaju organizerem notatek dźwiękowych. Autor eXtra Voice Recordera skupił się bardziej na tym, aby zapewnić nie prosty dyktafon, ale w miarę profesjonalne narzędzie, idealnie spisujące się podczas przeprowadzania wywiadów. Podczas rejestrowania można dodawać specjalne tagi z własnymi notatkami, które są odpowiednio oznaczane czasowo – ilość takich adnotacji jest nieograniczona. Sporządzone notatki głosowe można sortować w specjalnych folderach, co szczególnie może się przydać osobom często przeprowadzającym wywiady. W ustawieniach można jedynie zarządzać jakością nagrania, ale nie wydaje mi się aby były potrzebne w tym przypadku jakiekolwiek dodatkowe opcje. Pełna licencja, kosztująca 0,89 euro, służy jedynie usunięciu reklam, których tak naprawdę nie zaznałem (co widać na screenach) w wersji bezpłatnej.
Pobierz eXtra Voice Recorder z App Store >>
Recordium, podobnie jak eXtra Voice Recorder, też skupia się na tym, aby ułatwić ci zarządzanie nagranymi wykładami czy innymi ważnymi spotkaniami. Aplikacja bardzo fajnie wygląda i oferuje (w bezpłatnej wersji) możliwość zarządzania jakością i formatem nagrania i pozwala określić, aby iPhone nie „zasypiał” podczas rejestrowania. Dodatkowo, po uiszczeniu niemal siedmiu euro uzyska się dostęp do takich funkcji jak zaznaczanie wybranych części nagrania, dodawanie adnotacji (w eXtra Voice Recorder funkcja ta dostępna jest za darmo), tagowanie oraz nawet możliwość uzupełnienia notatki dźwiękowej zdjęciem. W podstawowej wersji aplikacja nadaje się do normalnego używania i – na szczęście – nie wyświetla żadnych reklam. Atutem tej pozycji jest bardzo przyjemny interfejs.
Pobierz Recordium z App Store >>
Zestawienie darmowych rejestratorów zamyka Quick Recorder, która jest najprostszą aplikacją w tym rankingu. W przypadku tego narzędzia nagrywanie polega na przytrzymywaniu palcem ikony mikrofonu, i tak długo, jak będziesz go trzymał, aplikacja będzie rejestrować dźwięk. Utworzony w ten sposób plik można wysłać mailem lub udostępnić w Dropboxie. Na próżno szukać tutaj jakichkolwiek ustawień – nawet jakość jest określona domyślnie. Aplikacja spisuje się dobrze i jeżeli należysz do użytkowników, którzy ciągle się boją, że coś zepsują poprzez instalację dodatkowego oprogramowania, to myślę, że Quick Recorder jest dla ciebie. Niestety, aplikacja wyświetla irytujące czasami reklamy, których nie da się w żaden sposób pozbyć – autor nie przewidział możliwości ich usunięcia poprzez mikropłatności.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Nie tylko OPPO Find X8 Pro był gwiazdą dzisiejszej premiery. Wraz z nim debiutował OPPO…
Być może zbyt surowo oceniłem flagowce pracujące na procesorze Snapdragon 8 Elite. Są gorące, ale…
Epic Games Store znów rozdaje nową grę za darmo. Tym razem jest mrocznie i tajemniczo.…
Do globalnej premiery zmierza POCO F7 oraz POCO F7 Ultra. Certyfikacja smartfonów Xiaomi to świetna…
HONOR 300 na zdjęciach prezentuje się zjawiskowo. To będzie wyjątkowo cienka brzytwa, która nie przekroczy…
Oto oficjalny wygląd nowego Xiaomi, którego będziemy często polecać. Nazywa się Redmi K80, choć do…