Mimo, że w ostatnim czasie naprawdę wiele działo się w świecie iPhone’ów, programiści nie próżnowali i tworzyli kolejne użyteczne narzędzia dla iOS-a, które rozszerzają funkcjonalność systemu Apple’a. Zobacz, co w ostatnim czasie pojawiło się w Cydii.
Spis treści
MyPhoneDefault – określanie ekranu początkowego aplikacji Telefon
Aplikacja Telefon jest dosyć nietypowa, ponieważ każda jej zakładka jest tak samo istotna. Otwierając aplikację po raz pierwszy ujrzysz rejestr połączeń. Jeżeli chciałbyś, aby zamiast tego ekranu Telefon wyświetlał najpierw klawiaturę czy kontakty – zainstaluj darmowe narzędzie MyPhoneDefaul, które szybko pozwoli ci taką zmianę dokonać. Po każdorazowej zmianie ustawień wymagany jest respring lub ponowne uruchomienie iPhone’a.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Don’t Scroll to Top – wyłączenie szybkiego przewijania poprzez belkę informacyjną
Korzystając z iOS-a, chcąc szybko przewinąć ekran na samą górę, zamiast machać palcem wystarczy nacisnąć na belce informacyjnej. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych funkcji mobilnego systemu Apple’a, jednak jeżeli jesteś innego zdania i np. wkurza cię, że za każdym razem gdy przypadkowo naciśniesz ten element ekran się przewija, zainstaluj narzędzie Don’t Scroll to Top. Gdy je pobierzesz, wejdź w systemowe ustawienia, a następnie je aktywuj.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Safari Full URL – wyświetlanie pełnych adresów w Safari
Oprogramowanie iOS 7 zmieniło sposób, w jaki Safari wyświetla linki: gdy naciśniesz pole adresu – zobaczysz cały adres interesującej cię strony internetowej. Natomiast jeżeli dezaktywujesz to pole, przeglądarka wyświetla jedynie nazwę załadowanej domeny. Jeżeli chciałbyś powrócić do starego sposobu wyświetlania adresu, czyli eksponowania cały czas pelnego URL, zainstaluj Safari Full URL. Instalacja narzędzia jest tożsama z jego aktywacją.
Cena: za darmo, repo: ModMyI.
NoEmojiPaging – płynne przewijanie list emoji
Jeżeli pisząc do znajomych posługujesz się emoji, to pewnie nieraz zdenerwowało cię to, że – aby dotrzeć do wybranej grafiki – trzeba namachać się palcem przechodząc między kolejnymi ekranami. Oczywiście nie musi tak być. Jeżeli masz dostęp do Cydii, zainstaluj narzędzie NoEmojiPaging, która wprowadza kinetyczne przewijanie palety emotikon, co oznacza, że możesz raz a porządnie je przesunąć od pierwszego do ostatniego ekranu (tak, jak np. przewijasz zawartość Safari).
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Cou – przyciski zamiast suwaka na ekranie blokady podczas połączenia
Jeżeli jeszcze nie zauważyłeś, gdy twój iPhone jest odblokowany i ktoś do ciebie dzwoni, możesz nacisnąć czerwony przycisk aby odrzucić połączenie oraz zielony – aby odebrać. Natomiast jeżeli urządzenie jest zablokowane, a jego ekran wygaszony, gdy ktoś dzwoni, zamiast przycisków dostępny jest suwak. Uważam, że rozwiązanie z przyciskami jest znacznie bardziej wygodne i przyjemne i jeżeli – podobnie jak ja – chciałbyś korzystać z niego zamiast z suwaka, nawet na zablokowanym ekranie, zainstaluj bezpłatne narzędzie Cou. Jego pobranie z Cydii jest tożsame jest z aktywacją.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Musical – przycisk losowego odtwarzania i zapętlenia na ekranie blokady
Gdy rozpoczniesz odtwarzanie muzyki, po wybudzeniu iPhone’a, na jego ekranie widoczne będą przyciski kontrolujące odtwarzanie. Niestety, paleta funkcji jest dosyć ograniczona – brakuje przycisków umożliwiających aktywację losowego trybu odtwarzania oraz zapętlenia. Aby takie opcje dodać, wystarczy zainstalować drobne narzędzie Musical. Po jego pobraniu (i zrestartowaniu urządzenia), gdy rozpoczniesz odtwarzanie muzyki, nowe opcje będą dostępne po bokach panelu odtwarzania.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
SoundIcons – animacja na ikonie aplikacji, z której odtwarzana jest muzyka
Chcąc urozmaicić sobie wygląd home screena w iPhonie lub iPadzie, warto zainteresować się drobnym narzędziem o nazwie SoundIcons. Jego zadaniem jest ozdabianie ikony aplikacji z której odtwarzana jest muzyka ruchomym equalizerem. W ustawieniach dodatku możlna określić prędkość odtwarzania animacji, poziom jej przezroczystości i wysokość wyświetlanych pasków. Istnieje również możliwość określenia własnych kolorów pasków, jednak to już opcja dla zaawansowanych użytkowników, ponieważ operuje się tutaj na wartościach RGB. W każdym razie wprowadzany przez SoundIcons efekt jest całkiem przyjemny i – jako że nie zużywa on ponadprzeciętnie zasobów urządzenie – myślę, że warto się w niego zaopatrzyć.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
MessageLoad – szybsze ładowanie starszych wiadomości
Jeżeli przeglądasz archiwum wiadomości, każdorazowo gdy naciskasz Wczytaj starsze wiadomości, urządzenie ładuje 100 ostatnich pozycji. Kolejne naciśnięcie przycisku – kolejne 100 wiadomości i tak aż dojdzie do początku. Jeżeli, podobnie jak mnie, często doprowadza cię to do szału, już teraz zainstaluj aplikację MessageLoad, która pomaga niejako uporać się z tym problemem. To dlatego, że jej zadaniem jest zmiana liczby ładowanych naraz wiadomości – możesz więc ustawić, aby zamiast 100 wiadomości naraz aplikacja ładowała ich (maksymalnie) 1500. Działa to też w drugą stronę – tę liczbę można zmniejszyć do 1.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoSafariImages – wyłączenie ładowania zdjęć w Safari
Zazwyczaj każda normalna przeglądarka internetowa oferuje możliwość wyłączenia ładowania zdjęć – funkcja ta dostępna jest po to, aby przede wszystkim zmniejszyć obciążenie łącza internetowego podczas przeglądania WWW. Safari w iOS-ie takiej funkcjonalności nie ma, jednak szybko można ją zaimplementować – wystarczy zainstalować z Cydii bezpłatne narzędzie NoSafariImages. Gdy to zrobisz, udaj się do systemowych ustawień i aktywuj świeżo zainstalowany mechanizm, a następnie uruchom ponownie Safari – od tej pory nie będzie ona ładować zdjęć na stronach internetowych. Aby tę funkcjonalność przywrócić, należy po prostu dezaktywować NoSafariImages w ustawieniach.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
PhoneHome – wyświetlanie ekranu głównego po zakończonej rozmowie telefonicznej
Gdy zakończysz prowadzenie rozmowy na iOS-ie, jesteś przekierowywany do okna aplikacji Telefon. Wydaje się to całkiem rozsądne zachowanie, jednak – nie oszukujmy się – po zakończonej rozmowie najczęściej chowamy telefon do kieszeni lub sprawdzamy inne rzeczy. Jeżeli więc chciałbyś, aby zakończenie rozmowy nie skutkowało przekierowywaniem do aplikacji Telefon, a zamiast tego prowadziło do widoku ekranu głównego, polecam zainstalować drobne narzędzie o nazwie PhoneHome. Jego instalacja tożsama jest z aktywacją.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Lumos – wygodny dostęp do latarki z poziomu ekranu blokady
Już kilka lat temu Apple wprowadził na ekranie blokady iOS-a 6 specjalny przycisk-skrót szybko uruchamiający aplikację Aparat. Skrót ten został w iOS 7 oraz iOS 8 i nikomu nie przeszkadza. Ktoś wpadł jednak na pomysł, iż jako że istnieje skrót do aparatu, czemu by nie zrobić skrótu do latarki. Tak powstało narzędzie Lumos. Instalując tę pozycję dodasz do dolnego, lewego roku ekranu niewielką ikonę latarki, której naciśnięcie sprawi natychmiastowe zaświecenie tylnej diody LED urządzenia. Uważam, że jest to niesamowicie wygodne narzędzie i taka funkcja powinna być dostępna standardowo w systemie.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
NoSpotKey – blokada przed automatycznym wyświetlaniem klawiatury po uruchomieniu Spotlight
Nie sądzę aby z wyszukiwarki Spotlight korzystało więcej niż kilkanaście procent wszystkich użytkowników iOS-a – moim zdaniem jest ona bardziej problematyczna niż użyteczna. Jednym z bardziej nieprzyjemnych zachowań jej towarzyszących jest natychmiastowe wyświetlanie się klawiatury po aktywacji wyszukiwarki. Jeżeli więc nie chcesz kompletnie zablokować Spotlighta, ale na przykład wyłączyłbyś samoistne wyskakiwanie klawiatury, zainstaluj NoSpotKey. Po jego ściągnięciu, aby wyświetlić klawiaturę towarzyszącą wyszukiwarce, należy nacisnąć na polu tekstowym.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
iMessage7 – więcej funkcji Wiadomości
O aplikacjach zwiększających wachlarz funkcji Wiadomości pisaliśmy w cydiowych zestawieniach już nieraz. Niemniej ostatnio pojawiła się jeszcze jedna tego typu pozycja, która wprowadza jeszcze inny pakiet funkcji. Instalując iMessage7 będziesz mógł ustawić fałszywą liczbę odebranych wiadomości, ukryjesz przycisk Return oraz aktywujesz ciemną klawiaturę. Ponadto skorzystasz z funkcji pozwalającej określić liczbę ładowanych wiadomości, a także ukryjesz pasek informacyjny podczas przeglądarnia wiadomości.
Cena: za darmo, repo: BigBoss.
Poprzednie zestawienia
A jeżeli nie mieliście okazji zapoznać się z poprzednimi zestawieniami aplikacji z Cydii, to możecie skorzystać z poniższych odnośników aby nadrobić stratę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.