Są gry mobilne, którymi można cieszyć się domowym zaciszu, ale są też takie, które wymagają wyjścia poza cztery ściany. Poniżej znajdziecie 5 najciekawszych gier terenowych dostępnych na smartfony.
Gry mobilne, które łączą elementy fantastyczne z rzeczywistością stają się coraz popularniejsze. Wykorzystują one zjawisko rozszerzonej rzeczywistości (AR), dzięki któremu otaczające nas budynki, pojazdy czy osoby stają się elementami gry. Gry terenowe mają wielu zwolenników, choć w mniejszych miastach nie mają raczej sensu. Sprawdźcie, w co warto zagrać zanim jeszcze śnieg zasypie nas na dobre.
Parallel Kingdom
Parallel Kingdom to wirtualne królestwo w alternatywnej rzeczywistości. Ta gra MMORPG jest idealna dla miłośników rycerzy, magii i smoków. Naszym zadaniem jest wybranie odpowiedniego bohatera, dbanie o własne terytorium i ochrona przed intruzami. W grze można zawierać sojusze, walczyć ze smokami i rozwijać własne umiejętności. Parallel Kingdom bazuje na naszej rzeczywistej lokalizacji, ale bohaterem można wykraczać daleko poza nią. Do sprawnej obsługi gry wymagany jest GPS i stały dostęp do Internetu. W Parallel Kingdom gra ponad 2 mln osób w 100 krajach z całego świata.
Ingress
Ingress (zobacz naszą recenzję) to prawdopodobnie najpopularniejsza mobilna gra terenowa na świecie. Została ona stworzona przez start-up Google – Niantic Labs. Akcja gry toczy się w świecie rzeczywistym z wykorzystaniem podkładów Google Maps, w którym umieszczone są tzw. portale i innego rodzaju wirtualne obiekty, z którymi gracze mogą wchodzić w interakcje. Do działania gry konieczny jest GPS i stały dostęp do Internetu. Ważnym elementem gry jest rozbudowana fabuła, stopniowo rozwijana przez wydawcę i samych graczy. W wirtualnym świecie Ingress rywalizują ze sobą dwie frakcje – Oświeconych (kolor zielony) i Ruch Oporu (kolor niebieski). Zaczynając grę musimy wybrać, z którą stroną konfliktu będziemy współpracować. Bohater cały czas zdobywa doświadczenie oraz awansuje na kolejne poziomy. Co bardzo ważne – grając w Ingress dbamy o formę, ponieważ poszukiwanie i wchodzenie w interakcje z portalami wymaga często długich spacerów. Gra jest w pełni darmowa.
AR Invaders
AR Invaders to gra, w której musimy bronić naszej planety przed najeźdźcami z kosmosu. Aplikacja korzysta z technologii rozszerzonej rzeczywistości, a więc najeźdźcy mogą pojawić się na naszym domu, Wawelu czy Wieży Eiffla. Z kosmitami walczy się najprostszymi środkami – strzela się do widocznych na smartfonie latających spodków i nas atakują. Są one nakładane na rejestrowany na bieżąco przez kamerę obraz otoczenia. AR Invaders ma dwa tryby działania: 360 lub 180 stopni. Można także grać w trybie multiplayer. Cena AR Invaders to ok. 8 zł.
Geocaching
Geocaching to gra terenowa polegająca na odnajdywaniu pozostawionych przez użytkowników portali związanych z geocachingiem „skarbów”. Te mogą być przeróżne. Skrytka (geocache) zawiera zazwyczaj logbook, czyli kartkę lub notes, w którym trzeba zameldować swoją wizytę, ołówek i różne inne drobiazgi. Lokalizacji skrytki nie należy ujawnić osobom postronnym. Dzięki grze poznajemy ciekawe zakątki danego miasta – skrytki są zakładane głównie w interesujących z jakiegoś względu miejscach. Do gry niezbędny jest tylko GPS, nie potrzeba nawet smartfona. Do geocachingu można pobrać wiele aplikacji satelitarnych, które np. gromadzą informacje z licznych serwisów, na których mamy założone konta.
Zombies Everywhere! Augmented Reality Apocalypse
Na koniec coś absolutnie odmóżdżającego i w pewnym sensie… niepotrzebnego. Gra Zombies Everywhere! Augmented Reality Apocalypse ma dłuższy tytuł niż listę zalet, ale jako grę terenową warto ją sprawdzić. Miłośnicy zombie, którzy chcą bronić świat przed nimi, powinni być usatysfakcjonowani. W Zombies Everywhere! Augmented Reality Apocalypse hordy nieumarłych atakują nas z każdej strony – niezależnie od tego czy jesteśmy na plaży, w górach czy kinie. By pozbyć się przeciwników wystarczy do nich strzelać, co odblokowuje nam nowe bronie. Cóż, zawsze też można po prostu wyłączyć aplikację.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.