Co miesiąc w ofertach serwisów Google Play, Apple AppStore i Windows Phone Store pojawia się całe mnóstwo aplikacji, które mogą znacznie uprzyjemnić korzystanie ze smartfonów i tabletów. Postanowiliśmy pomóc Wam w dokonaniu właściwych wyborów, prezentując listę 10 najciekawszych aplikacji, które miały premierę we wrześniu i trafiły na trzy wiodące systemy operacyjne: Androida, iOS i Windows Phone.
1. Horizon (Android)
Udanej konwersji na system operacyjny Google doczekał się jeden z ciekawszych programów fotograficznych, który jakiś czas temu pojawił się się w Apple AppStore. A wspominamy o nim, ponieważ to po prostu bardzo dobra rzecz. Horizon umożliwia bowiem nagrywanie filmów oraz robienie fotek w pozycji horyzontalnej niezależnie od tego, jak trzymamy telefon. Program obsługuje rozdzielczości od VGA do Full HD, a za jego pomocą wykonamy fotki oraz materiały wideo z wykorzystaniem tylnego bądź przedniego aparatu. Odpowiednie dysponowanie miejscem na karcie pamięci umożliwiają trzy warianty jakości stworzonych obrazów oraz filmów. Nie brak tutaj także możliwości nałożenia specjalnych filtrów, dzięki którym uzyskamy efekt sepii czy ziarnistości, a aplikacja może zostać wykorzystana przez inne programy w celu uchwycenia wideo czy pstryknięcia fotki.
To wygodna i bardzo wartościowa propozycja dla osób, które często borykają się z problemem obracania telefonu przy wykorzystywaniu aparatu. Horizon z pewnością przypadnie Wam do gustu:
Pobierz Horizon z Google Play > > > – cena: darmowa/wersja premium: ok. 3,20 zł
Pobierz Horizon z Apple AppStore > > > – cena: 1,79 € (ok. 7,50 zł)
2. SwiftKey (iOS)
Tym razem mamy do czynienia z sytuacją odwrotną niż ta, którą zaobserwowaliśmy przy Horizon – do Apple AppStore trafiła bowiem jedna z najbardziej popularnych klawiatur, SwiftKey, dostępnych do tej pory tylko i wyłącznie na Androidzie. Propozycja ta to jedna z najbardziej cenionych aplikacji, w wydatny sposób przyspieszająca, a przy tym upłynniająca proces pisania na naszym smartfonie. Program dał się poznać przede wszystkim jako bardzo intuicyjne narzędzie służące do wprowadzania tekstu, oferujące szerokie możliwości autokorekty oraz szereg różnorodnych, często bardzo trafnych, podpowiedzi. SwiftKey oferuje ponad 800 emotek, więc miłośnicy wyrażania swoich emocji za pomocą prostych, graficznych wiadomości z pewnością będą zadowoleni, a moduł SwiftKey Flow pozwoli nam na wprowadzanie tekstu bez odrywania palca od ekranu. SwiftKey oferuje nam także bogate opcje personalizacji programu za pomocą kilkudziesięciu dostępnych motywów graficznych.
Wielu użytkowników smartfonów po przesiadce na SwiftKey nie ma już ochoty szukać innej alternatywy – sprawdźcie dlaczego zwłaszcza, że program jest absolutnie darmowy!
Pobierz SwiftKey z Apple AppStore > > > – cena: darmowa
Pobierz SwiftKey z Google Play > > > – cena: darmowa
3. Send Anywhere (Windows Phone)
Doskonale znany z systemów Android i iOS funkcjonalny i posiadający szereg ciekawych funkcji menedżer wysyłania plików wreszcie trafia także na urządzenia mobilne z Windows Phone. Send Anywhere pozwala na przesłanie danych znajdujących się w pamięci wewnętrznej lub na karcie SD do praktycznie wszystkich urządzeń zarówno z WP, jak i Androidem, iOS czy Windowsem. Za jego pomocą szybko przetransportujemy zdjęcia, filmy, dokumenty czy muzykę – ten proces jest niezwykle prosty i poradzi sobie z nim każdy, nawet niezbyt doświadczony użytkownik smartfonów czy tabletów. Program charakteryzuje się bardzo intuicyjnym interfejsem, a dodatkowym, bardzo ciekawym narzędziem staje się możliwość zdalnego zarządzania plikami przechowywanymi na naszym komputerze osobistym. Warto skorzystać z Send Anywhere, bo lepszej alternatywy po prostu nie ma!
Pobierz Send Anywhere z Windows Phone Store > > > – cena: darmowa
Pobierz Send Anywhere z Apple AppStore > > > – cena: darmowa
Pobierz Send Anywhere z Google Play > > > – cena: darmowa
4. Weather Timeline (Android)
Choć w ofercie Google Play znajdziemy mnóstwo przydatnych i kompleksowych aplikacji pogodowych, to ze świecą szukać tak funkcjonalnej propozycji jak Weather Timeline. Dzieło Sama Rustona to stworzony w tzw. „materiałowym” designie program, który na jednym ekranie wyświetla prognozę pogody na następną godzinę, kolejne 48 godzin oraz cały tydzień, opisując ją w formie jednozdaniowej. Każdą z sekcji możemy rozwinąć, by uzyskać więcej potrzebnych informacji w zakresie temperatury, zachmurzenia, opadów deszczu oraz śniegu, prędkości wiatru czy ciśnienia atmosferycznego. Cała aplikacja jest bardzo wygodna w obsłudze i zawiera kilkaset tysięcy miast i lokalizacji z całego świata, w tym również z Polski. W każdej chwili możemy również dopasować jej styl graficzny, personalizując wybrane elementy interfejsu. Warto spróbować – to jedna z ciekawszych aplikacji pogodowych ostatnich miesięcy.
Pobierz Weather Timeline z Google Play > > > – cena: ok. 3,20 zł
5. Telefon Hangouts (Android)
Google Hangouts, który zastąpił bardzo popularnego ostatnimi czasy Google Talka, czyli internetowych komunikator oparty na usługach giganta z Mountain View, jak doskonale widać na przykładzie tej aplikacji, jest cały czas rozwijany i uzupełniany o nowe, bardzo przydatne możliwości. Telefon Hangouts pozwala nam na przeprowadzenie rozmowy z dowolnym numerem komórkowym lub stacjonarnym z całego świata – dodatkowym plusem aplikacji jest fakt, iż połączenie z innymi użytkownikami tej aplikacji są całkowicie darmowe. Aplikacja korzysta także z usługi Google Voice co sprawia, że możemy nawiązywać także połączenia w technologii VOIP za pomocą numeru posiadanego w tym narzędziu. Program jest bardzo prosty w obsłudze i z pewnością w trymiga odnajdą się w niej osoby korzystające z innych sieciowych usług oferowanych przez Google.
Pobierz Telefon Hangouts z Google Play > > > – cena: darmowa
6. Post-It Plus (iOS)
Karteczki samoprzylepne to bardzo użyteczna pomoc wówczas, gdy zapominamy o swoich obowiązków lub po prostu chcemy zapisać własne pomysły lub idee. Teraz możemy to zrobić także za pomocą iPhone’a lub iPada dzięki aplikacji Post-It Plus. Dzięki niej po zrobieniu zdjęcia karteczek umieszczonych na ścianie czy blacie możemy dowoli organizować i przegrupowywać zgromadzone myśli oraz wyrażenia w dowolnych konfiguracjach, tworząc szereg różnorodnych kategorii i tematyk. Wybrane elementy możemy szybko usunąć lub też dodać nowe, a aplikacja pozwala na dzielenie się nimi z innymi dzięki funkcji eksportu karteczek do kilku popularnych formatów: PDF, XLS (Microsoft Excel), PPT (Microsoft PowerPoint) czy też w formie folderu ZIP ze skompresowanymi obrazami. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta, a doskonałym jej uzupełnieniem staje się możliwość pracy nad jednym zbiorem karteczek w całej grupie. Jeśli uwielbiacie taki sposób przechowywania informacji czy też wydarzeń, to Post-It Plus będzie jak znalazł.
Pobierz Post-It Plus z Apple AppStore > > > – cena: darmowa
7. GIF Keyboard (iOS)
Mawiają, że jeden obraz wyraża więcej niż tysiąc słów – w tym przypadku jednak mamy do czynienia ze znacznym rozwinięciem tej formuły, gdyż opisywana aplikacja (zgodnie z jej tytułem) umożliwia umieszczenie obrazków w formacie GIF w jednym z wielu popularnych komunikatorów sieciowych. Wśród programów wspieranych przez dzieło studia Riffsy mamy takie propozycje jak iMessage, Facebook Messenger, WhatsApp, Snapchat czy Twitter. Proces umieszczanie GIF-a w wiadomości tekstowej jest bardzo prosty – za pomocą aplikacji możemy szybko przeszukać bogate, sieciowe zbiory (dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że propozycje podzielone są na szereg różnorodnych kategorii), a następnie, przytrzymują przez chwilę wybrany obrazek, wyświetla nam się lista dostępnych opcji jego udostępniania. GIF Keyboard pozwala również na dodawanie wybranych pozycji do listy ulubionych, co znacznie ułatwia możliwość ponownego wykorzystania niektórych motywów.
Pobierz GIF Keyboard z Apple AppStore > > > – cena: darmowa
8. Noyze Volume (Android)
Wydawałoby się, że panel głośności to element Androida, który trudno odpowiednio zmodyfikować, jednocześnie czyniąc go bardziej funkcjonalnym. Nic z tych rzeczy – Noyze Volume to dowód, że można zmienić nawet i tę funkcję, na dodatek na plus! Dzięki temu programowi zmienimy nasz podstawowy, androidowy panel głośności na inne motywy, zaczerpnięte chociażby z iOS, Blackberry, MIUI czy Windows Phone, ponadto odpowiednio dostosowując je do własnych upodobań. Dzięki tej aplikacji możemy ponadto uruchomić sterowanie odtwarzaczem muzyki za pomocą przycisków regulacji głośności, oraz szansę włączenia wybranych przez nas aplikacji za pomocą wspomnianych już klawiszy. Gdyby tego było mało, Noyze Volume daje także szansę stworzenia przycisku spustu migawki i przełączania z aparatu na kamerę i odwrotnie, co daje szansę kompleksowej obsługi systemowej aplikacji służącej do robienia zdjęć i wykonywania materiałów wideo.
Pobierz Noyze Volume z Google Play > > > – cena: darmowa/ wersja Premium: ok. 5 zł
9. Month: Calendar Widget (Android)
Nie da się ukryć, że systemowy kalendarz będący integralną częścią Androida nie tylko nie poraża zbyt wielką funkcjonalnością, ale także po prostu bardzo przeciętnie wygląda. My możemy zmienić ten stan rzeczy za pomocą aplikacji Month: Calendar Widget, która jest swoistym zbiorem kilkudziesięciu różnorodnych i bardzo stylowych kalendarzowych widgetów, które niejednokrotnie pięknie komponują się z wybranymi przez nas motywami graficznymi oraz tapetami. Projekty stworzone przez studio Candl Apps niejednokrotnie robią naprawdę spore wrażenie, w sposób idealny łącząc prostotę i minimalizm z funkcjonalnością oraz dbałością o szczegóły. Dodatkowo każdy z widgetów pozwala na dodanie niezliczonej ilości wydarzeń w każdym dniu wraz z opisem i dokładnym czasem trwania – dobrym pomysłem staje się także wykorzystanie różnorodnych kolorów w celu ich graficznego oznaczenia. A na dokładkę twórcy prezentują nam także… kalendarz księżycowy!
Pobierz Month: Material Widget z Google Play > > > – cena: darmowa/ większość motywów graficznych jest płatna, cena: od 4,30 do 11,30 zł
10. Tile Background (Windows Phone)
Personalizacja ekranu głównego w Windows Phone w wersji 8.1 to nierzadko twardy orzech do zgryzienia – fotki, które umieszczamy w tle kafelków na głównym ekranie nierzadko są za jasne, za dużo na nich szczegółów lub po prostu wyglądają bardzo nieestetycznie. Rozwiązaniem na te problemy może być niewielki programik Tile Background, dzięki któremu w prosty sposób dostosujemy fotografię czy też tapetę do naszych potrzeb. Dokonamy tego za pomocą całej gamy różnorodnych filtrów i sztuczek graficznych, umożliwiających narzucenie odpowiednich efektów wizualnych. Poszczególne elementy możemy ze sobą łączyć, a finalne rezultaty naszej pracy możemy dowolnie przeglądać i testować poprzez funkcję aktywnego podglądu. Program pozwala uzyskać naprawdę ciekawe efekty i daje szansę stworzenia czytelnego, przejrzystego pulpitu – posiadacze WP 8.1 powinni więc jak najszybciej zaopatrzyć się w tę aplikację!
Pobierz Tile Background z Windows Phone Store > > > – cena: darmowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.