Dzięki narzędziu Pangu nie ma dziś najmniejszego problemu z dostępem do uroków jailbreaku. A jako że niemal każdy może odblokować iOS-a, deweloperzy cały czas udostępniają w Cydii nowe, interesujące narzędzia, które dopieszczają mobilny system Apple’a. Przez ostatni miesiąc pojawiło się przynajmniej kilkadziesiąt takich aplikacji, z których postanowiłem wybrać te najbardziej ciekawe i pokrótce je opisać.
StealthMemos – bardziej prywatne korzystanie z Dyktafonu
Niedawno opisałem kilka ciekawszych dyktafonów dostępnych w App Store, ale jeżeli mimo wszystko trzymasz się systemowej aplikacji o tej samej nazwie, to być może zainteresuje cię aplikacja StealthMemos. Sprawia ona, że po zminimalizowaniu wciąż nagrywającego Dyktafonu na ekranie nie będzie widniała żadna informacja wskazująca na działanie tej aplikacji, czyli zniknie czerwona belka wyświetlana u góry ekranu oraz charakterystyczny ekran dyktafonu wyświetlany na ekranie blokady. Dzięki temu, gdy postanowisz kogoś nagrywać, jeżeli taka osoba przypadkowo spojrzy na ekran twojego iPhone’a, nie dowie się, że Dyktafon cały czas pracuje.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
MessageEnhancer – więcej ustawień w aplikacji Wiadomości
Prostota systemowych Wiadomości jest tak wspaniała, że nie chciałoby się jej niczym zaburzyć. Mimo to jeżeli chciałbyś móc w bardziej zaawansowany sposób zarządzać tą aplikacją, zainstaluj MessageEnhancer. Dzięki temu narzędziu we Wiadomościach:
- aktywujesz tryb pełnoekranowy,
- aktywujesz ciemną klawiaturę,
- aktywujesz wyświetlanie zdjęć kontaktów przy każdej z wiadomości oraz przy każdym z wątków wiadomości,
- aktywujesz mniejszy widok listy wiadomości,
- aktywujesz tryb automatycznego tworzenia wiadomości,
- będziesz mógł zmienić kolor dymków SMS z zielonego na niebieski,
- dezaktywujesz działanie przycisku Enter,
- dezaktywujesz opcję Wczytaj poprzednie wiadomości,
- zwiększysz pole tekstowe.
Ponadto ukryjesz następujące elementy interfejsu aplikacji: separatory, pole wyszukiwania, ogonki przy dymkach z wiadomości, informację o dostarczeniu wiadomości, pasek postępu wysyłania, przycisk aparatu.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
WAEnhancerLite – więcej ustawień w aplikacji WhatsApp Messenger
Jeżeli już jesteśmy przy rozszerzaniu ustawień aplikacji, to podobnym narzędziem do MessageEnhancer jest WAEnhancerLite, z tym że ta pozycja służy optymalizacji działania popularnego WhatsApp Messengera. Dzięki niej:
- wyślesz załącznik, którego wielkość przekracza 16 MB (limitem jest 2 GB),
- ustawisz status o maksymalnej długości 2500 znaków,
- wyślesz nieograniczoną ilość zdjęć,
- aktywujesz lub dezaktywujesz opcję Ostatnio widziany bez 24-godzinnego ograniczenia,
- zdecydujesz czy chcesz wysyłać informacje o przeczytaniu odebranej wiadomości,
- ustawisz nieprzycięte zdjęcie profilowe,
- zmienisz wielkość czcionki, jej kolor oraz kolor hiperłączy,
- zabezpieczysz dostęp do aplikacji hasłem,
- aktywujesz automatyczne wyświetlanie klawiatury po otwarciu wątku rozmów,
- ukryjesz skrót do aparatu,
- zmienisz kolor belki nawigacyjnej.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
PHEnhancer – więcej ustawień w aplikacji Telefon
Idąc dalej z powiększaniem wachlarza funkcji wybranych aplikacji, pora skupić się na poczciwym Telefonie. Instalując narzędzie PHEnhancer będziesz mógł:
- edytować numer wprowadzany na klawiaturze telefonu,
- usunąć dźwięk naciskania klawiszy klawiatury,
- reorganizować położenie zakładek na dolnym pasku nawigacyjnym,
- aktywować lub dezaktywować opcje połączeń FaceTime oraz FaceTime Audio.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
Safari Enhancer – więcej ustawień w przeglądarce Safari
Oczywiście to nie koniec narzędzi ulepszających systemowe aplikacje. Kolejna w zestawieniu jest pozycja Safari Enhancer. Ona zaś: pozwala korzystać z nielimitowanej ilości kart, pozwala korzystać z w pełni pełnoekranowego trybu, umożliwia całkowitą dezaktywację elementów JavaScript oraz pojawiania się pop-upów, blokuje wyświetlanie tzw. smart banners, umożliwia jednoczesne odtwarzanie wideo na stronach i przeglądanie ich zawartości, aktywuje ciemną klawiaturę.
Narzędzie to działa jednak nieco inaczej od innych tego typu programów – po jego zainstalowaniu od razu wszystkie wypisane przeze mnie funkcje są aktywowane i nie ma możliwości dezaktywacji którejkolwiek z opcji. Aby się pozbyć efektów wprowadzonych przez Safari Enhancer, należy tę pozycję po prostu usunąć.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
bluePill – więcej ustawień w Facebooku i Facebook Messengerze
bluePill jest chyba najciekawszym narzędziem w tym zestawieniu, ponieważ wprowadza szereg ciekawych ustawień zarówno do aplikacji Facebook, jak i Facebook Messengera. Jeżeli chodzi o tę, pierwszą, to bluePill umożliwia:
- aktywację/dezaktywację funkcji VoIP,
- aktywację/dezaktywację Graph Search, wysyłanie więcej niż 6 zdjęć naraz,
- aktywację/dezaktywację ukrytą opcję związaną z miejscem pracy,
- aktywację/dezaktywację w pełni pełnoekranowego widoku,
- aktywację/dezaktywację funkcji informowania o odczytaniu wiadomości,
- aktywację/dezaktywację wskaźnika pisania,
- aktywację/dezaktywację widoku kart rozmów,
- aktywację/dezaktywację autoodtwarzania wideo podczas przeglądania news feeda,
- aktywację/dezaktywację funkcji, dzięki której – jeżeli postanowisz odtwarzać wideo – jest ono automatycznie odtwarzane w jakości HD.
W przypadku Messengera możesz:
- aktywować tryb Sealth, który: usuwa informację o przeczytaniu wiadomości, usuwa wskaźnik tworzenia wiadomości, blokuje informowanie o twojej dostępności, usuwa informację o ostatniej aktywności w Messengerze,
- aktywować/dezaktywować tryb VoIP,
- aktywować/dezaktywować widok pełnoekranowy,
- usunąć niebieską belkę Wróć do aplikacji Facebook po przekierowaniu do Messengera,
- ukryć przycisk lokalizacji,
- wysyłać więcej niż 6 zdjęć naraz.
Cena: 1,99 dolara, repo: BigBoss.
BetterWiFi7 – więcej opcji sieci bezprzewodowej
Tym razem nie na samej aplikacji się skupię, a na konkretnej funkcji – sieci bezprzewodowej. Instalując narzędzie BetterWiFi7 będziesz mógł sprawdzić szczegółowe informacje na temat używanych sieci Wi-Fi (typ zabezpieczeń, poziom RSSI, adres MAC, zapisane sieci Wi-Fi) oraz podejrzysz zapisane hasła do używanych wcześniej sieci. Oprócz tego w karcie Wi-Fi pojawi się funkcja Pull to Refresh (czyli będziesz mógł odświeżać listę dostępnych sieci poprzez „zsunięcie” ekranu), aktywujesz tryb Smart Passcode Lock (pozwala ustawić, aby po podłączeniu do wybranych sieci urządzenie przestało pytać o kod blokady) oraz aktywujesz funkcje Remove RSSI Limit, dzięki której urządzenie będzie wykrywało większą ilość sieci Wi-Fi w twoim otoczeniu (korzystanie z sieci mających za niskie – zdaniem Apple’a – RSSI (moc sygnału) należy liczyć się z tym, że sygnał takiej sieci może być słabszy, a przez to jakość połączenia gorsza).
Cena: 1,50 dolara, repo: BigBoss.
HiddenCallLog7 – szybkie ukrywanie rejestru połączeń
W iPhonie nie ma możliwości ukrycia rejestru połączeń, za to bez problemu można go wyczyścić. Czasami jednak chcielibyśmy zachować listę wykonanych (lub odebranych) połączeń, ale wolelibyśmy, żeby nikt się nie dowiedział z kim rozmawialiśmy. W takiej sytuacji polecam zainstalować HiddenCallLog7. Gdy już zaopatrzysz system w to wspaniałe narzędzie i zechcesz ukryć listę połączeń, uruchom Telefon, wybierz zakładkę Ostatnie, opcję Wyczyść, a następnie Toggle Hidden – sprawi to, że wszystkie połączenia zostaną ukryte. Aby je przywrócić, należy jeszcze raz wykonać tę nieskomplikowaną procedurę.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
PrivateSMS7 – ukrywanie wiadomości
Skoro już jesteśmy przy ukrywaniu wrażliwych danych, to poza rejestrem połączeń można też ukryć Wiadomości, a temu służy narzędzie PrivateSMS7. Działa ono bardzo podobnie do HiddenCallLog7 – po jego zainstalowaniu uruchom Wiadomości, naciśnij Edytuj, a następnie Hide, co spowoduje, że wszystkie wątki rozmów w aplikacji Wiadomości zostaną ukryte. Aby je przywrócić, należy ponownie wybrać Edytuj, a potem Show. Przed odinstalowaniem tego narzędzia koniecznie trzeba się upewnić, że odkryło się wiadomości, ponieważ w innym przypadku mogą zostać one bezpowrotnie usunięte.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
panicLockPro – jeszcze jeden sposób na wścibskich znajomych
Kontynuując temat prywatności, od pewnego czasu w Cydii dostępne było narzędzie panicLock, którego autor zapowiedział udostępnienie wersji Pro swojego dzieła i tak też się stało. Dzięki panicLockPro uwolnisz się od wścibskich znajomych, wyposażając iOS-a w zabawną funkcję imitowania resetowania się wybranych aplikacji. Określ w ustawieniach panicLockPro, które aplikacje chcesz zabezpieczyć, przypisz temu narzędziu wybrany gest Activatora, a następnie, gdy ktoś poprosi o udostępnienie „na chwilę” telefonu, to wykonaj żądany gest, po czym wybrane przez ciebie aplikacje zostaną automatycznie „zablokowane” i próba ich uruchomienia będzie imitowała crashowanie. Moim zdaniem jest to bardzo fajny i dosyć wiarygodny sposób na to, aby uwolnić się od wścibskości najbliższych. Bezpłatna wersja tego narzędzia – panicLock – blokuje wszystkie aplikacje, a wtedy, gdy ofiara postanowi zrobić tourneè po programach, może zacząć się czegoś domyślać.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
BrightPlayer oraz NoPlayerBlur – udogodnienia podczas odtwarzania filmów
Te dwa narzędzia sprawiają, że oglądanie filmów na iPhonie czy iPadzie staje się znacznie bardziej wygodne. BrightPlayer dodaje bezpośrednio do interfejsu aplikacji suwak służący zarządzaniu natężeniem jasności ekranu, co sprawia, że chcąc zwiększyć lub zmniejszyć jasność nie trzeba posiłkować się centrum sterowania, zaś NoBlur usuwa efekt rozmycia górnej i dolnej belki programu, co znacznie zwiększa przejrzystość ekranu.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Shazam On Start – usprawnienie działania Shazamu
Gdy zachodzi potrzeba natychmiastowej identyfikacji odtwarzanego utworu, wyjmujemy iPhone’a, szukamy Shazama i naciskamy przycisk odpowiedzialny za rozpoczęcie „nasłuchiwania”. Czasami w takich sytuacjach ważna jest każda sekunda i aby ułatwić nam nieco życie udostępniono narzędzie Shazam On Start, które sprawia, że nie musimy po uruchomieniu Shazama dodatkowo naciskać przycisku aby aplikacja zaczęła rejestrować dźwięk, ponieważ będzie to następowało automatycznie.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Confirm2Proceed – upewnianie się przed wysłaniem SMS-a lub wykonaniem połączenia
Brak możliwości zatrzymania wysyłania wiadomości w iPhonie już nieraz dała mi się we znaki, dlatego od zawsze korzystałem z programów, które przed każdym wysłaniem wiadomości upewniały się, czy aby na pewno chcę to zrobić. Na iOS 7 rolę takiej aplikacji pełni Confirm2Proceed. Pozwala ona aktywować „upewniacze” w następujących sytuacjach:
- przed wysłaniem wiadomości,
- przed rozpoczęciem nagrywania dźwięku w WhatsAppie,
- przed wykonaniem połączenia na wybrany numer oraz przed wykonaniem połączenia po naciśnięciu kontaktu w rejestrze połączeń,
- przed wykonaniem połączenia w aplikacji Viber,
- przed wysłaniem maila,
- przed polubieniem zdjęcia lub wideo w Instagramie,
- przed wykonaniem połączenia w komunikatorze BBM.
Cena: 0,99 dolara, repo: BigBoss.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.