Korzystałeś dotychczas z uroków jailbreaku? Chciałbyś odblokować iOS 8 lub iOS 8.1 na swoim iPhonie lub iPadzie? Zobacz, jakie kroki w tym celu musisz podjąć. A jako że korzystanie z Pangu póki co nie jest tożsame z instalacją Cydii, w niniejszym tekście wyjaśnię również, jak manualnie wgrać ją na pokład iOS-a.
Spis treści
Co to jest jailbreak?
Stare, iOS-owe wygi o jailbreaku pewnie wiedzą wszystko, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że jest grono osób, które nie ma o tym zjawisku bladego pojęcia. Z tego też powodu pozwolę sobie co nieco o jailbreaku napisać.
Jailbreak jest procedurą służącą złamaniu zabezpieczeń mobilnego systemu Apple’a. Dokonanie takiego zabiegu zapewnia użytkownikowi dostęp do plików systemowych, a to zaś pozwala dokonywać rozmaitych zmian w iOS-ie – zarówno wizualnych, jak i funkcjonalnych. I choć sama taka możliwość jest średnio interesująca, odblokowanie systemu pozwala korzystać z Cydii, a Cydia z kolei jest czymś w rodzaju App Store’a, z tą różnicą, że tutaj dostępne są aplikacje i narzędzia, które nie mogłyby się znaleźć w sklepie Apple’a, ponieważ w mniejszym lub większym stopniu modyfikują działanie systemu.
W Cydii dostępnych jest multum narzędzi, których liczbę można rozszerzyć dodając do niej nowe repozytoria. O tym jakie narzędzia dostępne są w Cydii i jaką pełnią rolę możecie się dowiedzieć z naszego comiesięcznego cyklu, w którym opisuję ciekawe i użyteczne aplikacje z Cydii.
Wobec tego, jeżeli nie pasuje ci jakieś zachowanie iOS-a, chciałbyś zmienić wygląd interfejsu czy działanie jakiejś funkcji, wskazane jest wykonanie jailbreaku i zainstalowanie aplikacji, która dokona pożądanych zmian. Możesz też modyfikować pliki systemowe ręcznie, jednak zdecydowanie ten pomysł odradzam.
Jailbreak iOS 8.X
Jako że Apple stara się walczyć z jailbreakiem, praktycznie w każdej kolejnej aktualizacji iOS-a załatane są luki, które pozwalają system odblokować. Na szczęście tuż po premierze iOS-a 8.1 okazało się, że jedna z takich luk wciąż jest obecna i bez problemu można to oprogramowanie (jak i iOS 8 czy iOS 8.0.2) odblokować.
iOS-a 8.1 można odblokować na następujących urządzeniach:
- iPhone 6/6 Plus,
- iPhone 5s/5c/5,
- iPhone 4s,
- iPad mini 2 i 3,
- iPad/iPad Air/iPad Air 2,
- iPod touch.
Zanim zaczniesz
Czy wykonanie jailbreaku jest bezpieczne? Jeżeli nie będziesz kombinował podczas odblokowywania, to jak najbardziej tak. Może się co prawda zdarzyć, że urządzenie nagle przestanie odpowiadać, ale w takiej sytuacji wystarczy przywrócić ustawienia fabryczne i wszystko wraca do normy. Z tego też powodu zaleca się wykonanie kompletnej kopii zapasowej danych.
Jeżeli chodzi o gwarancję, to – teoretycznie – wykonanie jailbreaku cię jej pozbawia. Jednak jeżeli mając odblokowanego iOS-a będziesz miał potrzebę skorzystania z serwisu, wystarczy, że jednym przyciskiem odtworzysz ustawienia fabryczne iPhone’a, iPada lub iPoda touch i ślad po obecnym jailbreaku zaginie (zakładając oczywiście, że np. nie dokonasz jakichś kosmicznych zmian modyfikujących tryb pracy podzespołów), czyli gwarancja powróci.
Autorzy narzędzia Pangu (dzięki któremu wykonasz jailbreak) podkreślają, że może wystąpić problem z odblokowywaniem systemu jeżeli aktualizacja do iOS 8.1 została wykonana przy pomocy OTA. Dlatego aby zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek komplikacji, zanim zaczniesz odblokowywanie, odtwórz iPhone’a przy pomocy iTunesa tak, aby zostało zainstalowane możliwie najnowsze dostępne oprogramowanie.
Obecnie narzędzie Pangu dostępne jest wyłącznie dla systemu Windows. Wersja dla Mac w drodze.
Ważne jest też, aby przed rozpoczęciem procedury wyłączyć blokadę kodem urządzenia oraz upewnić się, że na komputerze zainstalowana jest możliwie najnowsza wersja iTunesa.
Jest jeszcze jedno „ale” – Cydia. Zazwyczaj było tak, że po zakończeniu procedury odblokowywania na ekranie dostępna była opisana wyżej Cydia. Obecnie, korzystając z Pangu 1.0.1, choć oprogramowanie zostaje odblokowane, Cydia na ekranie się nie pojawia. Powodem jest to, że gdy Pangu zostało udostępnione, saurik (autor Cydii) wciąż pracował nad zoptymalizowaniem swojej aplikacji pod kątem iOS 8. W końcu Cydia jednak została udostępniona, jednak trzeba ją zainstalować ręcznie. Jak to zrobić dowiesz się niżej – procedura nie należy do skomplikowanych.
Odblokowywanie krok po kroku
1. Pobierz przy pomocy wskazanego hiperłącza Pangu, podłącz iPhone’a, iPada lub iPoda touch do komputera i uruchom pobrany program. Jego interfejs co prawda nie jest nawet w języku angielskim, ale – zapewniam – poradzisz sobie z odblokowaniem.
2. Odznacz jedyne możliwe do odznaczenia pole na ekranie, w którego nazwie jest „PP”.
3. Naciśnij wielki niebieski przycisk służący rozpoczęciu procedury i pozwól programowi modyfikować zawartość iPhone’a. Proces ten powinien trwać nie dłużej niż 10 minut. W trakcie odblokowywania urządzenie kilkukrotnie się zrestartuje.
4. Gdy odblokowywanie dobiegnie końca, iPhone normalnie się włączy, a na ekranie głównym będzie dostępna ikona aplikacji Pangu. Uruchom ją.
5. Na ekranie głównym uruchomionej aplikacji, który oczywiście jest po chińsku, naciśnij strzałkę w dół która jest przy pozycji OpenSSH – przyda się to do zainstalowania Cydii.
6. Gotowe. System został odblokowany, a ty możesz przejść do zainstalowania Cydii.
Instalacja Cydii
1. Pobierz na dysk komputera pliki z tego i tego adresu.
2. Jako że trzeba oba pliki przenieść do iPhone’a, pobierz i zainstaluj darmowy program WinSCP.
3. Upewnij się, że zarówno komputer, jak i iPhone/iPad/iPod touch połączone są do tej samej sieci Wi-Fi. Wejdź na iUrządzeniu kolejno w Ustawienia > Wi-Fi, przy sieci, do której jesteś podłączony, wybierz „i” oraz spisz adres z pola Adres IP.
4. Uruchom WinSCP i w polu host wpisz spisany wcześniej adres IP, jako username wpisz: root, a jako password: alpine. Zatwierdź naciskając Login. Spowoduje to wyświetlenie menedżera plików uwzględniającego zawartość iPhone’a, iPada lub iPoda touch.
5. Przeciągnij i upuść pobrane w punkcie 1. pliki na okno z zawartością plików iOS-a – pozwól programowi je skopiować do urządzenia.
6. Naciśnij CTRL + T i wprowadź następującą komendę: dpkg –install cydia-lproj_1.1.12_iphoneos-arm.deb cydia_1.1.13_iphoneos-arm.deb a następnie ją zatwierdź. Spowoduje to zainstalowanie obu plików.
7. Gdy proces dobiegnie końca – zrestartuj iUrządzenie – Cydia powinna być widoczna na ekranie głównym.
Jeżeli potrzebujesz pomocy z instalacją Cydii, być może poniższe wideo ci pomoże:
Gdy wszystko zakończy się sukcesem, polecam zapoznać się z serią tekstów przedstawiających najciekawsze aplikacje z Cydii. Należy jednak mieć na uwadze, że spora ich część może być niekompatybilna z iOS 8:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.